افزایش وزن در دوران قاعدگی


افزایش وزن در دوران قاعدگی یک پدیده طبیعی است. طبیعی است که در دوران قاعدگی، بدن دچار تغییراتی می‌شود. در این دوران وزن تقریبا نیم تا یک ونیم کیلو بالا می‌رود. اگر افزایش وزن شما بیشتر از دو کیلو بود؛ حتما به متخصص مراجعه کنید. بالارفتن وزن در زمان پریود نه تنها نشانه اختلال نیست؛ بلکه نشان دهنده عملکرد طبیعی و درست بدن است. وزنی که در زمان پریود تجره می‌کنید؛ دائمی نخواهد بود و بعد از پایان قاعدگی به وزن عادی خود برخواهید گشت. برای آشنایی بیشتر با سیکل قاعدگی این مقاله را مطالعه فرمایید.

افزایش وزن در دوران قاعدگی

بالا رفتن وزن در قاعدگی، به دلیل تجمع مایع در بدن در نتیجه ترشح پروژسترون است. شاید شما هم در این دوران متوجه پف کردن بدن و تورم غیرطبیعی شده باشید. علائم آن از قبل دروان پریود و   شروع می‌شود. این افزایش وزن فقط دلایل هورمونی ندارد و عوامل دیگر نیز در آن موثر خواهند بود.

افزایش وزن در دوران قاعدگی به چه علت اتفاق می‌افتد؟

برای اکثر افراد این یک تغییر اجتناب ناپذیر است. قاعدگی برای زنان یک وضعیت دشوار است که بالارفتن وزن آن را سخت تر خواهد کرد.تاثیر روانی و استرس ناشی از آن را در زنان نمی‌توان نادیده گرفت. در این قسمت دلایل افزایش وزن را بررسی می‌کنیم.

تجمع مایع در بدن

احتباس مقدار زیادی آب، نمک و مایعات بین سلولی در بدن یکی از علل افزایش وزن در این دوران است. همانطور که گفته شد به دلیل ترشح پروژسترون و برهم خوردن تعادل هورمون ها اتفاق می افتد. افزایش آب در بدن منجر به افزایش چربی نمی‌شود؛ پس این افزایش وزن، دائمی نخواهد بود.

ورزش نکردن

از قبل از شروع قاعدگی به دلیل دردهای ناشی از آن و در روزهای قاعدگی به دلیل خونریزی و شرایط سختی که خانومها تجربه می‌کنند؛ ورزش کردن برایشان راحت نخواهد بود. به همین دلیل ممکن است ورزش را برای مدتی به تعویق بیاندازند. همین امر باعث افزایش وزن در دوران قاعدگی خواهد شد. توقف ورزش به صورت ناگهانی، بدن را دچار شوک می‌کند. کاهش انرژی در این زمان یکی دیگر از علل ورزش نکردن است.

افزایش اشتها | افزایش وزن در دوران قاعدگی

احتمالا در این دوران میل شما به غذا خوردن بیشتر می‌شود. اشتها افزایش پیدا می‌کند و بیشتر از حد معمول، غذا می‌خورید. افزایش مقدار تغذیه وعده های غذایی و همچنین خوردن مواد غیرضروری در دوران قاعدگی، قطعا به افزایش وزن منجر خواهد شد. بدن، در این دوران به موادغذایی بیشتر و مقوی تری احتیاج خواهد داشت. اما افراط در تامین این نیاز به افزایش وزن در دوران قاعدگی می‌انجامد. تغییر در متابولیسم و هورمون ها از علل افزایش اشتها است. ورزش نکردن و به دنبال آن افزایش اشتها باعث افزایش وزن خواهد شد. کاهش منیزیوم بدن به علت خونریزی اشتها را نسبت به شیرینی افزایش می‌دهد. حس تشنگی نیز به علت کمبود منیزیوم اتفاق می‌افتد.

مشکلات گوارشی

نفخ، یوبست یا اسهال و درد شکم از نشانه های مشکلات گوارشی هستند که در دوران قاعدگی تجربه می‌کنید. پروژسترون و ترشحات رحم، عملکرد دستگاه گوارش را مختل می‌کند و انقابضات روده را افزایش می‌دهد. گاهی این موارد تعادل مایعات و الکترولیت داخل روده را بر هم می‌زند و فرد دچار یبوست و اسهال می‌شود.

مصرف کافئین

بسیاری از زنان برای کاهش درد یا افزایش انرژی برای انجام کارهای روزانه خود در زمان قاعدگی از کافئین کمک می‌گیرند. اما مصرف نوشیدنی های انرژی مخصوصا اگر گازدار باشند؛ باعث بروز نفخ و در نتیجه افزایش وزن در دوران قاعدگی خواهد شد. انقباضات روده و کاهش دفع از بدن از مهم ترین علل بالارفتن وزن در این دوران است.

جلوگیری از افزایش وزن در دوران قاعدگی

اگر روند افزایش اشتها و ورزش نکردن، بعد از عادت ماهیانه نیز ادامه پیدا کند؛ بالارفتن وزن و چاقی نیز ماندگار خواهند بود. اما برای کنترل وزن و برگشتن به سایز قبل از قاعدگی، راه هایی وجود دارند.

تغذیه مناسب

از خوردن غذاهای شور و چرب هم در دوران PMS و هم قاعدگی، خودداری کنید. برای اطلاع از علائم سندروم پیش از قاعدگی کلیک کنید. نمک احتباس آب را در بدن افزایش می‌دهد. غذاهای فرآوری شده نیز باعث تحریک بیشتر روده می‌شوند. مصرف مکمل های غذایی، آب و ویتامین    در این دوران بسیار مفید خواهند بود. مقدار کافئین مصرفی را کاهش دهید و مقدار منیزیوم دفع شده را جبران کنید.

ورزش

روزانه حداقل نیم ساعت ورزش هوازی و سبک در تقلیل درد و همچنین تثبیت وزن بعد از پریود موثر است. ورزش هایی مثل یوگا و تمرینات کششی در دوران   و قاعدگی، کمک زیادی به سامت این دوران می‌کند.

مراجعه به متخصص

قبل از هر چیز درمان خود را تحت نظر یک متخصص ادامه دهید. عادت ماهیانه عوارض روانی و جسمانی دارد که با کمک یک پزشک می‌توان آنها را کاهش داد. تجویز داروهای مدر و مسهل به تخلیه آب اضافی بدن می‌کند. داروهای ضدبارداری علائم دوران قاعدگی را تشدید می‌کنند که متخصصین راه های جایگزین را پیشنهاد می‌کنند. همچنین مصرف دارو برای کاهش علائم pms  نیز اثربخش است. برای آشنایی با علائم سندروم ملال پیش از قاعدگی  کلیک کنید.

سبک زندگی سالم

در دوران قاعدگی بیشتر از قبل استراحت کنید. از مصرف سیگار و الکل بپرهیزید. سلامت روان و دوری از استرس به درد کمتر در این دوران منجر خواهد شد. برای آشنایی با کاپ قاعدگی کلیک کنید.

سخن پایانی

افزایش وزن در دوران عادت ماهیانه از نشانه های عملکرد سالم بدن است. در صورتی که موارد فوق را رعایت کنید؛ به وزن قبلی برخواهید گشت. کمک گرفتن از یک متخصص و اهمیت به بهداشت، عوارض این دوران را کاهش می‌دهد. علائمی مثل نفخ، تورم و درد در قاعدگی طبیعی خواهند بود؛ اما با شدت گرفتن علائم به پزشک مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه قاعدگی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید

سوالات متداول

میزان افزایش وزن در دوران پریودی چقدر است؟

افزایش وزن در دوران قاعدگی از نیم تا یک و نیم کیلو طبیعی خواهد بود اما در صورت مشاهده افزایش بیشتر از این میزان باید به متخصص زنان برای انجام آزمایش و درمان مراجعه کنید.

افزایش وزن در دوران پریودی به چه علت اتفاق می‌افتد؟

احتباس آب در بدن، افزایش اشتها، رها کردن ورزش و فعالیت بدنی و مصرف کافئین از علل افزایش وزن در دوران قاعدگی هستند.

چگونه می‌توان از افزایش وزن هنگام قاعدگی جلوگیری کرد؟

با تغذیه مناسب، ورزش و مراجعه به یک متخصص می‌توان علائم این دوران را کاهش داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *