ترک تریاک (ریپ)


ترک تریاک شاید در دفعات اول آسان اما با گذشت زمان و طولانی شدن مصرف ترک دشوار و دشوارتر می‌شود. تریاک ماده مخدری سنتی است که از گیاه خشخاش تولید می‌شود. حدود 12 درصد تریاک از مورفین تشکیل شده است؛ به همین دلیل از آن به عنوان دارویی برای تسکین درد استفاده می‌کنند. باورهای غلطی مثل بی ضرر بودن، دیدگاه خاص بودن نسبت به خود و انکار وابستگی موجب بروز اعتیاد می‌شود. البته عوامل متعددی در تشدید و تسریع روند اعتیاد دخیل هستند که به هنگام درمان، مانع از موفقیت فرد می‌شوند. بنابراین کمک های متخصص ضرورت داشته و برای شروع بهبودی باید برای مشاوره روانشناسی اقدام کنید.

ترک تریاک

ترک-تریاک

مصرف تریاک در طولانی مدت، علاوه بر وابستگی جسمانی، باعث بروز وابستگی روانی نیز خواهد شد. همچنین عوارض زیادی را نیز برای بدن ایجاد می‌کند. این ماده به روش های مختلفی مثل تدخین، تزریق و خوردن مصرف می‌شود.

معمولا میان افراد بزرگسال و مسن محبوبیت بیشتری دارد. این گروه از مصرف کنندگان هنگام ترک دچار مشکلات بیشتری می‌شوند. ترک تریاک با روش های مختلفی انجام می‌گیرد. اما افراد باید در طول این مدت حتما از کمک متخصصین حوزه اعتیاد کمک بگیرند. مرکز مشاوره ذهن نو در زمینه اعتیاد دارای سابقه طولانی و درخشان است و که می‌تواند به افراد خدمات تخصصی ارائه دهد.

علائم اعتیاد به تریاک

علائم-ترک-تریاک

قطعا با مصرف تریاک برای طولانی مدت، علائمی در رفتار و ظاهر او ایجاد خواهد شد. شناسایی این نشانه ها توسط خانواده و اطرافیان باعث اقدام به موقع در این زمینه و ترک تریاک می‌شود. برخی از نشانه های ظاهری و رفتاری این افراد، شامل موارد زیر می‌شود.

🔸اتصاع مردمک چشم

🔸تغییر رنگ پوست و تیره شدن آن

🔸کاهش وزن

🔸اختلال در خواب و اشتها

🔸کمبود انرژی و بی حالی

🔸بروز مشکلات تنفسی

🔸پوسیدگی دندانها

🔸مشکلات تنفسی

شدت این علائم و همچنین بروز آنها در افراد مختلف، متفاوت است و به میزان دوز مصرفی آنها و همچنین مدت زمان مصرف بستگی دارد. به همین دلیل افراد برای شناسایی دقیق این نشانه ها، باید به متخصصین این حوزه مراجعه کنند.

سریع ترین راه ترک تریاک چیست؟

به طور کلی باید گفت که فرایند ترک اعتیاد و سم زدایی نیاز به زمان و انگیزه فرد معتاد دارد. اما استفاده از برخی روش ها باعث تسریع این فرایند و همچنین سهولت آن خواهد شد. بهتر است فریب رسانه ها و تبلیغات در این زمینه را نخورید. چرا که طول مدت سم زدایی تقریبا دو هفته است که بعد از روز ششم به مرور از شدت علائم کاسته شده و فرد رو به بهبودی می‌رود.

توجه به شرایط روانی و محیطی فرد بیمار در این دوران، بسیار حائز اهمیت است. فرد با انتخاب هر روشی برای ترک تریاک، باید در طول این مدت، تحت نظر یک پزشک و روانشناس باشد. مشاوران ذهن نو آماده خدمات رسانی به این افراد و خانواده های آنان در این شرایط خواهند بود.

ترک تریاک چند روز طول می‌کشد؟

معمولا نمی‌توان عدد دقیقی برای مدت زمان ترک تریاک در نظر گرفت. طول این دوران، کاملا بستگی به شرایط بدنی، آمادگی ذهنی و همچنین روش های مورد استفاده برای ترک، دارد و برای هر شخصی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی اثر مورفین موجود در تریاک از 12 تا 21 روز بعد از شروع دوران سم زدایی، از بین خواهد رفت. در این زمان، فرد احتمالا عوارض جسمانی و روانی شدیدی را تجربه خواهد کرد؛ که برای کنترل و مهار آن‌ها می‌تواند از پزشک متخصص و روانشناس، کمک بگیرد. در این بازه از تست های مختلف استفاده می شود.

برای آشنایی با روش های مختلف تست اعتیاد کلیک کنید.

عوارض ترک تریاک

مصرف تریاک، عوارضی دارد؛ که حتی بعد از ترک آن نیز در بدن باقی می‌مانند. به طور کلی بعد از مصرف این ماده، بدن پیامدهای کوتاه مدت و بلند مدتی را تجربه خواهد کرد. برخی از این عوارض، هیچگاه از بین نرفته و همواره زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. عوارضی که فرد در طول دوران سم زدایی تجربه می‌کند؛ شامل، لرزش، دردهای عضلانی، استفراغ، خواب آلودگی و تحریک می‌شود. عوارض ایجاد شده بعد از ترک تریاک نیز، تاری دید، از دست دادن اشتها، اختلال در عملکرد جنسی، تنگی نفس و… را شامل می‌شود.

توجه: برای کنترل و کاهش این عوارض متخصص دارو و تمریناتی تجویز خواهد کرد. افرادی که خودسرانه اقدام به ترک می کنند در مواجهه با این عوارض دچار لغزش می شوند.

برای ترک تریاک چی بخوریم؟

تغذیه افراد در طول مدت ترک تریاک، بسیار اهمیت دارد. طبیعی است که آنان اشتهای خود را از دست داده و یا دچار پرخوری شوند. اما با پایبندی به رژیم غذایی متعادل و همچنین استفاده از مکمل های مختلف دارویی و غذایی، می‌توان عوارض جانبی این دوران را به طور چشم گیری کاهش داد.

📌دارودرمانی

یکی از مواردی که جزو تغذیه یک فرد معتاد در دوران ترک محسوب می‌شود؛ داروهای اوست. افراد برای درمان دارویی با پزشک خود مشورت کنند. معمولا داروهایی که افراد در این دوران مصرف می‌کنند؛ شامل مسکن ها برای دردهای بدنی، آرامبخش، ضدافسردگی ها و مکمل های دارویی است.

همچنین اپیوم و متادون نیز از داروهای دیگری هستند که برخی از پزشکان برای ترک تریاک، و در واقع برای تحمل عوارض تجویز می‌کنند. اغلب این داروها اعتیادآور هستند و برخی بیماران تقریبا تا پایان عمر باید از آنها مصرف کنند. به همین دلیل دوزهای مصرف باید تحت کنترل مصرف شود. و در صورت آمادگی بیمار برای روش های جایگزین دیگر و ترک دارو اقدام شود. برای آشنایی با انواع روش های ترک متادون کلیک کنید.

📌رژیم غذایی متعادل

افراد برای ترک تریاک باید رژیم غذایی سالم و متشکل از همه خوراکی ها داشته باشند. آنها باید در هر وعده غذایی 15 تا 20 گرم پروتئین بخورند. همچنین نباید به هیچ وجه گرسنه مانده هر 2 تا 4 ساعت، یک وعده غذایی سبک مصرف کنند. نوشیدن مایعات در این دوران بسیار مفید است. مکمل های دارویی که این افراد می‌توانند استفاده کنند؛ شامل، ویتامین ث، ب کمپلکس و پروبیوتیک ها می‌شود.

📌ترک تریاک با داروهای گیاهی

ترک تریاک با داروهای گیاهی، به تنهایی امکانپذیر نیست. این یک باور اشتباه است که افراد با مصرف چند نمونه از گیاهان دارویی می‌توانند اعتیاد خود را درمان کنند. در واقع استفاده از این داروها می‌تواند تا حد زیادی در روند درمان موثر باشد؛ اما راه حل قطعی نیست. برای مثال مصرف گیاهان بابونه، قاصدک و جینکو در کاهش عوارض جسمانی بسیار موثر هستند.

بهترین روش ترک تریاک در منزل

بهترین-روش-ترک-تریاک

فراموش نکنید که برای ترک تریاک در هر محلی نیاز به کمک متخصصین خواهید داشت. برای شروع فرایند ترک در منزل باید فضایی آرام و به دور از تنش برای این افراد محیا کرده و از او حمایت کنید. می‌توانید در این زمینه از یک روانشناس کمک گرفته و با او مشورت کنید. همچنین مشغول نگه داشتن فرد در زمینه های مختلف، تشویق او به ورزش، برنامه ریزی و پذیرش گذشته از اقداماتی است که انجام آنها در خانه امکانپذیر خواهد بود.

ترک در منزل برای کسانی که از لحاظ روانی آمادگی دور بودن از خانه و خانواده خود را برای طولانی مدت ندارند؛ مناسب است. در این شرایط خانواده ها و اطرافیان می‌توانند با استفاده از خدمات مشاوره ذهن نو، شرایط را بهبود بخشیده و به فرد معتاد نیز کمک بیشتری بکنند.

سخن پایانی

متاسفانه به دلیل قیمت پایین و دسترسی آسان به این ماده مخدر، شیوع اعتیاد به تریاک بسیار بالاست. به همین دلیل داشتن اطلاعات در این زمینه و آگاهی خانواده ها بسیار مهم است. ترک تریاک به دلیل نیمه عمری که در بدن دارد؛ نسبت به مواد مخدر دیگر، سخت تر خواهد بود.

برخی تصور می‌کنند این ماده کاملا گیاهی بوده و هیچ گونه عوارضی برای بدن ایجاد نمی‌کند؛ اما اینگونه نیست. بهتر است افراد در طول فرایند ترک اعتیاد، تحت نظر یک مشاور باشند و برای کاهش عوارض روانی از او کمک بگیرند. موسسه ذهن نو با داشتن سابقه ای درخشان در زمینه ترک اعتیاد، آماده خدمات رسانی به این افراد و خانواده های آنان است.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک تریاک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360  و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *