پریود نشدن زنان(آو)


سلامت قاعدگی یکی از فاکتورهای اساسی و مهم در سلامت زنان است. چرخه جنسی در زنان از سن بلوغ و با اولین قاعدگی اغاز می شود و تا میانسالی ادامه پیدا میکند. معمولا چرخه های قاعدگی ا28 تا 38 روزه هستند و دراین دوران تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی در بدن اتفاق می افتد.

پریود نشدن زنان

منظم نبودن دوره های قاعدگی در اوایل بلوغ طبیعی است ولی به مرور این چرخه نظم میگیرد.پریود نشدن یا بی نظمی در قاعدگی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. هورمون ها، بیماری یا مصرف داروهای خاص اختلالات روان، اختلالات تغذیه، ورزش سنگین و بارداری و…همگی در این زمینه اثرگذار هستند. توصیه می شود بانوان زمان قاعدگی خود را یادداشت یا در تقویم علامت گذاری کنند تا برای زمان بارداری و رابطه ی جنسی امن برنامه ریزی کنند.

علل تاخیر یا عدم قاعدگی

سن

معمولا با افزایش سن تا دوره ی یائسگی دوره های قاعدگی کوتاه تر و نامنظم می شوند. این اتفاق در شروع چرخه ی جنسی و در سنین پایین نیزمی افتد. اما در این میان باید به نظم این فرایند اهتمام ورزید.

ورزش سنگین

ورزش سنگین و فعالیت زیاد در طول روز در نظم چرخه ی جنسی موثر است. به طور کلی ورزش در تنظیم هورمون ها و سلامت قاعدگی تاثیر می گذارد اما زیاده روی در ان سلامت جنسی را به خطر می اندازد.

فشار روانی و اضطراب

استرس یکی دیگر از عواملی است که روی سلامت جسمانی تاثیر گذار است. باعث ازدیاد یا کاهش هورمون های مختلف می شود و سیستم ایمنی را تضعیف می کند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در دوره های پر فشار زندگی خود شاهد بی نظمی در چرخه ی قاعدگی خود باشید. در اختلال هویت تجزیه ای که فرد در طول زندگی خود شخصیت های مختلف به خود میگیرد با هر شخص یکبار پریود می شود و هر بخش از هویت ان زمان مختلفی برای قاعدگی دارد. افراد دارای  افسردگی و شخصیت دو قطبی نیز شاهد مشکلاتی در روند چرخه ی جنسی خود هستند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم های غذایی چرب، پرشکر و شور سلامت جسمانی شما را تحت الشاع قرار می دهد و قاعدگی نیز از نیز قاعده مستثنی نیست. بعد از یک دوره کاهش یا افزایش وزن نیز شاهد اختلال در چرخه جنسی هستیم. عادت های غذایی نامناسب می توانند روی سیکل قاعدگی شما را برهم بزنند. چربی بدن نیز عامل تعیین کننده ی دیگری در پریود است.

اختلال در تیروئید

کم کاری تیروئید ازعوامل مخاطره امیز قاعدگی است. افراد با کم کاری تیروئید فقدان یا پریود های نامنظم را گزارش می کنند. گاهی عدم قاعدگی به دلیل عوارض جانبی داروهای هورمونی است. امروزه درکشور ما افراد در سن بلوغ، با مصرف دارو ها و امپول های هورمونی شروع پریود را به تاخیر می اندازند تا قد انها رشد بیشتری کند.

بارداری و شیردهی

با شروع بارداری فرایند تخمک گذاری، متوقف می شود و زنان تا پایان بارداری پریود نمی شوند. البته در بعضی از زنان همچنان در ماه های اول بارداری، قاعدگی اتفاق می افتد که این بسیار نادر است. حتی بعد از زایمان و در دوران شیر دهی نیز ممکن است همچنان قاعدگی اتفاق نیوفتد که این به معنی عدم تخمک گذاری نیست. مخصوصا اگر تنها راه تغذیه ی فرزند، شیر مادرباشد بیشتر احتمال دارد فرد پریود نشود.

سبک زندگی

سبک زندگی و تغییرات اب و هوایی در نظم قاعدگی بسیار مهم است. به عنوان مثال شخصی که مهاجرت می کند یا شیفت های کاری او عوض می شود ممکن است برای دوره های طولانی بی نظمی یا عدم قاعدگی را تجربه کند. بسیاری از زنان برای برقراری رابطه ی جنسی و جلوگیری از بارداری های ناخواسته از قرص های مختلف هورمونی استفاده می کنند که این تغییراتی در چرخه جنسی انها به وجود می اورد. مصرف سیگار و الکل فرایند پایان قاعدگی را تسریع می بخشد.

عوارض پریود نشدن

اگر پریود نشدن به علت یائسگی فرد باشد که با مداخله ی پزشک می توان عوارض ان را کنترل کرد یا کاهش داد. اما اگر به دلایل دیگر فرد برای مدت زمان طولانی پریود نشود؛ ممکن است عوارضی مثل جوش هایی روی پوست، ورم کردن، دردها و گرفتگی عضلانی، مشکلات خلقی، خشکی واژن، ریزش مو… را تجربه کند که برای درمان انها و انجام ازمایش های مربوطه باید به متخصص زنان مراجعه شود. پایان قاعدگی روی عملکرد جنسی نیز موثر می باشد ولی با هورمون درمانی می توان ان را برطرف کرد.

درمان

اولین راهی که بعداز پریود نشدن برای یک ماه به ذهن همه می رسد خوردن خوراکی هایی با مزاج گرم مثل زعفران است. اما بهتر است برای درمان به دنبال راهکارهای بهتر باشیم و مشکل را به صورت ریشه ای حل کنیم. یائسگی، می تواند فصلی جدید در زندگی زنان باشد اگر به موقع و به صورت طبیعی اتفاق بی افتد. اما به هرحال عوارضی خواهد داشت. گرگرفتگی، تحریک پذیری، خستگی و… را با مصرف دارو و تحت نظر پزشک متخصص می توان کنترل کرد. اما اگر توقف قاعدگی به خاطر علل دیگر اتفاق بیوفتد باید حتما به دنبال علت ودرمان ان بود چرا که بخش عظیمی از سلامت جنسی فرد در اینده نیز در گرو این مهم خواهد بود. ورزش منظم، تغذیه ی مناسب و بهداشت روان چک اپ منظم توسط متخصص می توانند پایان قاعدگی را به تاخیر بیاندازند.. مکمل های غذایی نیز روش موثر دیگر برای تنظیم و بهداشت قاعدگی است.

سخن پایانی

زنان به طور متوسط 10 سال از زندگی خود را پریود هستند از طرفی دیگر به دلیل کمبود اطلاعات  از حرف زدن در این مورد، احساس راحتی نمی کنند. سالانه زنان زیادی به دلیل رعایت نکردن بهداشت و کمبود اطلاعات در این زمینه جان یا قدرت باروری خود را برای همیشه از دست می دهند.امادگی برای پایان این دوره از زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. پایان قاعدگی به دلایل زیستی یا روانی به هر حال اتفاق می افتد و ادامه ی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید

سوالات متدوال

علت پریود نشدن طولانی مدت چیست؟ معمولا بی نظمی در قاعدگی در شروع و پایان زندگی جنسی امری طبیعی است اما اگر در این میان شاهد عدم قاعدگی برای طولانی مدت باشیم دلایل مختلفی می توانند دخیل باشند که در این مقاله به طور مفصل به توضیح انها پرداخته ایم.

درمانی برای پریود نشدن وجود دارد؟ اگر پریود نشدن به دلیل یائسگی باشد؛ درمانی برای ان وجود ندارد و فقط می توان عوارض ان را کنترل کرد اما اگر به دلایل دیگر برای طولانی مدت قاعدگی اتفاق نیوفتاد برای انجام ازمایشهای مربوطه و درمان باید به متخصص زنان مراجعه کنیم.

ایا عدم قاعدگی خطری دارد؟ بله اگر این اتفاق هرماه بی افتد می تواند عوارضی مثل جوش، ریزش مو، مشکلات خلقی، درد ها و گرفتگی عضلانی شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *