شکایت از همسایه


در دنیای امروز به‌ویژه شهرنشینان آپارتمان‌نشین، در ارتباط با همسایه‌های خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند. گاهی ممکن است این رابطه بین دو همسایه به دلایلی دچار مشکل و ناراحتی یکی یا هر دو طرفین شود. اگر با مذاکره و صحبت نتوانید با همسایه خود به تفاهم رسید. به ناچار مجبور خواهید شد برای احقاق حق خود و حل مشکلات جدی میان شما و همسایه‌تان به ثبت شکایت علیه همسایه روی آورید. در ادامه این مطلب قصد داریم به موضوع شکایت از همسایه بپردازیم.

نحوه شکایت از همسایه

از گذشته تاکنون در زندگی اجتماعی، همسایه‌ها تأثیر بسیاری بر زندگی یکدیگر داشتند. البته تأثیر همسایه رفته رفته کم‌رنگ‌تر شد. اما هنوز هم روابط میان همسایه‌ها می‌تواند بسیار مهم باشد. گاهی ممکن است میان همسایه‌ها در روابط مشکلاتی به وجود آید. بهترین راه برای حل مشکل میان دو همسایه رفتار محترمانه و طرح مشکل با همسایه و مذاکره مسالمت‌آمیز است.

در بسیاری موارد این روش مسالمت‌آمیز می‌تواند موجب حل مشکل شود اما در مواردی که مشکل ادامه‌دار شود و همسایه تغییر رفتار ندهد امکان شکایت رسمی نیز وجود دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با همسایه خود دچار مشکل جدی گشتید. و هیچ راهی جز شکایت از همسایه پیش روی خود نمی‌بینید. اولین و مهم‌ترین مسئله برای شما آشنایی با مراجع صالح جهت ثبت و رسیدگی به شکایت از همسایه می‌باشد.

مرجع شکایت

برای ثبت شکایت از همسایه با توجه به مشکل به وجود آمده، 5 مرجع وجود دارد که به شرح زیر است:

اول؛ شهرداری‌ها، اگر مشکل ایجادشده توسط همسایه به محیط‌زیست، ساخت‌وسازهای مخرب، تخلف‌های ساختمانی و … ارتباط پیدا کند. شما می‌توانید رفتار ناپسند همسایه خود را به شهرداری منطقه خود اطلاع دهید.

دوم؛ پلیس محلی، در مواردی که رفتار ناپسند همسایه شما موجب نقض قانون شود. می‌توانید با پلیس محلی تماس بگیرید و نقض قانون توسط همسایه‌تان را به  پلیس گزارش دهید.

سوم؛ اداره محیط‌زیست، در صورتی که همسایه شما رفتارهای مخربی علیه محیط‌زیست طبیعی دارد. مثلاً زباله را به شکل نامناسبی دفع می‌نماید. و این رفتارها باعث آسیب به طبیعت می‌شود. می‌توانید این موضوع را به اداره محیط‌زیست منطقه خود اطلاع دهید.

چهارم؛ مراجع مسئول حل اختلاف، در ایران مراجع حل اختلافی نظیر دیوان عدالت اداری وجود دارد. که در برخی از مشکلات و شکایات میان همسایه‌ها صلاحیت برای رسیدگی به دعوا را داند. این روش زمانی مفید است که قوانین محلی توسط همسایه شما نقض گردد.

پنجم؛ پلیس 110؛ اگر بعد از مذاکره و ارسال اظهارنامه و … همسایه شما همچنان رفتار نامناسب دارد و ایجاد مزاحمت می‌نماید. می‌توانید با ارتباط با پلیس 110 شکایت خود را علیه همسایه تنظیم نمایید.

انواع تخلف همسایه‌ها

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید احتمالاً شما هم گاهی اوقات متوجه مزاحمتی از سمت همسایه خود شده‌اید. معمول‌ترین نوع مشکلات و درگیری‌ها با همسایه‌ها مخصوصاً در زندگی آپارتمان‌نشینی مشکل ایجاد سروصدای نامناسب است. بنابراین یکی از انواع تخلفات و مشکلات همسایه‌ها که قابلیت شکایت نیز دارد ایجاد مزاحت از طریق تولید آلودگی صوتی می‌باشد. اما مشکلات میان همسایه‌ها تنها به مسئله تولید آلودگی صوتی منحصر نمی‌شود. بلکه تخلف همسایه‌ها انواع مختلفی دارد.

از میان انواع تخلفات همسایه‌ها که شما قادر هستید نسبت به این دسته از تخلفات در همسایگی خود ثبت شکایت نمایید. می‌توانیم به دفع نامناسب زباله و همسایه تجاری اشاره کنیم. البته در تمام این موارد بهتر است پیش از ثبت شکایت اقدام به صحبت و مذاکره مسالمت‌آمیز با همسایه خود نمایید. و سعی کنید مشکل خود را مستقیم و محترمانه با همسایه‌تان طرح نمایید. در صورتی که امکان حل مشکل به صورت مسالمت‌آمیز وجود نداشت و همسایه رفتار نامناسب خود را تغییر نداد آنگاه به شکایت اقدام نمایید.

دفع نامناسب زباله توسط همسایه

بعد از مشکل ایجاد سروصدا و آلودگی صوتی توسط همسایه می‌توانیم مسئله دفع نامناسب زباله را در درجه دوم مشکلات همسایه‌ها بدانیم. بسیار دیده‌شده است که افراد به علت بوی نامناسبی که زباله‌ی همسایه ایجاد می‌کند شاکی هستند. علت آن معمولاً دفع دیر یا نامناسب زباله است و یا گاهی ممکن است افراد زباله خود را در مکان نامناسبی مثلاً روبه روی منزل همسایه خود بریزند.

همسایه تجاری

در مورد بعدی از مشکلات همسایه‌ها به همسایه تجاری اشاره کردیم. مقصود از همسایه تجاری فروشگاه یا واحد صنفی است. که در کنار محل زندگی شما قرار دارد و ممکن است موجب مزاحمت‌هایی شود. گاهی نیز افرادی در ساختمان مسکونی اقدام به راه‌اندازی غیرقانونی یک کسب‌وکار می‌نمایند. که موجب تردد تعداد زیاد افراد غریبه و یا ورود آسیب به ساختمان و مشکلات دیگر می‌شوند.

سؤالات متداول

چگونه از همسایه شکایت کنیم ؟

برای شکایت از همسایه می‌توانیم با توجه به نوع تخلف همسایه به مراجعی نظیر شهرداری، اداره محیط‌زیست، پلیس محلی، مراجع حل اختلاف و پلیس 110 مراجعه نماییم.

برای چه تخلفاتی از همسایه می‌توانیم شکایت کنیم ؟

تخلفات همسایه‌ها انواع مختلفی دارد که مشهورترین این تخلفات می‌توانیم به آلودگی صوتی، دفع نامناسب زباله توسط همسایه، همسایه تجاری و راه‌اندازی کسب‌وکار غیرقانونی در آپارتمان اشاره نماییم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *