ریتالین برای کنکور (ج)


ریتالین برای کنکور به عنوان روشی برای دوپینگ در کنکور شناخته می‌شود. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در شب های امتحان و کنکور برای بالا بردن تمرکز و بهبود کیفیت مطالعه به مصرف ریتالین روی می‌آورند. شاید ریتالین به افزایش ترشح دوپامین در مغز کمک کند که در نتیجه قدرت تمرکز فرد بالا رفته و می‌تواند با دقت و سرعت بیشتری مطالب را مطالعه کند. همچنین نیاز به خواب و احساس خستگی نیز کاهش پیدا می‌کند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این دارو عوارض مخربی دارد و می‌تواند به اعتیاد فرد منجر گردد. با این حال با توجه به فواید و مضراتی که مصرف ریتالین دارد همواره این سوال مطرح است که داروی ریتالین را مصرف کنیم یا خیر؟ در ادامه به طور کامل و با بررسی همه جانبه پاسخ این سوال را داده‌ایم.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصرف ریتالین برای کنکور و پیامدهای ریتالین برای کنکور و دانش آموزان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

ریتالین چیست؟

ریتالین یا متیل فنیدیت یک داروی محرک است که برای کاهش اثرات اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و بهبود وضعیت تمرکز در افراد توصیه می‌شود. در صورت تجویز تحت نظارت پزشک معمولا مصرف ریتالین بی خطر تلقی می‌شود.

با توجه به اینکه ریتالین می‌تواند مانند کوکایین یا سایر مواد شیمیایی محرک، احساس سرخوشی در فرد ایجاد نماید، بعضی از افراد از آن به عنوان یک ماده مخدر استفاده و به ریتالین اعتیاد پیدا می‌کنند. همچنین به دلیل محرک بودن این دارو برخی از دانش آموزان یا دانشجویان، برای افزایش عملکرد ذهنی خود در شب‌های قبل از امتحان، این دارو را مصرف می‌نمایند. برای شناخت بیشتر قرص ریتالین کلیک کنید.

ریتالین برای کنکور

در سال‌های اخیر مصرف ریتالین برای کنکور و امتحان به عنوان افزایش دهنده بهره وری مطالعه در بین دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته است. براساس پژوهش‌ها و مطالعات، تقریبا یک چهارم از دانشجویان دانشگاهی از داروهای محرک استفاده می‌کنند. به دلیل مصرف زیاد این دارو توسط دانش آموزان و دانشجویان، برخی از دانشگاه‌ها و مدارس پیشنهاد می‌کنند که قبل از امتحانات دانش آموزان باید آزمایش‌های دارویی را انجام دهند تا مطمئن شوند که دانشجویی از ریتالین یا سایر محرک‌ها استفاده نکرده است.

ریتالین در اصل به افزایش ترشح دوپامین در مغز کمک می‌کند. در کنار بالا بردن میزان دوپامین در مغز، این دارو تا حدودی میزان نوراپی نفرین موجود در مغز را نیز افزایش می‌دهد. با بالا رفتن میزان دوپامین و نوراپی نفرین در مغز، قدرت تمرکز فرد بالا رفته و می‌تواند با دقت و سرعت بیشتری مطالب را مطالعه کند. همچنین نیاز به خواب و احساس خستگی نیز کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر دانشجویان یا دانش آموزان می‌توانند به راحتی شب‌های امتحان را تا صبح بیدار مانده و به مطالعه مشغول باشند.

بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست

اثرات کوتاه مدت ریتالین برای کنکور

متاسفانه ریتالین اغلب در مدارس و دانشگاه‌ها به عنوان یک داروی هوشمند شناخته می‌شود که قادر است عملکرد فرد را پس از مصرف افزایش دهد. مصرف ریتالین حداقل در ابتدا مانند سایر محرک­‌ها، می‌تواند اثرات خوشایندی ایجاد کند، همین اثرات موجب تحریک به مصرف ریتالین برای کنکور می‌شود. این اثرات شامل موارد زیر هستند.

 • افزایش هوشیاری و بهبود فعالیت و عملکرد
 • احساس سرخوشی
 • کم کردن اشتها
 • پرحرفی
 • احساس سرحالی و بی نیازی به خواب

اما نکته‌ای که وجود دارد و باید به آن توجه کرد، میزان وابستگی به داروی ریتالین برای کنکور است. میزان مصرف مناسب دارو معمولا منجر به ایجاد وابستگی به ریتالین نمی‌شود اما اغلب دانشجویان و دانش آموزان به دلیل مصرف نادرست داروی ریتالین دچار وابستگی و اعتیاد به ریتالین می‌شوند و این مسئله به این معناست که با گذشت زمان دانشجویان باید میزان بیشتری از این ماده را مصرف کنند تا به حالت خوشایند قبلی دست پیدا کنند. این مسئله باعث می‌شود مصرف ریتالین اثر محرک بودن و تقویت کننده بودن خود را از دست بدهد و منجر به شکل گیری مشکلات جدیدی برای فرد شود.

اعتیاد آور بودن ریتالین برای کنکورو شب امتحان

یکی از اصلی‌ترین سوالات دانش آموزان و دانشجویانی که می‌خواهند به سمت مصرف ریتالین بروند، این است که آیا ریتالین برای کنکور هم اعتیادآور است؟ آیا می‌توانم بعد از ایام امتحانات به راحتی آن را کنار بگذارم؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که خیر! متاسفانه ریتالین اعتیادآور است. اگرچه اعتیاد به ریتالین به صورت وابستگی جسمانی نبوده و فرد در صورت عدم مصرف، علائم جسمانی قابل توجهی، نظیر آنچه در تریاک یا سایر مواد افیونی دیده می‌شود را نشان نمی‌دهد اما ریتالین وابستگی روانی بالایی ایجاد می‌کند.

احساس سرخوشی و سرزندگی که درصورت مصرف ریتالین برای فرد ایجاد می‌شود او را به سمت مصرف مجدد این دارو می‌کشاند. با این حال به مرور زمان، مغز فرد نسبت به این سطح از دارو مقاوم شده و برای دست یابی به حالت سرخوشی یا حتی ایجاد تمرکز احتیاج به مصرف بیشتر ریتالین می‌باشد. افزایش دوز مصرفی، اولین و مهمترین علامت وابستگی به ریتالین برای کنکور است.

برای اطلاع بیشتر در زمینه انواع داروهای اعتیادآور کلیک کنید.

رهایی از ریتالین برای کنکور و امتحان

ترک و کنار گذاشتن مصرف ریتالین برای کنکور و بعد از آن بسیار دشوار است. به طوری که اغلب دانش آموزان و دانشجویانی که برای افزایش کیفیت مطالعه و افزایش عملکرد خود در امتحانات از این دارو استفاده کردند به مرور زمان وابستگی شدیدی به آن پیدا کرده‌اند. این عامل منجر به سخت شدن ترک در دانش آموزان یا دانشجویان می‌شود. علائم ترک ریتالین شامل موارد زیر است.

 • خستگی
 • کابوس دیدن
 • حملات متناوب بی خوابی با دوره‌های طولانی از خواب سنگین
 • افزایش وزن و افزایش اشتها
 • منقبض شدن عضلات
 • میل شدید به مصرف

اگر به هر دلیلی مصرف ریتالین را شروع کرده‌اید و نمی‌توانید آن را ترک کنید، به شما توصیه می‌شود که حتما از یک متخصص در زمینه اعتیاد مشاوره بگیرید. برای شروع ترک ریتالین کلیک کنید.

پیامدهای ناگوار ریتالین برای کنکور و شب امتحان

شدت اثرات ریتالین برای کنکور به نحوه مصرف دارو (شکل قرص یا درون وریدی) و میزان مصرف آن بستگی دارد. همچنین مانند هر داروی دیگر اگر به شکل درست مصرف نشود عوارض جانبی بیشتری به وجود می‌آورد. بهتر است پیش از مصرف این دارو با عوارض جانبی آن آشنایی داشته باشید. عوارض جانبی مصرف ریتالین شامل موارد زیر است.

 • خشکی دهان
 • گیجی
 • خستگی
 • افزایش ضربان قلب
 • سردرد
 • درد قفسه سینه و تنگی نفس
 • افزایش یا کاهش فشار خون
 • اضطراب و عصبی بودن
 • حالت تهوع
 • بی خوابی
 • کاهش اشتها که همگی از عوارض مصرف ریتالین برای کنکور و شب امتحان است.

توصیه می‌شود در صورت بروز عوارض ذکر شده حتما از خدمات مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

نشانه های مصرف بیش از حد ریتالین برای کنکور

مصرف بیش از حد داروی محرکی مانند ریتالین، می‌تواند کشنده باشد. اگر هرکدام از علائم و نشانه‌های زیر را در دانش آموز یا دانشجویی تشخیص داده‌اید که می‌دانید مشکل اعتیاد یا سوء مصرف دارد، سریعاً برای کمک به اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 • استفراغ کنترل نشده
 • توهم شدید
 • عدم واکنش به نور
 • پوست بسیار شفاف و افزایش دمای بدن
 • خشکی دهان یا بینی
 • ضربان قلب سریع
 • افزایش درد قفسه سینه و تنگی نفس
 • حملات صرعی و تشنج
 • از دست دادن هوشیاری

آیا استفاده از ریتالین برای کنکور دانش آموزان و دانشجویان فایده ای دارد؟

شاید مهم‌ترین مسئله ای که ذهن خواننده این مقاله را به خود درگیر کند این است که در مجموع آیا ریتالین برای کنکور و افزایش عملکرد در شب امتحان می‌تواند موثر واقع شود یا نه؟ اولین مسئله این است که مصرف داروهای محرک از جمله ریتالین منجر به ایجاد اضطراب می‌شود، پس اگر اضطراب امتحان دارید و همزمان ریتالین مصرف کنید، چیزی به جز اضطراب بیشتر نصیبتان نمی‌شود و این مسئله می‌تواند منجر به کاهش عملکردتان در امتحان شود.

آسیب های جبران ناپذیر ریتالین برای دانش آموزان چیست؟

پیامد ریتالین برای کنکور

شاید مصرف کوتاه مدت ریتالین برای کنکور یا ساعات مطالعه طولانی بتواند میزان توجه و تمرکز را افزایش دهد و ساعت‌های بیشتری را به درس خواندن اختصاص دهید اما مصرف ریتالین به دلیل وابستگی زیاد این دارو و دوز نامناسب بدون نسخه پزشک خطر ساز است و در درازمدت می‌تواند مشکلات جدی را برای فرد به وجود آورد که ضربه سنگینی به عملکرد تحصیلی دانش آموز یا دانشجو وارد خواهد کرد. از این رو نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهند که مصرف ریتالین در مجموع برای افزایش بهره وری و افزایش عملکرد تحصیلی مناسب نیست و بر خلاف باور عمومی که در رابطه با مصرف ریتالین وجود دارد، در درازمدت منجر به آسیب‌های بیشتری می‌شود.

علاوه براین، اعتیاد به مصرف ریتالین که اغلب در دانش آموزان و دانشجویان به منظور افزایش بهره وری کیفیت مطالعه و امتحان دادن به وجود می‌آید، با تغییرات اجتماعی و شخصیتی نیز همراه است که بر کیفیت زندگی فرد مصرف کننده و خانواده و دوستانش تاثیرگذار است. برخی از این مشکلات به شرح زیر است.

 • تغییرات خلقی عمیق
 • مشکلات مالی ناشی از خرید داروی ریتالین
 • اجبار به مصرف بیش از حد
 • فاصله گیری از خانواده و دوستان
 • کاهش عملکرد در محل کار یا مدرسه یا دانشگاه
 • مختل شدن قضاوت و تغییر در اولویت‌ها

مصرف ریتالین برای چه افرادی است؟

به طور کلی ریتالین برای افرادی تجویز می‌شود که مبتلا به اختلال کمبود توجه بیش فعالی هستند. که 8 درصد از کودکان و 5 درصد از کودکان را در بر می‌گیرد. با اینکه این دارو محرک بوده اما تمرکز این افراد را به شدت افزایش و علائم این اختلال را کم می‌کند.

مصرف ریتالین برای کنکور در اضطراب نیز تاثیر دارد؟

برخی تصور می‌کند مصرف ریتالین برای کنکور استرس و اضطراب را نیز کاهش می‌شود. اما اینطور نیست. در واقع به دلیل اینکه افراد با مصرف این قرص احساس آرامش و اعتماد به نفس دارند؛ تصور می‌کنند که اضطراب آنان نیز کاهش می‌یابد. اما این دارو ضداضطراب محسوب نمی‌شود.

روش های جایگزین ریتالین برای کنکور

دانش آموزان بهتر است به جای مصرف ریتالین برای کنکور از روش های دیگری برای بالابردن تمرکز خود استفاده کنند. این روش ها باید هم عوامل محیطی را در بر گرفته و هم بر خود فرد موثر باشند. همکاری خانواده ها در این زمینه بسیار موثر بوده و به دانش آموز کمک می‌کند. ورزش، بالابردن کیفیت خواب، تغذیه مناسب، کمک گرفتن از مشاور تحصیلی و… همگی جایگزین های خوبی هستند که علاوه بر افزایش تمکز و حافظه، احتمال موفقیت را بیشتر نیز می‌کنند.

سخن پایانی

مصرف ریتالین برای کنکور یکی از راه های موقتی برای دانش آموزان است که تا حد زیادی تاثیر روانی دارد. امروزه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از این قرص استفاده کرده که در دراز مدت دچار مشکلات زیادی می‌شوند. از همین رو بهتر است این افراد از روش های مطمئن تری استفاده کرده و در این مورد از مشاور کمک بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه مصرف ریتالین برای کنکور و پیامدهای ریتالین برای کنکور و دانش آموزان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *