انتخاب رشته کنکور زبان 1402 (ویرایش)


انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج اولیه و از طریق سایت سنجش امکان پذیر است. داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب‌رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه هستند، می توانند با دریافت دفترچه راهنما مرتبط با گروه آزمایشی خود و بررسی مندرجات آن، قدم در این مسیر مهم و حساس بگذارند. در سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری تغییرات زیادی کرده است و در دو نوبت دی و تیر برگزار می‌شود. علاوه بر این تاثیرات دیگری نیز در کنکور سراسری رخ داده است که داوطلبان باید از آن‌ها مطلع باشند و بر این اساس انتخاب رشته خود را انجام دهند. در ادامه مقاله به توضیح کامل انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۲ می‌پردازیم.

انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۲

تمامی داوطلبان کنکور سراسری می توانند علاوه بر شرکت در یکی از زیرگروه های اصلی کنکور سراسری شامل ریاضی، تجربی، انسانی در زیرگروه آزمایشی زبان نیز شرکت کنند و چنانچه مجاز به انتخاب‌رشته شدند، کد رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب‌رشته درج نمایند. انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ در تاریخ های اعلام شده از سوی سایت سنجش امکان پذیر است.

متقاضیان کنکور سراسری زبان های خارجی در این مرحله می توانند به منظور ادامه تحصیل در یکی از دوره های دانشگاه های سراسری از جمله دوره روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان انتخاب‌رشته کنند. اسامی کد رشته محل های ارائه شده به همراه ظرفیت و جنسیت پذیرش در قالب دفترچه ای با عنوان ” دفترچه راهنمای انتخاب رشته زبان 1402″ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که می توانند از میان رشته های ارائه شده در آن حداکثر 150 الویت را انتخاب نمایند.

بخوانید: راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۲ چند روز پس از انتشار کارنامه اولیه آغاز می شود. پس از اینکه نتایج اولیه برای متقاضیان اعلام می شود، سازمان سنجش لینک مرتبط با دانلود دفترچه انتخاب رشته را نیز در سایت رسمی خود فعال می کند.

پس از شرکت در آزمون سراسری و در واقع پایان مطالعه داوطلب، آنچه که اهمیت دارد این است که مرحله انتخاب رشته به درستی انجام شود. چراکه اهمیت انتخاب‌رشته در این است که داوطلب با توجه به رتبه ای که کسب کرده است، در بهترین کد رشته محل موفق به کسب نتیجه قبولی گردد.

تاکنون زمان انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۲ اعلام نشده است . به محض اعلام در این بخش بروزرسانی خواهد شد.

مطابق با رویه هر سال، انتخاب رشته ‌‌زبان خارجی 1402 همزمان با انتخاب‌رشته در دیگر زیرگروه های آزمایشی در اواسط مرداد ماه انجام می شود. لازم است اشاره کنیم که انتخاب‌رشته به منظور ورود به دانشگاه های سراسری به صورت رایگان انجام می شود.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۲

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان 1402 از طریق سایت سنجش منتشر شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. در این دفترچه سه فصل در نظر گرفته شده است که در آن ها ضمن پرداختن به ضوابط و شرایط انتخاب‌رشته، جداول کد رشته محل ها در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری نیز ارائه شده است. مطالعه دفترچه به داوطلبان کمک می‌کند تا از تمامی نکات مربوط به کنکور سراسری مطلع شوند. برای دریافت دفترچه انتخاب رشته‌کنکور سراسری زبان 1402 کلیک کنید.

تحلیل کارنامه انتخاب رشته زبان 1402

کارنامه اولیه به محض اعلام نتایج در سایت سازمان سنجش با آدرس الکترونیکی ” sanjesh.org ” برای داوطلبان این گروه آزمایشی قابل مشاهده است. اولین قدمی که داوطلبان کنکور زبان بایستی بردارند، این است که در راستای یک انتخاب رشته کنکور زبان صحیح و اصولی، اطلاعات مندرج در کارنامه را به درستی بررسی و تحلیل نمایند.

کارنامه کنکور سراسری شامل دو بخش اطلاعات شخصی، نوع سهمیه و استان بومی داوطلب و اطلاعات آزمونی از جمله رتبه داوطلب در سهمیه، رتبه کشوری، وضعیت مجاز بودن، رتبه در زیرگروه، تاثیر سوابق تحصیلی و … می باشد، که در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح داده ایم.

بخوانید: نحوه انتخاب رشته کنکور
بخش اول کارنامه

شامل اطلاعات ثبت نامی و آزمونی

 1. شماره پرونده
 2. نام و نام خانوادگی
 3. شماره شناسنامه
 4. جنسیت
 5. سال تولد
 6. عنوان دیپلم
 7. معدل کتبی دیپلم
 8. نوع سهمیه
 9. زبان خارجی امتحانی
بخش دوم کارنامه شامل اعلام علاقه مندی بر اساس تقاضانامه و سهمیه های موثر
بخش سوم کارنامه

شامل وضعیت مجاز به انتخاب رشته کنکور زبان بودن

داوطلبان در دوره های مختلف زیر

 1. روزانه
 2. نوبت دوم (شبانه)
 3. مجازی
 4. پردیس خودگردان
 5. ظرفیت مازاد
 6. دانشگاه فرهنگیان
 7. پیام نور
 8. غیرانتفاعی
 9. دانشگاه آزاد
بخش چهارم کارنامه رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان

سهمیه های موثر در انتخاب رشته زبان 1402

بخشی از کارنامه اولیه داوطلب، نوع سهمیه او را مشخص می کند. در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی جهت برقراری عدالت میان شرکت کنندگان اعمال می شود. سهمیه های کنکور سراسری در واقع تعیین کننده رتبه داوطلب برای ورود به دانشگاه های سراسری می باشد. از مهم ترین سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402 می توان موارد زیر را نام برد:

❌ سهمیه مناطق (سهمیه منطقه یک، دو و سه)

❌ سهمیه ایثارگران ( ایثارگران 25 درصد ظرفیت و ایثارگران 5 درصد ظرفیت )

❌ سهمیه خانواده شهدا

❌سهمیه رزمندگان

سهمیه های خانوداه شهدا، ایثارگران، خانواده شهدا و رزمندان از سهمیه های خاص کنکور هستند. متقاضیانی که دارای این سهمیه ها هستند، در گروه های مجزایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وضعیت مجاز بودن

این قسمت از کارنامه به داوطلب اعلام می کند که در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ است و در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته نیست. دوره های روزانه و تربیت معلم تنها دوره هایی هستند که نیاز به پرداخت هیچ گونه شهریه ای ندارد و مجاز شدن در این دو قسمت اهمیت بالایی دارد.

رتبه در سهمیه و رتبه کشوری

یکی از مهم ترین بند های مندرج در کارنامه انتخاب رشته زبان داوطلب رتبه داوطلب در سهمیه است. رتبه در سهمیه یعنی رتبه ای که داوطلب توانسته در میان شرکت کنندگان همان سهمیه کسب کند و در حقیقت مبنای قبولی داوطلب در کنکور همین رتبه در سهمیه وی خواهد بود. بنابراین هر داوطلب برای قبولی در دانشگاه های سراسری با داوطلبان همان سهمیه رقابت می کند و مقایسه رتبه دو داوطلب در دو سهمیه جداگانه درست نخواهد بود.

چنانچه داوطلب نسبت به کل داوطلبان شرکت کنندگان در کنکور سراسری و زیرگروه آزمایشی که در آن شرکت کرده است سنجیده شود، رتبه او کشوری خواهد بود. گاها بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان 1402 پذیرش در برخی از رشته ها به صورت کشوری انجام می شود.

تاثیر سوابق تحصیلی

با توجه به تغییرات کنکور سراسری در سال جاری و حذف شدن زیر گروه‌ها، اهمیت سوابق تحصیلی از قبل نیز بیشتر شده است و داوطلبان باید به این مساله توجه ویژه ای نشان دهند.  سوابق تحصیلی در سال اول متوسطه دوم ۴۰ درصد، در سال دوم ۵۰ درصد و در سال سوم ۶۰ درصد تاثیر می‌گذارد. همچنین با توجه به اینکه دروس عمومی در کنکور سراسری حذف شده‌اند داوطلبان باید به ضریب نمره این دروس در سوابق تحصیلی خود توجه کنند.

استان بومی داوطلب

پذیرش در برخی از رشته ها بر اساس استان بومی داوطلب انجام می شود و این بدین معناست که در برخی رشته ها به دلیل کاهش رفت آمد و یا حتی کمبود خوابگاه 80 درصد از ظرفیت یک کد رشته محل به داوطلبان بومی آن استان و 20 درصد دیگر به داوطلبان آزاد و غیر بومی اختصاص دارد. شما عزیزان برای اطلاع از ناحیه بومی خود می توانید به دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402 مراجعه کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402 | رتبه قبولی

سوال بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری زبان پس از دریافت نتایج اولیه این می باشد که با رتبه ای که بدست آورده ام در چه کد رشته محلی شانس قبولی دارم و می توانم در فرم انتخاب رشته کنکور زبان 1402 درج کنم؟

در پاسخ باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک داوطلب کنکور زبان باید از آن مطلع باشد، آخرین قبولی های کنکور سال قبل با رتبه و تراز مشابه خود است. این امر به داوطلب کمک می کند تا انتخاب رشته دقیق تری داشته باشد. اگر داوطلبی بخواهد بداند در کنکور سال پیش داوطلبی که رتبه و ترازی مشابه وی داشته در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده است، بایستی از رتبه های قبولی سال گذشته کمک بگیرد.

رشته های ارائه شده در زیرگروه زبان خارجی در دوره های دانشگاه های سراسری دارای یک ظرفیت محدود است. اطلاع از این ظرفیت ها با بررسی دفترچه مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۲ امکان پذیر است.

دوره ظرفیت دوره
روزانه 3 هزار و 701 نفر
نوبت دوم (شبانه) 690 نفر
پیام نور 8 هزار و 480 نفر
مناطق محروم 82 نفر
فرهنگیان هزار و 16 نفر
غیرانتفاعی 4 هزار و 770 نفر
پردیس خودگردان 25 نفر
جمع 18 هزار و 894 نفر

لیست رشته های کنکور زبان

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور زبان باید پس از دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کد رشته محل‎‌های مورد نظر خود را استخراج کرده و در فرم انتخاب رشته وارد نمایند. لیست رشته های کنکور زبان به طور کامل در دفترچه ذکر شده است اما به منظور سهولت کار شما داوطلبان گرامی لیست رشته ها در مقطع کارشناسی را ذکر کرده‌ایم.

آموزش زبان انگلیسی زبان روسی
زبان و ادبیات اسپانیایی زبان ایتالیایی
زبان و ادبیات آلمانی زبان و ادبیات فرانسه
زبان و ادبیات انگلیسی زبان و ادبیات اردو
زبان چینی زبان و ادبیات ژاپنی
مترجمی زبان آلمانی مترجمی زبان انگلیسی
زبان و ادبیات ترکی استانبولی زبان و ادبیات ارمنی

از رشته های کنکور زبان در مقطع کاردانی نیز می‌توان به آموزش زبان انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی اشاره کرد.

نحوه چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402

چینش الویت های استخراج شده در فرم انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ دارای اصولی می باشد که اطلاع از آن برای داشتن یک انتخاب رشته آگاهانه بسیار حائز اهمیت است. توصیه کارشناسان تحصیلی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل این است که حتما الویت های خود را در سه دسته شامل انتخاب خوش بینانه، انتخاب های نرمال و انتخاب های بد بینانه از دفترچه استخراج کنید.

🔵 انتخاب های خوش بینانه در واقع انتخاب هایی هستند که پیش خودتان می گویید برای رسیدن به آن ها چندان شانس قبولی بالایی ندارید. جای نگرانی نیست و حتما چند انتخاب خوش بینانه مورد علاقه خود را در ابتدای فرم انتخاب رشته زبان خارجی ۱۴۰۲ درج کنید.

🟢 در میانه فرم انتخاب رشته که شامل الویت های بیشتری است، انتخاب هایی را درج کنید که شانس قبولی نسبتا بالایی در آن ها دارید و احتمال می دهید در یکی از آن ها پذیرفته شوید.

🔴 در انتهای فرم انتخاب رشته زبان های خارجی 1402 خود، الویت های بدبینانه خود را درج کنید. الویت هایی که در بدترین حالت در یکی از آن ها پذیرفته شوید.

اگر علاوه بر کنکور زبان در کنکور یکی دیگر از زیرگروه های آزمایشی نیز شرکت کرده اید، باید دفترچه‌ها را به صورت مجزا دریافت کنید اما در نهایت برای هر دو رشته مجموعا 150 الویت را در یک فرم انتخاب رشته درج کنید.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402

انتخاب رشته کنکور زبان 1402 از این جهت حائز اهمیت است که هر کدام از الویت هایی که متقاضیان در فرم انتخاب‌‌رشته درج می کنند، یک شانس قبولی است. بنابراین داوطلبان باید در انتخاب هر الویت حساسیت به خرج دهند و پس از در نظر گرفتن فاکتورهایی شامل علاقه، ظرفیت کد رشته محل های ارائه شده، کیفیت دانشگاه ها، مسیر رفت و آمد و … الویت های خود را با اطمینان در فرم انتخاب‌رشته درج کنند تا در نهایت نیز نتیجه مورد قبولی را دریافت نمایند.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته زبان 1402 در یکی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری هستند، می توانند مطابق مراحل زیر اقدام کنند.

✅ ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sangesh.org”

✅ انتخاب گزینه سراسری از منوی پایین صفحه

✅ دانلود و دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری زبان خارجی 1402

✅ بررسی جزئیات درج شده در دفترچه راهنمای و در نهایت استخراج حداکثر 150 کد رشته

✅ بازگشت مجدد به سایت سنجش و ورود به لینک فعال انتخاب‌رشته

✅ تکمیل اطلاعات خواسته شده و در نهایت درج الویت های استخراج شده از دفترچه انتخاب‌رشته در فرم انتخاب رشته

برای اینکه میزان خطا در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ در سایت سنجش به حداقل برسد، حتما یکبار فرم پیش نویس انتخاب‌رشته درج شده در انتهای دفترچه را تکمیل نمایید.

راهنمای تصویری انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402

در صورتی که به الویت بندی انتخاب های خود اطمینان دارید، می توانید مطابق با راهنمای تصویری زیر اقدام به درج آن ها در فرم انتخاب رشته نمایید.

1️⃣ وارد سایت سازمان سنجش sanjesh.org شوید.

2️⃣ در پایین صفحه بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنید.

3️⃣از منوی سمت راست صفحه گزینه ثبت نام را انتخاب کرده و بر روی لینک فعال “ انتخاب رشته کنکور زبان خارجی 1402 ” کلیک نمایید.

4️⃣ با استفاده از کد ملی و رمز عبور وارد سیستم سنجش شوید.

در این مرحله صفحه ای که حاوی نکات مهمی است، نمایش داده خواهد شد. پس از مطالعه کامل نکات مطرح شده لازم است ابتدا تیک مرتبط گزینه ای که در انتهای صفحه با عنوان ” اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب‌رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام ” وجود دارد را فعال نمایید و در نهایت بر روی گزینه ” تایید و ادامه ” کلیک کنید.

5️⃣ سامانه برای دسترسی به فرم انتخاب رشته کنکور زبان 1402 دو روش شامل موارد زیر را پیشنهاد می کنند. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید، یکی از این روش ها را انتخاب کنید و موارد خواسته شده را تکمیل کنید.

✅ روش اول: سریال ثبت نام + شماره شناسنامه + عبارت امنیتی

✅ روش دوم: شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه + عبارت امنیتی

✅ روش سوم: شماره رهگیری + کد ملی + عبارت امنیتی

6️⃣ اطلاعاتی شامل اطلاعات سوابق تحصیلی داوطلبان طی این مرحله به نمایش درمی آید. لازم است اطلاعات بررسی شود و در صورتی که نیاز به ویرایش نداشته باشد، بر روی گزینه ” تایید و ادامه ” کلیک کنند.

7️⃣ فرم انتخاب رشته زبان خارجی ۱۴۰۲ نمایش داده می شود و متقاضیان مجاز هستند اولویت های خود را در انتخاب های یک تا 150 در این فرم درج نمایند. و در انتها کد پیگیری 16 رقمی را دریافت کنند.

نکته: راهنمای گفته شده مروبط به ثبت نام سال های گذشته است و با توجه به تغییرات کنکور سراسری انتظار می‌رود که نحو ثبت نام و انتخاب رشته کنکور نیز تغییر کند. به محض شروع انتخاب رشته کنکور زبان خارجی در مرداد ماه این مطلب بروزرسانی می‌شود.

انتخاب رشته کنکور زبان دانشگاه آزاد 1402

زبان خارجی در دانشگاه‌های آزاد نیز ارائه می‌شود و بسیاری از داوطلبان ترجیح می‌دهند که شانس خود را برای قبولی این رشته در دانشگاه آزاد نیز امتحان نمایند. چندین سال است که کنکور دانشگاه‌های سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده‌اند و داوطلبان تنها با شرکت در آزمون سراسری می‌توانند در هردو دانشگاه انتخاب رشته نمایند. اما انتخاب رشته در دو سایت مجزا صورت می‌گیرد؛ انتخاب رشته دانشگاه سراسری همانطور که گفته شد از طریق سایت سنجش می‌باشد اما داوطلبان دانشگاه آزاد باید به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مراجعه کرده و کد رشته محل‌های مورد نظر خود را برای انتخاب رشته کنکور زبان وارد فرم مربوطه نمایند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1402

در مورد انتخاب رشته کنکور زبان یک نکته ای وجود دارد. بسیاری از داوطلبان که در این آزمون شرکت می کنند، علاوه بر کنکور زبان در یکی از کنکور های دیگر نیز ثبت نام می کنند و به عبارت دقیق تر در کنکور زبان به عنوان کنکور شناور نام نویسی کرده اند. حال اگر داوطلبی قصد انتخاب‌رشته دو زیرگروه آزمایشی که یکی از آن ها کنکور زبان است را دارد، باید حتما توجه داشته باشد که 150 انتخاب در فرم انتخاب‌رشته‌ را بایستی که با کد رشته محل های هر دو گروه آزمایشی تکمیل نماید.

به عبارت دیگر داوطلب چه در یک کنکور شرکت کرده باشد و چه در دو گروه آزمایشی به رقابت پرداخته باشد، تنها مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشد. بنابراین ابتدا باید علاقه ی خود را برای تحصیل در هر یک از رشته ها بسنجد و سپس اقدام به چینش کد رشته محل ها کند.

در این مقاله اطلاعات کاملی از انتخاب رشته کنکور زبان 1402 ارائه کردیم. همانطور که مطالعه کردید، نتیجه قبولی در رشته مورد علاقه متناسب با رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان، نیازمند انتخاب رشته اصولی و آگاهانه است. بنابراین اگر اطلاعات کافی در این زمینه را ندارید، حتما از تجربه افراد آگاه برای تکمیل فرم انتخاب رشته استفاده کنید.

کارشناسان فعال در زمینه تحصلیی یاریگر شما عزیزان در این مسیر هستند؛ برای ارتباط با آن ها می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل استفاده کنید و در چینش الویت های خود از آن ها کمک بگیرید.

برای مشاوره در زمینه انتخاب‌ رشته کنکور سراسری زبان 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

سوالات متداول

متقاضیان جهت انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ چگونه کارنامه اولیه خود را تحلیل کنند؟

کارنامه اولیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش برای هر داوطلب شامل اطلاعات مهمی می‌باشد که هر متقاضی بایستی این بندها را بررسی و ارزیابی کند.

آیا داوطلب کنکور زبان می توانند در دانشگاه فرهنگیان نیز انتخاب‌رشته کنند؟

بله، متقاضیان در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان باشند، می توانند شرکت کنند.

آیا متقاضیان که در دو زیرگروه آزمایشی در کنکور سراسری شرکت می کنند، بایستی که برای هر کدام جداگانه انتخاب رشته کنند؟

خیر، متقاضیانی که در دو زیر گروه آزماشی در کنکور سراسری شرکت می کنند، در مرحله انتخاب رشته فقط مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای هر دو گروه آزمایشی هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *