شکستن اسباب بازی توسط کودک | شکستن وسایل خانه توسط کودک


شکستن اسباب بازی توسط کودک، در بازه سنی مشخص، طبیعی است و جای نگرانی دارد. به طور کلی کودکان برای کنجکاوی و بازی کردن دست به انجام چنین کارهایی می‌زنند. با افزایش سن و آموختن مهارت های جدید به تدریج این عادت را ترک می‌کنند. معمولا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد اما خرابکاری توام با پرخاشگری ،نشانه ای است که با والدین باید جدی بگیرند. برای جلوگیری از بروز اختلالات روانی در کودکان ، کلیک کنید.

شکستن وسایل خانه توسط کودک

بعضی از کودکان پا را فراتر می‌گذراند و دست به تخریب وسایل خانه می‌زنند. انجام چنین رفتارهایی در سنین مختلف، معانی متفاوتی دارند. همیشه آسیب زدن به وسایل منزل یا اسباب بازی ها نشانه پرخاشگری یا وجود اختلال در کودک نیست؛ کاوشگری در مورد وسایل و حتی شکستن آنها به یادگیری مهارت های ظریف به کودکان کمک می‌کند. تقویت خلاقیت نیز یکی دیگر از آثار استفاده از وسایل در کودکان است.

چرا کودکان وسائل خود را تخریب می‌کنند؟

کودکان ذاتا کنجکاو هستند وبه اشکال مختلف سعی در اکتشاف اطراف خود دارند. این فرایند گاهی با شکستن یا تخریب وسایل خانه یا اسباب بازی ها همراه می شود. اگر کودک شما به دلیل اتفاقی دچار پرخاشگری شد؛ برای درمان اقدام کنید.

جلب توجه

کودکان درک درستی از مسائل ندارند و قدرت تحلیل مشکلات را ندارند. بی توجهی به آنها باعث می‌شود به روش های دیگری برای گرفتن توجه، متوسل شوند. همین عامل باعث بروز پرخاشگری نیز می‌شود. مقایسه با خواهر، برادران دیگر یا اطرافیان باعث ایجاد حس پرخاشگری در کودکان می‌شود.

ارضای کنجکاوی

گاهی کودکان به دلیل اینکه کارایی اسباب بازی های خودشان را نمی‌دانند؛ با تخریب کردنشان، آنها را می‌شناسند. کنجاوی در کودکی، یکی از اصلی ترین حواس محسوب می‌شود. کودکان نسبت به هر محرک محیطی حساس هستند و به دنبال علت آن می‌گردند. درسنین پایین تر برای کشف محیط خود دست به این کار می زنند. برای مثال برای تخمین فاصله بین اشیا یا شناختم جنس آنها.

عدم تطابق وسیله با سن کودک

اگر اسباب بازی با سن کودک همخوانی نداشته باشد یا از آن بترسد؛امکان تخریب آن نیز بیشتر است. این موضوع در مورد وسایل منزل نیز صادق است؛ چراکه آنان اطلاعاتی در مورد وسایل خانه ندارند و از نظر ظاهری و رنگ نیز ممکن است برای آنان جذابیتی نداشته باشد.

ویژگی های شخصیتی

برخی از کودکان بیشتر از دیگران فعال هستند. نیاز آنان برای سرگرمی بیشتر است. ویژگی های شخصیتی کودکان در بروز این رفتار موثر هستند. همچنین تخریب گری یکی از علائم اختلال بیش فعالی-کم توجهی است. برای شناخت بیشتر علائم  بیش فعالی-کم توجهی کلیک کنید.

شکستن وسایل خانه توسط کودک به دلیل پرخاشگری

اگر کودک شما مدتی است که علی رغم شیطنت های سن خود، علائم پرخاشگری نشان می‌دهد؛ بهتر از بعد از شناسایی دلیل آن به دنبال راهی برای درمان یا کنترل آن باشید. ادامه دار بودن خشم در کودک اثرات جبران ناپذیری در آینده او دارد. تغییرات ناگهانی در محیط کودک، والدین خشمگین، یا وجود چندین مراقب برای کودک در میزان خشم او موثر خواهد بود. اگر علت تخریب گری کودک، خشم اوست؛ با کمک درمانگر و حمایت از کودک، به او برای حل این مشکل کمک کنید. برای اطلاعات بیشتر از نشانه های پرخاشگری کودکان در سنین مختلف به این لینک مراجعه کنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از شکستن اسباب بازی ها یا وسایل خانه

سرزنش نکنید

دست از سرزنش کردن بردارید، گاهی کودکان فقط برای لجبازی با والدین خود دست به انجام این کار می‌زنند. اسباب بازی ها متعلق به کودکان هستند اجازه بدهید حس کجکاوی خود را بدون احساس گناه ارضا کنند..

ایمن سازی فضای خانه

فضای خانه را پاکسازی کنید. وسایل پرخطر را از دسترس آن ها دور نگه دارید. از محافظ های مخصوص کودک استفاده کنید. در مورد کاربرد هر وسلیه برای او توضیح یا در صورت نیاز، هشدار دهید..

اسباب بازی هایی متناسب با سن کودکان تهیه کنید.

برای جلوگیری از بروز رفتار های خطرناک، اسباب بازی هایی برای او تهیه کنید که شکستی نیستند. مانند جنس پارچه ای و متناسب با سن آن.

عواقب رفتارشان را به کودکان گوشزد کنید

قبل از آنکه شروع به آسیب زدن به وسایل خانه یا اسباب بازی ها کنند؛ به آنها در مورد عواقب کارشان با ملایمت هشدار دهید. اگر کودک تان بالای 5 سال است؛ برای او جریمه تعیین کنید. اما تذکر شما در حدی نباشد که در او ایجاد ترس کند.

به آنها در تعمیر وسایل شان کمک کنید.

بعد از خراب شدن اسباب بازی ها آنها را دور نریزید. بلکه آنها را تعمیرکنید و در اختیار کودک بگذارید تا دوباره با همان ها بازی کند. همچنین دسترسی کودکان را به اسباب بازی ها محدود کنید تا آنان تنوع طلب بار نیایند.

به آنها اجازه جبران بدهید

به جای عصبانی شدن و روش های غلط تربیتی ، از او بخواهید اشتباه خود را جبران کنند؛ این رفتار آنها را خلاق می کند و مهارت حل مسئله را به آنها می آموزد.

سخن پایانی

اینکه چرا کودکان دست به انجام رفتار های مخرب می زنند؛ دلایل مختلفی دارد. فراموش نکنید که کودکان مانند آیینه ای هستند که رفتار های والدین را عینا تکرار می‌کنند. پس به آنان خشونت را نیاموزید. گیج شدن یا نگرانی والدین از این رفتار ها طبیعی است مخصوصا درمورد فرزندان اول خانواده. در این زمینه می‌توانید از یک درمانگر کودک کمک بگیرید. با فرزندان خود وقت بگذرانید و با آنان همدل باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید

سوالات متداول

پرتاپ کردن وسایل توسط کودکان طبیعی است؟

بستگی به سنی که در قرار دارند بستگی دارند. اما با توجه به ویژگی های فطری و روانشناسی کودکان، بروز چنین رفتار هایی طبیعی است.

چگونه می‌توان کودکان را از پرتا کردن اشیا، منع کرد؟

با روش های ساده ای مثل آموزش استفاده از وسایل، محدود کردن دسترسی او به اسباب بازی ها، تعمییر کردن دوباره اسباب بازی ها و مواردی که در مقاله به آنها اشاره کردیم، می‌توان کودک را از تکرار این رفتار منصرف کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *