از کجا بفهمیم یکی گل می‌کشه | اعتیاد به گل چه نشانه هایی دارد؟ (ریپ سانا پرس)


نشانه های اعتیاد به گل بعد از مدتی به شکل مشهودی بروز خواهند کرد. مصرف این مواد مخدر در میان جوانان بسیار رایج است و متاسفانه اکثر آنان بر اعتیاد خود آگاه نیستند و یا آن را انکار می‌کنند. از آنجایی که دسترسی به گل و نحوه مصرف آن بسیار آسان است؛ روزبروز بر تعداد مصرف کنندگان می‌افزاید. گل، ماریجوانا، حشیش، علف با همان وید، همگی مشتقات گیاه شاهدانه هستند که به اشکال مختلفی مصرف شده و اثرات متفاوتی بر سلامت جسمانی و حتی روان خواهند داشت. معمولا گل اعتیاد روانی برای افراد ایجاد کرده و حتی بعد از دوران سم زدایی از لحاظ ذهنی به مصرف آن نیاز پیدا می‌کنند. در این مقاله به بررسی نشانه های اعتیاد به این ماده و روش های ترک آن پرداخته‌ایم. اما برای آشنایی کامل با ماده مخدر گل کلیک کنید.

نشانه های اعتیاد به گل

نشانه-های-اعتیاد-به-گل

طبق باور عموم و تبلیغات های گسترده، گل کم خطرتر از حشیش و یا سایر مواد مخدر است؛ حال آن که اصلا این باورها حقیقت ندارد. تاثیرات گل (ماریجوانا) برای طولانی مدت در سیستم عصبی باقی مانده و حتی در آزمایشاتی قابل ردگیری هستند.

افراد شاید نه با یکبار اما بعد از مدتی مصرف دچار اعتیاد می‌شوند. شما نشانه های اعتیاد را می توانید با عدم مصرف در یک بازه زمانی مشخص مشاهده کنید. برخی از نشانه های ظاهری اعتیاد به گل شامل موارد زیر هستند. (گل گیاهی سبز و یا گاها قهوه ای بوده، انواع مختلفی دارد و معمولا به صورت رول شده به مانند سیگار استعمال می‌شود).

🔸افزایش ضربان قلب

🔸قرمزی چشم ها

🔸تاری دید

🔸اختلال در خواب و اشتها

🔸خشک شدن دهان

🔸اختلال در فعالیت های حرکتی و تاخیر در واکنش

🔸سرفه خشک

🔸زود عصبی شدن و تحریک پذیری

🔸 کاهش تمرکز و کارایی

🔸 بی قراری و استرس

بروز این علائم بستگی به میزان مصرف فرد و حتی مدت زمان اعتیاد او نیز دارد. همچنین در سنین پایین تر مصرف گل احتمالا با افت تحصیلی و انجام کارهای پرخطر مثل رانندگی با سرعت بالا همراه است. اگر والدین برای مدت زمان طولانی شاهد بروز چنین رفتارهایی در فرزند خود هستند؛ باید هر چه سریع تر برای تشخیص و درمان آن اقدام نمایند. مرکز مشاوره ذهن نو از جمله مراکز معتبری است که به شما در حوزه ترک و درمان اعتیاد خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

راه های تشخیص نشانه های اعتیاد به گل

تشخیص نشانه های اعتیاد به گل، با انجام آزمایشاتی امکانپذیر است که نیاز به دستور پزشک دارد. در واقع جواب مثبت این تست ها به معنی اعتیاد فرد نیست و همچنین این آزمایشات نیز دارای مقدار کمی خطا هستند. افراد حتی می‌توانند در خانه نیز با استفاده از کیت های تی اچ سی (THC ماده محرکه موجود در مشتقات گیاه شاهدانه) برای تشخیصی اعتیاد به حشیش و گل مطلع شوند؛ اما پاسخ آنها قطعی نیست. به همین دلیل توصیه می‌شود برای اطمینان از این موضوع و همچنین ترک این ماده، افراد از پزشک متخصص و مشاور کمک بگیرند.

عوارض گل نشان می دهد که چه کسانی به گل اعتیاد دارند

عوارض-کوتاه-مدت-و-بلند-مدت-گل

مصرف گل، علاوه بر ایجاد نشانه های اعتیاد در فرد، عوارضی جبران ناپذیری نیز به وجود خواهد آورد. برخی از این آثار کوتاه مدت بوده و در صورت عدم مصرف دوباره و دریافت درمان تخصصی از بین خواهند رفت. اما برخی دیگر برای مدت طولانی در بدن باقی مانده و گاها هیچوقت از بین نخواهند رفت. برای مثال مصرف طولانی مدت گل تغییراتی در ساختار مغز ایجاد می‌کند؛ این تغییرات حتی بعد از ترک نیز باقی خواهند ماند. در این قسمت به عوارض طولانی مدت و کوتاه مدت گل خواهیم پرداخت.

📌عوارض کوتاه مدت اعتیاد به گل

بی توجهی به اطرافیان

گیجی

پرخاشگری و تحریک پذیری

توهم

اختلال در حافظه

ناتوانی در رانندگی

اختلال در مهارت های شناختی مثل تصمیم گیری

افت تحصیلی

دوری از خانواده

تمایل به تنهایی و وقت گذرانی با دوستان

نیاز دائمی به پول

پرخوری و افزایش اشتها

کاهش رفتارهای منطقی

از بین رفتن چهارچوب های اخلاقی

تندخویی

بروز رفتارهایی نامتعارف با هنجارهای اجتماعی

دعوا و اختلاف با والدین

بی هدفی و بی خیالی

📌عوارض بلند مدت اعتیاد به گل

اختلال در عملکرد جنسی

بی ثباتی خلق

افسردگی و گوشه گیری

اختلال در یادگیری

مشکلات تنفسی

توهمات و هذیان ها

از دست دادن توانایی تمرکز

پر حرفی

ناتوانی در یادگیری مهارت های جدید

ناتوانی در برنامه ریزی و مدیریت

ناتوانی در کنترل هیجانات

ناتوانی در یافتن شغل و یا ماندن در یک شغل ثابت

ترک اعتیاد به گل

روش-های-ترک-اعتیاد-به-گل

متاسفانه مصرف گل در بسیاری از کشورهای جهان آزاد است و همین موضوع باعث شیوع بیشترآن شده است. افراد حتی آن را کم خطرتر از سیگار دانسته و در مصرف آن زیاده روی می‌کنند. بنابراین متاسفانه حتی با بروز نشانه های اعتیاد به گل خیلی از خانواده ها اقدامی نمی‌کنند.

اما بهتر است والدین و مشاوران در این مورد جوانان را آگاه کرده و آنها را به ترک ترغیب کنند. با اینکه ترک اعتیاد، کار آسانی نیست اما روش های زیادی برای ازبین بردن نشانه های اعتیاد به گل و ترک آن وجود دارد. افراد می‌توانند باحضور در کلینیک های ترک اعتیاد و یا حتی خانه و تحت نظر متخصصان ترک اینکار را انجام دهند. معمولا مدت زمان لازم برای ترک گل ، با توجه به دوز مصرفی و یا مدت زمان مصرف و حتی سن فرد، بین 6 تا 10 هفته طول خواهد کشید. مجموعه ذهن نو با کادری مجرب به شما خدمات درمانی ارائه می‌دهد. پس برای اطلاع از روش های بیشتر ترک گل کلیک کنیک.

✅ترک اعتیاد به گل با گروه درمانی

ترک اعتیاد به گل با حضور در جلسات گروه درمانی، بسیار اثربخش هستند. در این جلسات افرادی که هنوز در ابتدای فرایند درمان هستند و یا آنهایی که مدتی از ترک آنها گذشته است؛ حضور دارند و راهکارهایی را با گروه به اشتراک می‌گذارند. به طور کلی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر مختلف، گروه درمانی یکی از روش های مکمل است که فرد می‌تواند با حضور در کلینیک های ترک اعتیاد و یا حتی در صورت ترک در خانه نیز از آن بهره گیرد. خدمات روانشناختی که در این گروه ها به افراد داده می‌شود؛ در روند ترک آنها بسیار موثر است. برای بهره مندی از خدمات مجموعه ذهن نو می توانید با شماره های درج شده در پایین همین مقاله تماس بگیرید.

✅ترک اعتیاد به گل در خانه

معمولا افراد برای ترک اعتیاد به گل خانه را ترجیح می‌دهند. با اینکه در خانه مراقبت از آنها کمی سخت تر خواهد بود. افراد در طول این دوران، همواره باید تحت نظر یک متخصص و روانشناس باشند و خانواده نیز از آنها حمایت لازم را به عمل آورد. برخورد خانواده ها با این موضوع بسیار مهم است؛ از طرف دیگر ترک آنها در منزل باعث خواهد شد تا خانواده ها کنترل بیشتری بر آنان داشته باشند. خانواده باید در این شرایط صبور بوده و شرایط لازم را فراهم کند. اجبار، تحقیر، کنترل گری، سرزنش، خودخوری و… در روند بهبود فرزندتان اختلال ایجاد می کند. پس حتما در این باره با متخصصین ذهن نو مشورت نمایید.

✅داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد به گل

استفاده از داروهای گیاهی در کنار داروهای شیمیایی برای ترک اعتیاد به گل، موثر هستند. اما فراموش نکنید که آنها به تنهایی اثربخش نخواهند بود. همچنین این داروها برای کاهش اثرات منفی مصرف گل و یا عوارض جانبی داروهای شیمیایی مفید هستند. برخی از این گیاهان شامل کندر، گل گاو زبان، زنجبیل، نعنا و اسطوخودوس خواهد شد. اما بهتر است قبل از مصرف این گیاهان، حتما با متخصص ترک خود مشورت کنید.

✅مراجعه به روانشناس

توجه داشته باشید که عوارض روانی مصرف گل، زندگی و آینده فرد را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد. بسیاری از مشکلات و تعارضات جوانان با خانواده ها از اعتیاد به گل نشات می‌گیرد. این موضوع ضرورت کمک گرفتن از روانشناس و مشاور را به وضوح نشان می‌دهد.

افراد حتی بعد از دوران ترک نیز به دریافت خدمات روانشناسی نیاز دارند؛ و باید یا به تنهایی و یا همراه خانواده مراجعه داشته باشند. کلینیک ذهن نو آماده خدمات رسانی در جهت مشاوره اعتیاد و کمک به خانواده ها و این افراد خواهد بود. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سخن پایانی

شیوع زیاد مصرف گل میان جوانان، برای جوامع نگران کننده است. به همین دلیل باید در مورد آن اطلاع رسانی کافی انجام شود. خانواده ها در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین اطلاع خود جوانان از عوارض گسترده گل نیز، آنها را از ادامه مصرف باز خواهد داشت.

افراد نباید به صورت خودسرانه مصرف گل را متوقف کنند؛ چراکه با اینکار احتمالا عوارض بدتری برای آن‌ها ایجاد خواهد شد. فرایند سم زدایی باید به کمک دارودرمانی و روش های روانشناختی، به طور کامل انجام گیرد. نظارت متخصص روانشناس و حمایت خانواده، از عوامل مهم و تاثیرگذار در فرایند ترک خواهند بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه نشانه های اعتیاد به گل می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *