دعوا در بارداری (ج)


دعوا در بارداری ممکنه برای هر زوجی پیش بیاید. بارداری یکی از اتفاقات هیجان‌انگیز و حساس برای زوجین محسوب می‌شود. با این حال برخی از زوجین به دلیل بارداری ناخواسته، عوامل و مسائل خانوادگی و… دچار مشکلاتی می‌شوند که این تجربه را برای آن‌ها دشوار می‌کند. از جمله این مشکلات پیش آمده می‌توان به دعوا و خشونت در دوران بارداری اشاره کرد. دعوا و خشونت در بارداری رفتاری است که می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم سلامت مادر و فرزند را تحت تاثیر قرار دهد و بارداری که یک اتفاق خوشایند در طول زندگی است را به یکی از بدترین دوره‌ها تبدیل کند. از آنجایی که دعوا و خشونت در دوران بارداری می‌تواند یک تهدید جدی برای سلامت روان و جسم مادر و کودک محسوب شود آشنایی با عوامل و و راهکارهای مدیریت آن می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. برای دریافت مشاوره بارداری کلیک کنید.

دعوا در بارداری

بارداری‌تان هرگز دلیلی بر تغییر رفتار و اتمام دعواهای شما و همسرتان نیست. اگر رابطه‌تان دچار گره‌ها و مشکلاتی است، حتما باید به دنبال راهکاری اساسی برای حل آن باشید. پس هرگز از بچه‌دار شدن برای حل مشکلات‌تان استفاده نکنید. چه بسا احتمال آسیب به جنین و خود شما در بارداری نیز بیشتر می‌شود. دعوا در بارداری چه لفظی و چه فیزیکی بر روی جنین تاثیر منفی می‌گذارد. پس اگر هنوز این مساله در خانه‌تان وجود دارد، هر چه سریع تر از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: علائم سقط جنین

علل دعوا در بارداری

بارداری یکی از رویدادهای لذت بخش در زندگی است، اما برخی از زوجین به هر دلیلی دچار خشونت خانگی و دعوا در این دوران می‌شوند. در ادامه برخی از دلایل دعوا در بارداری توضیح داده می‌شود.

تغییر شرایط

یکی از عوامل دعوا در بارداری، تغییر شرایط است. بارداری علاوه بر اینکه یکی از دوران‌های شیرین زندگی است می‌تواند با اضطراب و تنش زیادی به همراه باشد. تولد فرزند به خودی خود باعث ایجاد تغییراتی در زندگی زوجین می‌شود که بر عملکردهای مختلف آنان تاثیر می‌گذارد. نگرانی از وجود بیماری‌های ژنتیکی، انجام آزمایش‌های غربالگری، باردارهای ناخواسته و… از جمله عواملی هستند که نیاز به همراهی و حمایت زوجین از یکدگیر دارد. اگر هر یک از زوجین نتوانند با شرایط جدید کنار بیایند طبیعتاً دچار دعوا و مشکلاتی می‌شوند که بر جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

دعوا در بارداری به دلیل مشکلات ارتباطی بین زوجین

معمولاً زوجینی که مهارت‌های لازم برای مدیریت کردن رابطه را در دوران بارداری نمی‌دانند دچار مشکلات ارتباطی می‌شوند و دعوا و مشاجره‌ها را افزایش می‌دهند. عمدتاً این مسئله به دلیل مشکل در روابط جنسی پیش می‌آید. ممکن است برخی از زوجین شیوه صحیح برقراری رابطه جنسی را در این دوران ندانند و به همین دلیل دچار دعوا در بارداری شوند. در برخی موارد تغییرات ظاهری خانم‌ها می‌تواند برای همسرشان رضایت بخش و جذاب نباشد و در نتیجه رابطه بین زوجین با مشکلاتی همراه شود.

برای آشنایی با علل و درمان تنفر از همسر در بارداری کلیک کنید.

تغییرات هورمونی

مهم ترین علل دعوا در بارداری تغییرات هورمونی است. در این دوران معمولاً خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی و مسائل مرتبط با بارداری بیشتر تحریک پذیر و حساس می‌شوند و به طور هیجانی واکنش نشان می‌دهند. در این بین اگر مرد با شیوه ارتباط صحیح با همسر باردارش را بلد نباشد می‌تواند بر این مشکلات دامن زند و باعث تشدید دعواها و مشاجرات شود. برای آشنایی بیشتر با دوران بارداری کلیک کنید.

پریشانی‌های روانشناختی

به دنبال تغییراتی که در دوره بارداری به دلیل مسائل اجتماعی، اقتصادی، زیستی و… برای زوجین رخ می‌دهد، معمولاً پریشانی‌های روانشناختی بروز پیدا می‌کنند. پریشانی‌های روانشناختی نظیر افسردگی و اضطراب و… از جمله مسائلی هستند که بر وضعیت ارتباطی زوجین تاثیر منفی می‌گذارند و می‌توانند خشونت و دعوا در بارداری را افزایش دهند.

مسائل اقتصادی

یکی از عوامل رایج خشونت و دعوا در بارداری به دلیل مسائل اقتصادی رخ می‌دهد. مسائل اقتصادی می‌تواند به دلیل مشکل در تأمین هزینه‌ها توسط مرد رخ دهد و یا همچنین به دلیل خانه نشین شدن زن شاغل به دلیل بارداری رخ دهد. برخی از خانم‌هایی که به شغل‌های آزاد مشغول هستند ممکن است به دلیل بارداری نتوانند در دوره‌ای کار کنند و در تامین هزینه‌ها به همسرشان کمک کنند. همین مسئله می‌تواند باعث بروز مشکلات و دعواهایی بین زوجین شود.

نام فرزند

یکی از عوامل دعوا در بارداری، انتخاب نام فرزند است. تفاوت نظر در انتخاب نام نوزاد و به تفاهم رسیدن و اتفاق نظر در یک اسم برای برخی از زوجین دشوار است. با مشورت و به نتیجه رسیدن برای نام فرزند، از شدت دعوا ها کاسته و آرامش روان خود را الویت قرار دهید.

عوارض دعوا و خشونت خانگی در دوران بارداری

خشونت و دعوا در بارداری می‌تواند تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدتی بر وضعیت مادر و فرزند به همراه داشته باشد. جدی‌ترین مسئله‌ای که می‌تواند رخ دهد مرگ و سقط جنین به دلیل وارد شدن ضربه به شکم مادر است. وارد شدن ضربه‌ و یا استرس‌های بیش از اندازه شدید می‌تواند منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود. هرچقدر که بارداری در ماه‌های اولیه باشد احتمال سقط جنین بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: ضربه به شکم در بارداری

علاوه بر این بروز خشونت و دعوا در بارداری می‌تواند بر وضعیت سلامت روان مادر و فرزند تاثیر منفی بگذارد، به طوریکه با افزایش مشاجره‌ و دعواها هورمون کورتیزول در بدن مادر به مقدار بیشتری تولید می‌شود. هورمون کورتیزول همان عاملی است که می‌تواند باعث ایجاد پریشانی‌های روانشناختی زیادی مانند اضطراب و استرس و.. شود. هورمون کورتیزول توانایی رد شدن از جفت را دارد و می‌تواند بر وضعیت جنین تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه نوزاد متولد شده در سال‌های بعد به احتمال بیشتری مستعد ابتلا به اختلالات هیجانی و رفتاری مختلف می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با راه های درمان انواع مشکلات در بارداری کلیک کنید.

راهکارهای بهبود روابط و مدیریت دعوا در بارداری

بهبود روابط عاطفی

برخی از زوجین به دلیل قطع روابط‌جنسی در دوران بارداری دچار کاهش صمیمت می‌شوند. این مسئله بر جنبه‌های دیگر روان و جسم آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. زوجین باید بدانند که انجام رابطه‌جنسی در دوران بارداری مانعی ندارد (فقط در موارد خاص پزشک رابطه را ممنوع می‌کند) و می‌توانند با رعایت نکات ساده این کار را به طور صحیح انجام دهند. اینگونه ارتباط صمیمی بین خودشان را حفظ کرده و از بروز دعوا در بارداری جلوگیری می‌کنند. برای آشنایی با شیوه‌های صحیح رابطه جنسی در دوران بارداری می‌توانید از یک روانشناس و یا مشاور امور جنسی کمک بگیرید.

آشنایی با مهارت‌های زندگی

آشنایی با مهارت‌های زندگی یکی از عوامل پیشگیری کننده دعوا در بارداری و محافظ برای قبل، حین و بعد از بارداری است. زوجین قبل از تصمیم به ازدواج و یا بچه دار شدن باید با مهارت‌های اساسی مدیریت زندگی و آموزش‌های اساسی در ارتباط با شیوه صحیح رفتار در بارداری آشنا شوند. بهتر است زوجین قبل از تصمیم‌گیری برای باردار شدن برای دریافت این آموزش‌ها از یک روانشناس کمک بگیرند. علاوه بر این اگر در حین بارداری دچار چنین مشکلاتی شده‌اید، بهتراست در اولین گام از یک متخصص کمک بگیرید و اجازه ندهید که مشکل‌تان گسترش پیدا کند و بر سایر جنبه‌های زندگی‌تان تاثیر منفی بگذارد.

روش‌های مدیریت استرس

روش‌های مدیریت استرس و تکنیک‌های آرام سازی می‌تواند برای کوتاه مدت و بلند مدت موثر واقع شود و از بروز تحریک پذیری، پرخاشگری، مشاجره ودعوا در بارداری پیشگیری کند. عمدتا زوجین در دوران بارداری با مشکلاتی مواجه می‌شوند که آرامش آن‌ها را بهم می‌زند و بر تنش آن‌ها می‌افزاید، در چنین مواقعی مراجعه به روانشناس و آشنایی با روش‌های مدیریت استرس می‌تواند یک اقدام موثر باشد.

برای یکدیگر وقت بگذارید

یکی از راهکارهای بهبود دعوا در بارداری، وقت کافی گذاشتن برای یکدیگر است. بسیاری از آقایان برای مقدمات به دنیا آمدن فرزند و کیفیت زندگی به شدت مشغول کار و پس انداز هستند. و برای خانم های خود وقت نمی‌گذارند، بدترین رفتار با خانم باردار، بی توجهی به او است. برای پیشگیری از این عوامل برای همسر خود وقت بگذارید.

کلام آخر

دعوا در بارداری شرایط مادر و فرزند را به خطر می‌اندازد و سبب بروز عوامل مختلفی مانند اضطراب، استرس و مشکلات جسمی و … می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاقات ناخوشایند با روانشناسان در ارتباط باشید. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دعوا در بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *