کودک و مادر شاغل (ج)


کودک و مادر شاغل موضوع مهمی است که هر مادری باید به آن . داشتن کودک برای مادر های شاغل و جدایی از او بعد از مرخصی‌های زایمان و یا تعطیلات در اغلب موارد با چالش‌‌های زیادی همراه است. هر خانم شاغلی علاوه بر تمایلاتش در داشتن فرزند و تجربه حس مادری، برای بالا بردن درآمد و جایگاه شغلی خود نیاز میل زیادی دارد و شاید سال‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش کرده باشد. اما گاه برخی خانم‌ها به خاطر وظایف مادری، خواسته یا ناخواسته از آرزوها یا شغل‌شان برای همیشه دست می‌کشند. در حالی که اگر درباره نیازهای فرزندتان و چگونگی مدیریت نیازهای او اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید مساله جدایی کودک از مادر شاغل را به سادگی حل نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کودکان مشاوره کودک دریافت نمایید.

کودک با مادر شاغل

کودک و مادر شاغل با دغدغه ها بیشماری به دلیل شاغل بودن مادر روبرو هستند. بخش بزرگی از جامعه امروزی به این موضوع می‌اندیشند که مادران شاغل توانایی تربیت فرزند ندارند. مادر خوب مادری است که از شغلش به خاطر فرزندش بزند و فرزند با تربیت درست مادر خانه دار داشته است. مادران شاغل زمانی که روزانه زمانی را صرف بازی و تربیت کودک کنند با مشکلات جدی روبرو نخواهند شد. اصولا کودکانی که در مادر شاغل دارند نیازهایشان راحت تر بر طرف می‌شود و با کمبود مادیات کمتری روبرو هستند. مادران شاغل با مدیریت و نحوه تربیت درست به کمک روانشناس و استفاده از یک راهبرد تربیتی توانایی تربیت کودک با شرابط عالی دارند. شاغل بودن مادر زمانی در تربیت کودک ضرر رسان است که تمام وقت را صرف کار کند و برای فرزند خود زمانی را خالی نکند.

مشکلات کودک با مادران شاغل

برای هر مادری سخت است که بخواهد مراقبت از نوزاد یا کودک خود را به کس دیگری بسپارد، مخصوصا زمانی که پدربزرگ یا مادر بزرگ‌های کودک قادر به نگهداری از او نباشند. برای آشنایی بیشتر با دغدغه های مادران شاغل کلیک کنید. در ادامه در رابطه با مشکلات کودک و مادر شاغل توضیح داده‌ایم.

1. افزایش دغدغه ها

اولین مشکل کودک و مادر شاغل، افزایش دغدغه ها است. مادران شاغل در مقایسه با مادرانی که تمام وقت خود را در خانه و در کنار کودک خویش می گذرانند، دغدغه ها و استرس های بیشتری تجربه می‌کنند. در دوران بارداری و قبل از زایمان به نظر ساده می‌رسید که نوزاد خود را به مراقب و پرستار بسپارید و با خیال راحت به سر کار بروید؛ اما با تولد نوزاد و تجربه حس مادری، شرایط کاملا تغییر خواهد کرد.

اینکه در غیاب شما، چه برخوردی با او صورت می‌گیرد و اینکه کودک از نبود مادر دچار اضطراب و ناراحتی می‌شود، مهم‌ترین دغدغه‌هایی پیش رو مادران شاغل می‌باشد. این درحالی است که درگیری‌های بین زن و شوهر بر سر نگهداری نوزاد و تداوم شاغل بودن مادر دغدغه دیگری است که در زندگی زنان شاغل وجود دارد.

2. دو راهی انتخاب

دو راهی انتخاب یکی از مشکلات کودک و مادر شاغل است. سال‌ها درس خواندن، استرس‌های شدید در زمان پیدا کردن شغل مناسب و در نتیجه مشغول شدن در شغل دلخواه، موضوعات ساده‌ای نیستند که بتوان به سادگی از کنار آن‌ها رد شد. مادران شاغل به کار کردن در بیرون از منزل عادت کرده‌اند و برایشان بسیار سخت خواهد بود که در منزل و به عنوان یک خانم خانه‌دار وقت خود را سپری کنند.

تولد نوزاد و نیازمندی به مراقبت‌های مادر، خانم‌های شاغل را بر سر دو راهی قرار می‌دهد. از یک طرف به نوزاد خود احساس مادری دارد و می‌خواهد به مراقبت از او بپردازد و از طرف دیگر نمی‌خواهد شغل دلخواه و استقلال مالی خود را از دست بدهد. احساس گناه و تعارض حتی می‌تواند سلامت روان مادران شاغل را تحت تاثیر قرار بدهد. به همین دلیل بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید و با آگاهی بیشتری از تصمیم‌گیری‌های عجولانه و احساسی بپرهیزید. پیشنهاد می‌شود مقاله آموزش پدر و مادر را نیز بخوانید.

رفتار مناسب مادر با کودک در روزهای اول شروع کار

کودک و مادر شاغل اگر بر اساس رفتارهای مناسب عمل کنند با چالش های کمتری روبرو خواهند شد. در اولین روزهای جدایی بسیار مهم است که به یک‌باره کودک را به مدت طولانی از خود دور نسازید. زیرا دچار اضطراب بسیار شدید و یا به اصطلاح اضطراب جدایی خواهد شد. اضطراب جدایی که واکنش هیجانی و عاطفی است که به هنگام جدایی از والدین به ویژه جدایی از مادر در کودک ایجاد می‌شود و او را دچار ناامنی روانی می‌کند. وقتی به خانه بر می‌گردید بهتر است وقت زیادی را به کودک خود اختصاص بدهید و به بازی با او بپردازید. در آغوش گرفتن کودک باعث می‌شود که او نسبت به حضور یافتن شما اطمینان کسب کند و با خیال راحت بوی شما را استشمام نماید. برای درمان و مقابله با اضطراب جدایی کودکان کلیک کنید.

مزایای کودک با مادر شاغل

شاغل بودن مادر می‌تواند همان اندازه که معایت و پیامد دارد، مزایا نیز داشته باشد. در ادامه در رابطه به مزایای کودک و مادر شاغل اشاره کرده ایم.

 • استقلال مالی مادر
 • تعامل بیشتر پدر با فرزندان
 • عزت نفس بالای مادر
 • روحیه بهتر مادر
 • وضعیت اقتصادی بهتر خانواده
 • رفع نیازمندی های راحت تر کودک

پیامدهای روانی جدایی کودک از مادر شاغل

کودکان به خصوص در اوایل نوزادی و نوپایی خود به محبت مادری بسیار نیازمند هستند تا جایی که رشد جسمی و روانی آن‌ها در گرو حمایت عاطفی والدین به ویژه مادران است. اگر کودک به اندازه کافی از عاطفه مادری بهره‌مند نگردد و نیازهای عاطفی اش تامین نگردد از لحاظ روانی دچار آسیب‌های بسیار شدیدی خواهد شد. کمبود محبت در وجود کودک به صورت یک عقده روانی درخواهد آمد و مشکلات هیجانی شدیدی را برای کودک به همراه خواهد داشت. کودکانی که به اندازه کافی از محبت مادر برخوردار نباشند حالت‌های پرخاشگرانه خواهند داشت و به سرعت عصبانی می‌گردند. برای آشنایی بیشتر با نقش مادران در تربیت فرزندان کلیک کنید. کودک و مادر شاغل پیامدهایی را به دنبال دارد که به طور خلاصه ای در ادامه اشاره کرده ایم.

 • استرس بالای مادر
 • وقت ناکافی برای تربیت فرزند
 • احساس گناه در مادر
 • اختصاص دادن وقت کم به فرزند
 • دو تربیتی شدن کودک
 • موفقیت کمتر کودک در تحصیلات

کلام آخر

همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که کودک شما تا 2 سالگی نیاز به نظارت مستقیم شما دارد. خواهشمندیم از مادران شاغل که تا 2 سالگی کودک دورکاری کنند و اضطراب جدایی را به کودکان خود وارد نکنند. برای مدیریت بهتر شرایط کاری و تربیتی از روانشناس کمک بگیرید. کودک و مادر شاغل برای ارتباط بهتر نیاز به نظارت مشاورین دارند. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک با مادر شاغل می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *