زودرنجی در کودکان (ج)


زودرنجی در کودکان خیلی اوقات باعث می‌شود که والدین نتوانند در مورد تربیت فرزندشان رفتاری یکسان اتخاذ کنند. برای مثال مادر کار اشتباه فرزندش را به او گوش زد می‌کند و از او می‌خواهد لیوان‌اش را بلند کرده به آشپزخانه ببرد، اما کودک با وجود این که انجامش می‌دهد، در خود فرو رفته و چهره ناراحت می‌گیرد، در این شرایط خیلی از والدین طاقت نیاورده و از گفته خود پشیمان شده و از او دلجویی می‌کنند. برای آنکه به پیامد و راهکارهای مناسب این رفتارها پی ببرید با ما در ادامه همراه باشید و یا از مشاوره کودک استفاده نمایید.

زودرنجی در کودکان

زودرنجی وضعیتی است که کودک نسبت به هر مسئله‌ای حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهد. و به بهانه‌های مختلف دائماً آزرده خاطر می‌شود. کودکان زودرنج همیشه در حال بهانه‌گیری، نق زدن، قهر کردن، رفتارهای لجبازانه و… هستند. زودرنجی در کودکان می‌تواند در بلند مدت والدین را خسته و فرسوده کند. این مسئله باعث می‌‌شود تا رابطه والد و فرزند دچار تعارضات و مشکلاتی شود و صمیمیت بین آن‌ها کاهش پیدا کند.

همچنین زودرنجی در کودکان می‌تواند در ارتباطش با سایر همسالان تاثیر منفی بگذارد، به طور کلی کودکان زودرنج در بین دوستان و همسالان‌شان محبوبیت و پذیرش زیادی ندارند، همین مسئله می‌تواند میزان زودرنجی آن‌ها را افزایش دهد و کودک را درگیر یک چرخه معیوب کند. هرچه کودک مدت زمان بیشتری درگیر زودرنجی باشد به احتمال بیشتری مستعد ابتلا به افسردگی، اضطراب و سایر پریشانی‌های روانشناختی می‌شود. برای آشنایی با نحوه برخورد با اشتباهات کودک کلیک کنید.

نشانه های زودرنجی در کودکان

زودرنجی در کودکان نشانه هایی دارد که والدین با مشاهده آن باید از روانشناس و متخصص کودک کمک بگیرند. در ادامه نشانه های زودرنجی در کودکان را اشاره کرده ایم.

✔ آزرده شدن سر کوچکترین مسائل

✔بابت هر چیزی شروع به گریه و زاری می‌کنند

✔ بهانه گیر هستند

✔ به سرعت قهر می‌کنند

✔با دیگران مخالفت می‌کنند

✔ روابط محدود با همسالان دارند

✔ گوشه گیر هستند

✔واکنش نشان دادن به هر چیز کوچک

✔ احساس کلافگی دارند

علت زودرنجی کودکان چیست؟

زودرنجی در کودکان به علت‌های مختلف زیستی، روانی و اجتماعی رخ می‌دهد. برخی از کودکان از هنگام تولد به طور زیستی خلق و خوی دشواری دارند. کودکان با خلق و خوی دشوار معمولاً نسبت به سایر کودکان چالش‌های رفتاری بیشتری دارند و به میزان بالاتری تحریک‌پذیر و زودرنج هستند. این ویژگی کودکان با خلق و خوی دشوار باعث می‌شود تا والدین نسبت به آن‌ها دچار خستگی و فرسودگی شوند و توجه کمتری به آن‌ها داشته باشند و همین مسئله می‌تواند تحریک‌پذیری و زودرنجی آن‌ها را افزایش دهد. علاوه بر مسائل زیستی باید نقش عوامل روانشناختی و تربیتی را هم در نظر گرفت. پیشنهاد می‌شود مقاله رفتار صحیح با کودک را نیز بخوانید.

📌نقش تربیت در بالا رفتن میزان زود رنجی بچه ها

بسیاری از کودکان ممکن است از نظر زیستی مستعد ابتلا به زودرنجی باشند. اما آن چیزی که باعث تحریک پذیری و زودرنجی آن‌ها می‌شود شیوه‌های نادرست تربیتی والدین است. والدینی که تمام نیازها و خواسته‌های کودک را برآورده می‌کنند، فرزندی زودرنج و تحریک پذیر پرورش می‌دهند. زیرا کودک یاد می‌گیرد که باید تمام خواسته‌هایش سریع برطرف شود. و اگر والدین و یا سایر همسالان به خواسته او توجهی نکنند فوراً رفتار پرخاشگرانه و لجبازانه از خودش نشان می‌دهند. اگر والدین بعد از انجام رفتار لجبازانه کودک تسلیم خواسته او شوند، زودرنجی در کودکان را تقویت می‌کنند. و کودک به مرور زمان یاد می‌گیرد برای دستیابی به اهدافش باید رفتارهای تحریک‌پذیرانه و لجبازانه از خودش بروز دهد. حتما مقاله آموزش پدر و مادر را نیز بخوانید.

علاوه بر ویژگی‌های وراثتی و شیوه‌های تربیتی والدین می‌توان عواملی دیگری را در ارتباط با زودرنجی در کودکان در نظر گرفت. که شامل تعداد فرزندان خانواده، توجه کم یا زیاد به فرزندان، مقایسه کودکان با یکدیگر، وسواس فکری، ایجاد احساس گناه در کودک، تحقیر و سرزنش کودک، اعتماد به نفس پایین کودک و… می‌باشد.

📌عدم مهارت کافی در کنترل احساسات

یکی از علت های زودرنجی در کودکان، عدم مهارت کافی در بروز احساسات است. گاهی به دلیل اینکه چیزی در درون کودک آزارش می‌دهد، باعث رنجش او می‌شود. این عدم مهارت در کنترل احساسات به دلیل تغییر در روال زندگی، دوری از والدین و مرگ عزیزان است.

📌 ژنتیک

یکی از علل زودرنجی در کودکان، ژنتیک است. گاهی پدر و مادر این خصلت را با خود به همراه دارند. و به کودک از طریق ژنتیک انتقال می‌دهند.

📌 فشار در مدرسه

اتفاقات و رویدادهایی که در مدرسه رخ می‌دهد، باعث زودرنجی در کودکان می‌شود. بحث با دوستان، فشار کادر مدرسه، تکالیف و موضوعات مربوط به مدرسه باعث زودرنجی کودکان می‌شود.

📌 خستگی و گرسنگی

یکی از دلایل زودرنجی در کودکان، خستگی و گرسنگی است. گاهی کودک از شرایط خسته می‌شود، گرسنه یا تشنه می‌شود. به همین دلیل آزرده خاطر می‌شود.

📌 رفتارهای نادرست با کودک

رفتار نادرست با کودک و تحقیر، توهین، تمسخر او باعث زودرنجی در کودکان می‌شود. همه این رفتارها باعث آزرده خاطری در کودک و رفتار نامناسب در بزرگسالی می‌شود.

📌 کم توجهی والدین

کودکان با محبت والدین رشد می‌کنند. و همچنان به دنبال محبت از والدین هستند. و بی توجهی به کودکان باعث بروز رفتارهای نامناسب و آزرده خاطری آنها می‌شود. به همین دلیل یکی از علت های زودرنجی در کودکان، کم توجهی والدین است.

درمان زودرنجی در کودکان

مهم‌ترین چیزی که در ارتباط با درمان زودرنجی در کودکان باید در نظر گرفت علت زودرنجی آن‌هاست. اگر ریشه و علت زودرنجی کودکان به درستی تشخیص داده شود درمان می‌تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. والدین باید بدانند که شیوه برخورد با کودک زودرنج و حساس با سایر کودکان که درگیر چنین وضعیتی نیستند متفاوت است و چالش‌‌ها و مشکلات فرزندپروری این کودکان بیشتر است. کودکان باید یاد بگیرند تا هیجانات‌شان را کنترل کنند و هیجان متناسب با هر موقعیت را بروز دهند. بی‌توجهی به مشکل زودرنجی کودک و اقدامات خودسرانه می‌تواند باعث افزایش شدت مشکل و احتمال ابتلای کودک به پریشانی‌های روانشناختی نظیر افسردگی و اضطراب شود.

از آنجایی که عمدتاً زودرنجی در کودکان در شیوه ناصحیح فرزندپروری والدین ریشه دارد، بهتر است با مراجعه و کمک یک روانشناس شرایط و مسائل پیش ‌آمده را ارزیابی و بررسی کنید. روانشناس با ارزیابی دقیق شرایط خانوادگی، ویژگی‌های کودک، شیوه‌های فرزندپروی و… راهکارهای درمانی متناسب با کودک و شرایط خانوادگی را ارائه می‌دهد تا مشکل کودک و خانواده برطرف شود. روانشناسان عمدتاً با ارائه آموزش‌های فرزندپروی به والدین و تکنیک‌های تقویت رفتار مطلوب در کودکان، تلاش می‌کنند تا زودرنجی را در کودکان کاهش دهند.

کلام آخر

زودرنجی در کودکان به دلایل مختلفی بروز پیدا می‌کند. گاهی والدین با بی توجهی به کودک او را آزرده می‌کنند. یا به صورت ژنتیکی این خصلت را به کودک انتقال می‌دهند. برای درمان و پیشگیری از این رفتار کودک باید از روانشناس و متخصصین کمک بگیرد. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زودرنجی در کودکان می‌توانید در هر ساعت از روز از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *