دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد


بعد از اعلام نتیجه اولیه کنکور سراسری دکتری و مجاز شدن به انتخاب رشته، داوطلبین باید علاوه بر انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری برای دانشگاه آزاد نیز به طور مجزا انتخاب رشته کنند. برای این منظور باید دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را از سایت azmoon.org دانلود کرده و آن را مطالعه نمایید. دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد حاوی اطلاعات مهم و ارزشمندی در مورد رشته محل‌های مختلف و ظرفیت آن‌هاست و به داوطلب کمک می‌کند تا انتخاب رشته و اولویت بندی بهتری داشته باشد.

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد چه زمانی منتشر می شود؟

به طور معمول دانشگاه آزاد اطلاعیه‌ای منتشر کرده و زمان دقیق فعال شدن لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته را در آن اعلام می‌کند. پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون سراسری می‌توانند در زمان مشخص شده و همزمان با شروع انتخاب رشته دکتری به سایت azmoon.org مراجعه کرده و نسبت به دانلود و مطالعه فایل pdf آن اقدام نمایند. هنوز اطلاعیه‌ای از سوی دانشگاه آزاد در خصوص زمان انتشار دفترچه انخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد منتشر نشده است اما انتظار می‌رود که همچون سال گذشته در نیمه دوم فروردین ماه فرایند انتخاب رشته آغاز گردد.

محتوای دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد قسمت‌های مختلفی دارد که بهتر است داوطلبان همه این قسمت‌ها را مطالعه نمایند تا دچار سردرگمی نشوند. برخی از مهم‌ترین قسمت‌های دفترچه به شرح زیر هستند.

انتخاب رشته و پذیرش

در این بخش سایت و مبلغ انتخاب رشته توضیح داده می‌شود. همچنین پیامد شرکت نکردن در انتخاب رشته پس از زمان تعیین شده مشخص می‌گردد.

پذیرش نهایی

در این بخش به توضیح چگونگی پذیرش نهایی دانشجو پرداخته می‌شود. به این صورت که پس از انتخاب رشته، دانشجویان به جلسه مصاحبه دعوت می‌شوند و پس از کسب نمره قابل قبول از سوی دانشگاه با توجه به رتبه اولیه و رتبه مصاحبه طبق چینش کدرشته محل، پذیرش نهایی انجام می‌شود.

 شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

فارغ التحصیلان و دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند بدون آزمون در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کنند. در این نحوه پذیرش که استعداد درخشان نیز نامیده می‌شود سابقه فعالیت‌های پژوهشی و نمره مصاحبه نتیجه نهایی را تعیین می‌کند.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

داوطلبین در هنگام ثبت نام کنکور نیز می‌توانند در دفترچه ثبت نام از تاثیر سهمیه‌ها مطلع شوند اما در دفترچه انتخاب رشته نیز به سهمیه‌های موثر و شرایط استفاده از آن‌ها اشاره می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از سهمیه امکان قبولی دانشگاه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

نحوه انتخاب رشته اینترنتی

در این قسمت نحوه انتخب رشته اینترنتی و ثبت کد رشته محل‌ها به صورت قدم به قدم توضیح داده می‌شود. این مرحله بسیار حائز اهمیت است زیرا پس از ثبت نهایی و اتمام زمان دیگر نمی‌توان کد رشته محل‌ها را ویرایش کرد.

جدول شماره 1: کد رشته محل‌ها دکتری تخصصی با آزمون و بدون آزمون

در این جدول تمام رشته‌ها در گروه‌های مختلف آزمایشی به همراه نام دانشگاه ذکر شده است. متقاضیان می‌توانند با بررسی کد رشته محل‌ها با توجه به فاکتورهای مدنظر خود به انتخاب رشته (حداکثر 80 انتخاب) بپردازند. لازم به ذکر است که لزومی به پر کردن همه این 80 رشته نیست و می‌توانید تعداد کمتری انتخاب داشته باشید.

جدول شماره 2: شرایط خدمت وظیفه

پذیرفته شدگان مشمول وظیفه عمومی باید یکی از شروط درج شده در جدول شماره دو را داشته باشند. داوطلبین دکتری مشمول خدمت وظیفه باید وضعیت سربازی خود را مطابق با شرایط ذکر شده در فرم ثبت نام وارد نمایند.

جدول شماره 3: کد استان و محل تولد داوطلب

در این جدول کد و نام استان و شهرستان‌ها آورده شده است و داوطلب باید کد محل تولد خود را پیدا کرده و در فرم ثبت نام وارد نماید. کد استان 2 رقم و کد شهرستان 4 رقم است.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

مطالعه دفترچه انتخاب رشته  یک امر ضروری برای داوطلبین دکتری است زیرا اطلاعات بسیار مهمی همچون شرایط، نحوه، زمان و هزینه انتخاب رشته را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد و تمام کد رشته محل‌ها در آن موجود می‌باشد. به این صورت داوطلب می‌تواند جواب تمام سوال‌های خود را پیدا کرده و رشته محل‌ها را به طور دقیق بررسی کند. برای دانلود این دفترچه می‌توانید از سایت azmoon.org اقدام نمایید.

در صورتی که در زمان تعین شده برای انتخاب رشته اقدامی نکنید، در واقع انصراف خود از پذیرش در دانشگاه آزاد را اعلام کرده‌اید و دیگر امکان گزینش و دعوت به مصاحبه وجود ندارد.

بعد از انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

پس از انتخاب رشته داوطلبان باید منتظر بمانند تا از طرف دانشگاه‌ها برای مصاحبه دعوت شوند. در این مدت تمرین زیادی برای جلسه مصاحبه داشته باشید و اطلاعات کافی از روند مصاحبه به دست آورید. آمادگی برای مصاحبه دکتری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نتیجه نهایی را به طور کل تغییر می‌دهد. پس از مصاحبه نتایج نهایی در زمان مشخص در سایت سازمان سنجش منتشر می‌گردد.

مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

داوطلبان مقطع دکتری با فرایند انتخاب رشته آشنایی دارند و می‌دانند که انتخاب رشته و نحوه چینش رشته محل‌ها چه اهمیتی دارد. اما با این حال در این مقطع نیز ممکن است سوالات یا مشکلاتی در فرایند انتخاب رشته برای داوطلبان به وجود بیاید. در این شرایط توصیه ما به شما این است که از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید. متخصصان مرکز مشاوره دانتل کو در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

سوالات متداول

انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد چه زمانی است؟

دفترچه انتخاب رشته در نیمه دوم فروردین ماه همزمان با شروع انتخاب رشته منتشر می‌شود.

چگونه می‌توان به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی پیدا کرد؟

شما می‌توانید برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با آدرس azmoon.org مراجعه نمایید.

آیا انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد مستلزم هزینه است؟

بله داوطلبین برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مبلغی را پرداخت کرده تا وارد صفحه انتخاب رشته شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *