اختلالات خواب (آو)


اختلالات خواب زندگی افراد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند. در واقع همه افراد یک سوم زندگی خود را در خواب هستند پس اگر در فرایند خواب اختلالی ایجاد شود؛ منجر به بروز مشکلات اساسی در سلامت جسمانی و روانی می‌شود. بدن به یک میزان خواب به طور منظم نیاز داشته که بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. مسائل زیادی بر کیفیت و کمیت خواب موثر هستند که باید به آنها پرداخته شود. از طرفی بهتر است افراد حتما در این مورد اطلاعات کافی را کسب کرده و از متخصص کمک بگیرند. چرا که در برخی موارد به علت نادیده گرفتن این موضوع فرد دچار مشکلات شدیدتری شده است.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات خواب می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

اختلالات خواب

اختلالات خواب شامل انواع مختلفی شده که هرکدام به نشانه هایی همراه هستند. اما ماهیت آنها یکسان است و همگی خواب افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همه ما در دوره ای از زندگی مشکلات مرتبط با خواب را تجربه می‌کنیم؛ که طبیعی بوده و بعد از مدتی رفع می‌شوند. اما گاهی این مشکلات نه تنها از بین نرفته، بلکه علائم نیز روز به روز شدیدتر می‌شوند. فراموش نکنید که داشتن برنامه ای مشخص برای خواب و بیداری می‌تواند از بروز این مشکلات تا حد زیادی پیشگیری کند. همچنین افراد می‌توانند در این زمینه از متخصصین این حوزه نیز کمک بگیرند.

دلایل ابتلا به اختلالات خواب

طبیعی است که ابتلا به اختلالات خواب به دلایل مختلفی روی می‌دهد. این موضوع گاهی از مشکلات جسمانی و گاهی از مسائل روانی نشات می‌گیرد. به همین دلیل پرداختن به هر دوی این موارد ضروری هستند.

🔽مشکلات تنفسی

یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به اختلالات خواب ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آلرژی است. یا برای مثال حتی اگر فرد دچار سرماخوردگی ساده هم شود؛ بازهم نمی‌تواند خواب راحتی در شب داشته باشد. به همین دلیل باید قبل از هر چیز از سلامت دستگاه تنفسی مطمئن شد.

🔽تکرر ادرار

تکرر ادرار نیز موضوع دیگری است که باید در مورد ابتلا به اختلالات خواب در نظر گرفت. این مورد مخصوصا در مورد کودکان و همچنین مردان میانسال بیشتر به چشم می‌خورد. تکرر به دلیل برهم خوردن تهادل هورمون ها، داشتن استرس و اضطراب، فوبیاهای مختلف و… اتفاق می‌افتد.

🔽درد مزن

طبیعی است که افراد با وجود درد نمی‌توانند به راحتی بخوابند. حال اگر این درد مزمن باشد و برای مدت زمان طولانی ادامه یابد؛ فرد را به اختلالات خواب مختلف دچار می‌کند. از طرفی در هنگام خواب و مخصوصا در شب آستانه تحمل افراد پایین آمده و به همین دلیل در مقابل درد آسیب پذیرتر هستند. برخی از شایع ترین دردهایی که بر کیفیت خواب افراد تاثیر دارد؛ شامل آرتروز، سندروم درد اسکلتی، التهاب روده، میگرن، کمردرد و… است.

🔽فشار روانی

یکی دیگر از علل اختلالات خواب فشار روانی یا استرس و اضطراب است. این موارد تاثیر مستقیم و منفی بر سلامت خواب داشته و منجر به کابوس های شبانه، دندون قروچه در خواب، راه رفتن و حرف زدن می‌گردد. افرادی که خواب درستی ندارند معمولا به نشخوار فکری و یا حتی افسردگی نیز مبتلا می‌شوند. در واقع می‌توان گفت سلامت روان با خواب رابطه تنگاتنگی دارد.

انواع اختلالات خواب

همانطور که به آن اشاره شد؛ اختلالات خواب انواع مختلفی داشته که هریک به شکل های متفاوتی بروز می‌کنند. در این قسمت به بررسی انواع مختلف اختلالات خواب می‌پردازیم.

📌خواب پریشی

خواب پریشی یا پاراسومنیا یکی از انواع اختلالات خواب بوده که باعث بروز رفتارهای غیرعادی در طول خواب می‌گردد. راه رفتن یا حرف زدن در خواب، ناله کردن، دندان قروچه، شب ادراری، داشتن کابوس های شبانه و فشردن فک ها روی هم همگی از انواع نشانه های این اختلال هستند.

📌حمله خواب

نام دیگر حمله خواب نارکولپسی است که در آن افراد در طول روز چندین بار به صورت ناگهانی احساس خستگی شدید می‌کنند و به خواب می‌روند. این اختلال ممکن است با بروز فلج خواب نیز همراه باشد. بدین شکل که فرد بعد از بیدار شدن تا مدتی نتواند حرکت کند. این بیماری در بیشتر موارد به صورت خود به خود اتفاق افتاده ام با بیماری های عصبی مانند ام اس نیز ارتباط دارد.

📌کمبود خواب

بی خوابی یا کمبود خواب یکی از شایع ترین انواع اختلالات خواب است که در آن افراد نمی‌توانند در شبانه روز به اندازه بخوابند. این موضوع باعث بروز مشکلات زیادی در افراد می‌گردد که باید از آن پیشگیری و یا درمان گردد. بی خوابی خود انواع مختلفی دارد که بسته شرایط افراد متفاوت است. برای مثال میزان خواب یک کودک و یک فرد جوان یکسان نیست؛ پس بر این اساس نمی‌توان متوجه بی خوابی شد.

📌سندروم پای بی قرار

در اختلال سندروم پای بی قرار، فرد در طول خواب نیاز دارد تا پایش را به صورت مکرر تکان دهد. در واقع این نیاز به احساس مور مور شدن و همچنین سوزش در پا همراه است. این علائم در روز نیز اتفاق می‌افتد، اما در شب بیشتر است. همچنین با بیماری هایی مانند پارکینسون نیز ارتباط دارد.

📌آپنه

آپنه به صورت وقفه تنفسی در خواب ظاهر می‌شود. این بیماری باعث ورود کمتر اکسیژن به بدن می‌گردد. در واقع فرد در اثر تنگی نفس از خواب بیدار می‌شود.

نشانه های ابتلا به اختلالات خواب

قطعا ابتلا به اختلالات خواب با بروز نشانه هایی همراه است که افراد باید حتما از آنها مطلع باشند. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شوند.

به سختی به خواب رفتن و داشتن خوابی سبک

احساس خستگی در طول روز

نیاز به خواب روزانه

خلق پایین حساسیت پذیری و استرس

اختلال در تمرکز

تغییر وزن

ابتلا به مشکلات روانی مختلف

تشخیص اختلالات خواب

به دلیل اینکه نشانه های انواع مختلف اختلالا خواب بسیار شبیه هستند؛ تشخیص آنها تنها توسط پزشک امکانپذیر است. همچنین برای شروع فرایند درمان، در ابتدا باید تشخیص درست صورت گیرد. معمولا متخصصین بعد از بررسی سابقه بیمار و معاینه بالینی، از این روش ها برای آزمایش های لازم استفاده می‌کنند.

آزمایش خون

تست خواب

اکتروانسفالوگرام

درمان اختلالات خواب

اختلالات خواب تا حد زیادی قابل درمان و کنترل هستند. گرچه فرایند درمان کمی دشوار و زمان بر است و گاهی با مشکلات زیادی همراه می‌شود. اما اگر افراد با پزشک خود همکاری داشته باشند؛ می‌توانند خواب بهتری را تجربه کنند.

🔷دارودرمانی

برای انواع اختلالات خواب داروهای مختلفی وجود دارد. گاهی علاوه بر داروهای خواب، افراد باید از داروهای اعصاب و روان نیز استفاده کنند که تشخیص آن پزشک است. بهتر است افراد به صورت خودسرانه از این داروها استفاده نکنند؛ چرا که احتمال وابستگی به این داروها نیز وجود دارد.

🔷کمک گرفتن از روانشناس

اگر اختلالا خواب ناشی از استرس و اضطراب یا فشار روانی باشد؛ بهتر است افراد در ابتدا این عامل را کنترل کرده و در قدم بعدی مشکلات جسمانی ناشی از آن را درمان کنند.

🔷اصلاح سبک زندگی و اختلالات خواب

سبک زندگی افراد نیز در مورد اختلالات خواب بسیار موثر هستند. از همین رو افراد باید علاوه بر کمک گرفتن از روانشناس و پزشک، باید تغییراتی در برنامه های روزانه خود نیز داشته باشند. برای مثال در طور ورزش کرده، در معرض نور خورشید قرار گیرند و همچنین تغذیه سالم داشته باشند.

سخن پایانی

فراموش نکنید که اختلالات خواب زمینه ساز مشکلات بسیاری برای سلامتی هستند. از این رو نباید نسبت به آنها بی توجه بود. افراد باید همواره خواب خود را منظم نگه داشته و در صورت مشاهده علائم ناشی از این اختلالات حتما از یک متخصص کمک بگیرند. همچنین خود نیز این مورد را جدی گرفته و اقدامات خودسرانه در این زمینه بپرهیزند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات خواب می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *