سادیسم جنسی (آو)


سادیسم نقطه ی مقابل مازوخسیم و به معنای ازارگری جنسی است.به طور کلی شاهد افرادی هستیم که همواره به اذیت و ازار دیگران میپردازند خود را برتر از دیگران می دانند اما این رفتار خود را در رابطه ی جنسی چگونه نشان می دهد؟

سادیسم

سادیسم ریشه در شخصیت فرد داشته و روی روابط ان با همکاران،دوستان و حتی شریک جنسی تاثیر میگذارد.ازارگری یکی دیگراز انواع پارافیلیا است. افراد ازارگر حتی از زورگویی افراد دیگر هم لذت می برند و نوعی حس همزادپنداری پیدا میکنند.همین فرایند درمان را پیچیده تر می کند.سادیسم انواع مختلفی دارد که شامل نوع احساسی،انفجاری،جنسی و… می شود.سادیسم در رابطه ی جنسی تاثیرات جبران ناپذیری روی شریک جنسی فرد دارد که اگر بدون رضایت او انجام شود؛ نوعی جرم محسوب می شود. مانند بیشتر اختلالات طیف پارافیلیا، ازارگری نیز در بین مردان شایع تر است و در افراد همجنس خواه و دگرجنس خواه نیز بروز میکند.

علائم ازارگری

فرد میلی دائمی به ازار و اذیت دیگران به شکل های مختلف دارد. همه ی ما به طور غریزی به سلطه گری و قدرت طلبی، تمایل داریم اما با شدت متفاوتی ان را بروز می دهیم.برای مثال سادیسم در مادران خود را به شکل اجبار برای درس خواندن یا نظافت اتاق فرزندشان نشان می دهد. در کودکان، سادیسم به شکل قلدری در مدرسه بروز می کند یا بین زوجین به صورت ازارگری جنسی. این دسته از افراد ازاسیب فیزیکی،قساوت عاطفی، توهین و تحقیر کلامی شریک جنسی خود لذت جنسی را تجربه میکنند. در مورد صدمه زدن به دیگران، خیالپردازی می کنند. به تماشای افراد اسیب دیده علاقه دارند و دوست دارند شریک جنسی شان تسلیم انها باشد. به اختلالات روانی دیگری علاوه بر سادیسم، مبتلا هستند. دیده شده این افراد با بروز این رفتار حس خود کم انگاری درونی را پنهان و ان را تبدیل به خشم نسبت به دیگران می کنند.

انواع سادیسم

نوع ابراز ازارگری جنسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. افراد سادیسم خود، متوجه این تفاوت نمی شوند اما علائم می توانند به همدیگر تبدیل شوند یا انواع مختلفی از سادیسم در یک فرد وجود داشته باشد.

سادیسم انفجاری

حس تحقیر و خود کم بینی خویش را به صورت ناگهانی و با خشم زیاد بروز می دهد و شخص دیگری را مقصر جلوه می دهد.این حملات غیرقابل پیش بینی و کنترل است به همین دلیل به انها انفجاری می گویند.این افراد ممکن است ویژگی های شخصیت مرزی را هم از خود بروز دهند.

سادیسم استبدادی

از خشم شان برای زورگویی و تسلیم دیگران استفاده می کنند.حرف زدشان مودبانه نیست و برای رسیدن به اهداف خود و بهره گیری از دیگران از هر روشی بهره می جویند.

سادیسم جنسی

هدف ما از نوشتن این مقاله اشنایی افراد با نشانه های سادیسم در رابطه جنسی بود اما شناختن انواع دیگر سادیسم، خالی از لطف نیست. واضح است که شخص ازار گر فقط از طریق صدمه زدن و تحقیر شریک جنسی خود برانگیخته می شود و گاهی این رفتار ها به خارج از اتاق خواب هم راه می یابد و در درازمدت باعث طلاق عاطفی یا کاهش رضایت جنسی طرفین می شود.توسل به خشونت فیزیکی و کلامی و رفتارهایی مثل بستن دست و پا نمونه هایی از سادیسم جنسی است. بروز رفتارهای خشن و خود محورانه،علامت هشدار دهنده ی دیگری از سادیسم است. هیچکس از تحقیر شدن و ازار دیدن توسط شریک خود، خوشحال نمی شود مگر افراد مازوخیست که دقیقا علائمی برعکس سادیسم دارند.پس این افراد در پیدا کردن شریک جنسی برای خود هم با موانعی روبه رو هستند.

علل پدیدایی سادیسم چیست؟

علت دقیق ان مشخص نیست.اما قطعا سبک فرزند پروری والدین خشمگین و کنترل گر در کودکی یکی ازعوامل تعیین کننده است. فیلم های پورن و شکست های پی در پی که شخص در زندگی خود تجربه می کند نیز یکی دیگر از دلایل شکل گیری سادیسم است. تجربه مورد ازار و قلدری قرار گرفتن در مدرسه، توسط همسالان فرد را به سوی ازارگری سوق می دهد. تحقیقات بیانگر ان است که کودکان مبتلا به اختلال  سلوک و خشم سرکوب شده بیشتر احتمال دارد در اینده تبدیل به یک ازارگر شوند. در بزرگسالان نیز اختلال شخصیت خود شیفته، علائم سادیسمی دارد.

درمان سادیسم جنسی

درمان سادیسم جنسی با انواع دیگر ان می تواند همپوشانی زیادی با هم داشته باشد.به عنوان مثال کنترل خشم، درمانی برای همه ی انواع سادیسم است. داروهای ارام بخش تجویز خوبی برای درمان این اختلال می باشند همچنین اموزش مهارت های جنسی و ارتباطی به تدریج علائم سادیسم را از بین می برد. رفتاردرمانی، تکنیک های شناختی و هیجان مدار و روان درمانی روش های دیگراثربخش هستند. درمان سادیسم با کمک متخصصانی مانند روانشناس، روانپزشک و سکستراپیست امکان پذیر خواهد بود.

سخن پایانی

امروزه سادیسم جزو اختلالات اخرین نسخه از کتابچه ی تشخیصی اماری روانشناسی نیست؛ چرا که افراد ازار طلب مقابل انها قرار دارند که از این رفتار لذت می برند. اما نکته ی مهم اینجاست که افراد ازارگر همه جا حضور دارند و زندگی افراد دیگر جامعه را نیز تحت الشعاع قرار می دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید

سوالات متداول

سادیسم چیست؟ سادیم میل دائمی به اسیب رساندن و تحقیر کردن دیگران در موقعیت های مختلف است.

علائم سادیسم کدام اند؟ رفتارهای خشن، خودمخورانه و قساوت عاطفی از علائم کلی سادیسم هستند.

ایا سادیسم قابل درمان است؟ اگر فرد با اراده ی خود برای درمان اقدام کند با روش هایی مثل رفتاردرمانی، دارودرمانی، تکنیک های شناختی و هیجانی موثر خواهند بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *