احتمال بارداری(آو)


فرزنداوری یکی از فصول مهم رابطه است که برای اکثر زوجین اهمیت دارد. در دنیای امروز و با پیشرفت تکنولوژی روش های مختلفی برای بارداری، ختی برای زوجینی که عقیم هستند یا مشکلات جسمانی دارند نیز فراهم است. از طرف دیگر سقط های غیر اصولی و سبک زندگی ناسالم می تواند تا پایان عمر شانس داشتن فرزند را از انها بگیرد.

احتمال بارداری

به طور طبیعی و اگر همه چیز به خوبی پیش رود؛ اگر سیکل جنسی شما به عنوان یک خانم 28 روزه باشد؛ در روز چهاردهم تخمک گذاری اتفاق می افتد و بیشترین شانس برای باروری روز تخمک گذاری و دو روز قبل از ان است. (روزهای 12،13 و 14) برای اطلاع از این روزا بهتر است هر ماه تایم پریود خود را یادداشت یا روی تقویم علامت گذاری کنید. اپلیکیشن هایی برای بانوان وجود دارند که این روز ها را به شما یاداوری خواهند کرد.

عوامل بالابرنده ی احتمال بارداری

بسیار احتمال دارد که  در روزهای ذکر شده در بالا رابطه ی جنسی داشته باشید و بارداری اتفاق نیوفتند که این می تواند به دلیل عدم امادگی محیط واژن یا رحم برای بارداری باشد. به این معنا که محیط واژن گاهی قلیایی یا اسیدی است و این برای لقاح بسیار اهمیت دارد. علت دیگر سرعت یا شکل اسپرم ها ست. اگر اسپرم ها سرعت کافی نداشته باشند یا به یکدیگر چسبیده باشند بارداری اتفاق نمی افتد.   PH و سیالی مایع منی نیز بسیار موثر است. بسته نبودن لوله های فالوپ و سلامت رحم، نعوظ و انزال طبیعی، و به طور کلی امادگی جسمانی زن و مرد در فرایند بارداری تاثیرگذار هستند. مهم نیست رابطه ی جنسی به چه شکلی اتفاق بی افتد؛ با ورود منی به محیط واژن احتمال بارداری وجود دارد. تلاش مکرر برای رابطه جنسی نیز شانس بارداری را بالاتر می برد. محیط بهداشتی و دمای مناسب مقاربت را اثربخش تر میکند. بسیاری معتقدند رابطه جنسی در صبح برای بارداری اثربخشی بیشتری دارد.

عوامل کاهش دهنده ی احتمال بارداری

قطعا روش های پیشگیری از بارداری به طور موثر عمل خواهند کرد؛ اما در مواردی دچار خطا می شوند. بیماری های جسمانی مثل اندرومتریوز یا مشکل پروستات در اقایون، مشکلات هورمونی و… همگی موانعی برای بارداری هستند. تلاش برای بارداری در روزهایی غیر از روزهای تخمک گذاری کاملا بی فایده نیست اما احتمال بارداری خیلی پایین است. اماده نبودن از لحاظ روانی نیز یکی دیگر از عواملی است که احتمال بارداری را کاهش می دهد. فرایند بارداری نیاز به زمان و تلاش دارد؛ بسیاری از افراد بعد از یک تلاش ناموفق برای درمان ناباروری اقدام می کنند.

عوامل دیگر

پیشاب مایعی است که قبل از خروج منی ترشح می شود و حاوی مقدارکمی اسپرم است؛ احتمال بارداری با ان صفر نیست اما بسیار پایین است. بارداری بدون دخول نیز یکی دیگر از شبهات زوجین است؛ نکته اینجاست که اگر منی بدون دخول هم وارد واژن شود، باز هم احتمال بارداری وجود دارد مثل افرادی که رحم شخص دیگری را اجاره می کنند. بارداری از طریق رابطه ی مقعدی ممکن نیست؛ به همین دلیل یکی از روش های رابطه ی جنسی برای زوجینی است که مایل به فرزنداوری نیستند. احتمال بارداری بدون تجربه ارگاسم نیز ممکن است. احتمال بارداری در زمان پریود بسیار پایین است. در زمان اقدام به تغذیه ی سالم توجه کنید؛ از مصرف سیگار و الکل بپرهیزید وخودارضایی نداشته باشید. میزان دخول  الت در احتمال بارداری تاثیری ندارد. مراجعه به یک متخصص و مشورت با او از زمان اقدام برای بارداری شانس شما را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.سن زوجین در زمان بارداری نیز در کیفیت منی و همچنین سلامت رحم هم مهم است.

از اقدام تا بارداری

زمان مشخصی برای فاصله ی بین اقدام، تا زمان بارداری وجود ندارد اما معمولا اگر همه چیزدرست پیش برود دراولین تلاش بارداری اتفاق می افتد مگر در این بین زوجین درگیر مسائل دیگری شوند یا از دست از تلاش بردارند. اگر اقدام موفقیت امیز باشد چند هفته بعد از رابطه ی جنسی علائم اشکار می شوند. اولین نشانه های بارداری در خانم ها احتمالا توقف عادت ماهیانه یا شروع ویارهاست که به دلیل فشار رحم به معده اتفاق می افتد. تورم و دردناک شدن سینه ها بعد از مدتی اتفاق می افتد و به مرور اندام زن را تحت تاثیر قرار می دهد. تکرر ادرار، خستگی مداوم و لکه بینی نیز از دیگر نشانه های حاملگی است.

ناباروری

اگر بعد از یکسال تلاش، بارداری اتفاق نیوفتاد با مشورت یک پزشک روش های دیگر را امتحان کنید.امروزه با پیشرفت علم پزشکی روش های زیادی برای فرزند اوری وجود دارد که شامل رحم اجاره ای، لقاح مصنوعی، IVF و  IUI می شود. گاهی به جای روش های جایگزین زوجین با مصرف داروهایی به تقویت قدرت باروری اسپرم یا منظم کردن چرخه ی قاعدگی می پردازند و دوباره اقدام می کنند که در موارد بسیاری اثربخش است.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن شرایط جسمانی و برنامه ریزی دقیق می توانید احتمال بارداری را تا حد زیادی بالا ببرید یا برای جلوگیری از ان روش های مختلفی را امتحان کنید. به سلامت جنسی خود اهمیت بدهید و برای بارداری به خود و همسرتان فشار وارد نکنید. بدن شما به عنوان یک زن باید امادگی لازم جهت حمل و تغذیه ی یک نوزاد را داشته باشد؛ پس قبل از هر چیز از سلامت جسمانی خود مطمئن شوید و در این مسیر از یک متخصص کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید

سوالات متدوال

ایا احتمال بارداری بدون دخول وجود دارد؟ اگر منی به هر شکلی وارد واژن شود؛در روزهای تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد.

تخمک گذاری در چه روزهایی اتفاق می افتند؟ اگر سیکل قاعدگی 28 روزه باشد قاعدگی در روز چهاردهم اتفاق می افتد. روز تخمک گذاری و دو روز قبل از ان بهترین زمان برای اقدام به بارداری است.

احتمال بارداری در زمان پریود وجود دارد؟ قاعدگی به این معناست که تخمک گذاری اتفاق افتاده است؛ اما احتمال بارداری نیز صفر نیست بلکه خیلی پایین است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *