احترام به مادر (ج)


احترام به مادر یکی از موضوعاتی است که برای همه ما اهمیت بسیاری دارد. مادر و پدرها را می‌توان یکی از عزیزترین دارایی‌های هر فرد دانست. آن‌ها بدون هیچ منتی همیشه برای خوشحالی ما تلاش می‌کنند. شاید احترام به مادر و پدر را بتوانیم ساده‌ترین کاری بدانیم که از دست ما برای آن‌ها برمی‌آید. احترام گذاشتن به مادر علاوه بر اینکه باعث خوشحالی و رضایت او می‌شود مزیت‌های بسیار دیگری هم دارد. برای مثال وجود احترام در خانه باعث می‌شود که شما خانواده سالم‌تری داشته باشید.

با همه این‌ها بعضی از ما نمی‌دانیم که چطور می‌توانیم به مادر احترام بگذاریم و از چه راه‌هایی به او نشان بدهیم که قدر زحماتش را می‌دانیم. به همین خاطر در این مطلب سعی می‌کنیم راهکارهای مهم برای احترام به مادر را باهم بررسی کنیم. اگر احساس می‌کنید رابطه شما و مادرتان دچار مشکل شده و نمی‌دانید چطور باید این شرایط را حل کنید بهتر است از مشاوره خانواده بگیرید.

چرا احترام به مادر ضروری است؟

احترام گذاشتن به مادران به‌غیراز اینکه باعث خوشحالی و رضایت آن‌ها می‌شود پیامدهای مثبت دیگری هم دارد. ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن خانواده سالم

یکی از ویژگی‌های خانواده سالم این است که اعضای آن به یکدیگر احترام می‌گذارند. بی‌احترامی کردن و توجه نداشتن به زحمات یکدیگر در فضای خانواده می‌تواند باعث دلسردی اعضا از یکدیگر باشد و شاید احساس کنید اعضای خانواده‌تان شما را دوست ندارند. اما وقتی احترام در روابط شما حکم‌فرما باشد. طبیعتاً مادرتان هم به انجام کارها دلگرم‌تر خواهد بود و این باعث می‌شود تا به‌طورکلی فضای خانوادگی سالم‌تری را تجربه کنید.

یادگیری فرزندان

فرزندان شما بیش از آنکه از حرف‌های‌تان یاد بگیرند به رفتارهای شما نگاه می‌کنند. به همین خاطر اگر می‌خواهید آن‌ها با شما ارتباط مناسبی داشته باشند بهتر است که شما نیز با مادر خود با احترام رفتار کنید. این کار شما باعث می‌شود تا فرزندان‌تان نیز صحبت کردن با احترام و برخورد صحیح را یاد بگیرند.

سلامت روان

وقتی با احترام با مادرتان برخورد می‌کنید هردوی شما احساس می‌کنید کسی را دارید که دوست‌تان دارد و می‌توانید در شرایط سخت از او کمک بگیرید. حتی تصور این شرایط می‌تواند تأثیر بسیاری روی سلامت روان شما و همین‌طور مادرتان داشته باشد.

راهکارهایی برای احترام به مادر

سخن گفتن مناسب

اولین موضوعی که برای احترام گذاشتن به مادر باید رعایت کنید این است که در حرف زدن با مادرتان به اندازه کافی دقت کنید. صدا نزدن مادران به اسم یا با کلمات نامناسب یکی از این نکات است. به‌غیراز آن وقتی با مادرتان مخالف هستید نیز سعی کنید مخالفت خود را با دلیل و منطق و همین‌طور با لحنی مناسب بیان کنید.

از مادرتان تشکر کنید

تشکر کردن از مادر به خاطر زحمت‌هایی که می‌کشد یکی دیگر از راه‌های احترام به مادر است. شما با این کارتان به او نشان می‌دهید که متوجه ازخودگذشتگی‌ها و تلاش‌هایش هستید. این کار باعث می‌شود مادرتان نیز به انجام کارها دلگرم‌تر باشد.

برای آشتی پیش‌قدم باشید

اختلاف و دلخوری در هر خانواده‌ای پیش خواهد آمد و شما نمی‌توانید از آن اجتناب کنید. بااین‌حال اینکه چطور به اختلاف خود پایان می‌دهید اهمیت بسیاری دارد. در رابطه میان شما و مادرتان سعی کنید همیشه برای آشتی و حل کردن اختلاف‌ها پیش‌قدم باشید. حتی اگر حق با شما باشد باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که پیش‌قدم شدن برای آشتی و از بین بردن اختلاف احترامی است که شما برای جایگاه و مقام مادر قائل می‌شوید.

شنونده خوبی باشید

هنگامی‌که مادرتان از موضوعی صحبت می‌کند با دقت به صحبت‌های او گوش کنید. سعی کنید همیشه در طول روز زمانی را برای صحبت کردن با مادر و شنیدن درد و دل‌های او اختصاص بدهید. شاید بسیاری از مواقع صحبت‌های مادرتان به نظر ساده یا پیش‌پاافتاده باشند. بااین‌حال اجازه بدهید مادرتان احساس کند کسی را دارد که می‌تواند با او صحبت کند.

سختی احترام به مادر در کنار خشم از او

گاهی اوقات هم پیش می‌آید که احساس می‌کنید مادرتان آن‌قدرها که باید دوستتان نداشته است. یا شاید خاطره تلخی از او دارید که باعث می‌شود نتوانید با احترام و محبت با او برخورد کنید. گاهی اوقات و از زبان بعضی‌ها شنیده می‌شود که به هر دلیلی فکر می‌کنند وظیفه‌ای برای احترام گذاشتن به مادر ندارند. هنگامی‌که درگیر این احساسات می‌شوید سعی کنید به‌جای احترام نگذاشتن یا بی‌احترامی کردن راهکارهای دیگری را امتحان کنید.

برای مثال خودتان را جای مادرتان بگذارید؛ همه شرایط را در نظر بگیرید و با خود به این سؤال پاسخ بدهید که واقعاً اگر به‌جای او بودید چه می‌کردید. این نکته را به خاطر داشته باشید که انسان‌ها همگی مانند هم نیستند. اینکه مادرتان به هر دلیلی در زمانی نتوانسته خواسته شما را برآورده کند دلیل خوبی برای احترام نگذاشتن به او نیست. تا جایی که می‌توانید سعی کنید با مادرتان صحبت کنید و از این راه مشکلات را حل کنید.

احترام به مادر و اهمیت مشاوره

گاهی اوقات می‌دانیم که باید به مادرمان احترام بگذاریم اما نمی‌توانیم؛ خاطرات تلخی که از او داریم یا حتی اختلاف‌سلیقه‌ای که باهم داریم می‌توانند دلیلی باشند برای اینکه میان شما و مادرتان دلخوری‌های بسیاری پیش بیاید. طبیعتاً در شرایط دلخوری و ناراحتی رابطه میان شما و مادرتان هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد و شاید نتوانید آن‌قدری که باید به او احترام بگذارید.

این وضعیت خیلی اوقات باعث می‌شود که شما تعارض سختی را تجربه کنید. برای مثال درعین‌حال که از دست مادرتان عصبانی هستید اما به خاطر احترام نگذاشتن به او احساس ناراحتی و عذاب وجدان می‌کنید. در این شرایط بهتر است برای برطرف کردن مشکلات از یک مشاور کمک بگیرید. مشاورین با بررسی ویژگی‌های شخصیتی شما و مادرتان بهترین راه‌ را برای داشتن یک ارتباط سالم به شما آموزش می‌دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سؤالات متداول


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *