تیزهوش | تیزهوشی، انواع آن


تیزهوش به فردی با نمره هوشبهر بالای 130 گفته می‌شود. افراد با هوش بالا نسبت به همسالان خود از توانایی های بیشتری برخوردارند. افراد تیزهوش به دسته‌های مختلفی از جمله درس خوان، خلاق، کم تحرک و فنی تقسیم می‌شوند. حتی تیزهوش های فصلی وجود دارند که با آمدن فصل های مختلف انرژی های مختلفی دریافت می‌کنند. به طور کل انواع تیزهوشی افراد را در زمینه های مختلف نسبت به دیگران متفاوت می‌کند. برای اطلاع از نمره هوشبهر نیاز به روانشناس و آزمون های تست هوش است. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

تیزهوش کیست؟

تیزهوش کیست

تیزهوش به کسی گفته می‌شود که در آزمون هوش نمره بالای 130 هوشبهر کسب کند. افراد دارای هوش بالا نیروی ذهنی عالی، انگیزه های با ارزش و خاصی دارند. این خصوصیات آن‌ها را از همسالان خود جدا می‌کند. و این توانایی افراد گاهی از طریق ارث و گاه به دلیل محیط پر بار و غنی و حتی یادگیری شکل می‌گیرد.

محیط رشد افراد، نحوه ارتباط با خانواده و استعداد ذاتی در تیزهوش بودن فرد تاثیرگذار است. تیزهوشی انواع مختلفی داد که شامل خلاقیت، درس خوانی، حرفه ای و … می‌شود. که در ادامه مقاله راجع به انواع تیزهوشی صحبت کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شناسایی کودک باهوش کلیک کنید.

انواع تیزهوشی

افراد تیزهوش به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند. تیزهوشی مختص تحصیلات عالیه نیست و افراد گاه هوش بالا در حوزه مکانیک و یا خلاقیت دارند. بنابراین تیزهوشی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود که در ادامه شرح داده ایم.

1. تیزهوش های درس خوان

اولین دسته از انواع تیزهوشی، افراد با هوش بالای درس خوانی است. در این دسته، افراد به مسائل تئوری بسیار توجه دارند. نسب به همسالان خود مسائل درسی را بهتر یاد می‌گیرند. نسبت به دیگران از نظر دستور زبان و مطالعه برتر هستند. مهارت حل مساله بالایی دارند. معمولا تیزهوشان تلاش گر و درس خوان نویسنده های فوق العاده ای هستند.

2. تیزهوش های خلاق

در یکی از دسته های انواع تیزهوشی، تیزهوش های خلاق قرار می‌گیرند. این افراد توانایی خلق آثار هنری و عملی کردن ایده های خاص دارند. در حل مسائل بسیار صبور و مصمم رفتار می‌کنند. برای رسیدن به نتیجه و پاسخ مناسب به شدت تمرین و تکرار انجام می‌دهند. در مقابل رفتارهای نامناسب و نا به جای افراد بسیار مقاوم و بی اهمیت برخورد می‌کنند. معمولا مسائلی که برای عموم مردم جذاب نباشد برای این افراد جذاب است. نسبت به تغذیه و رژیم غذایی خود حساس نیستند. افراد در این دسته از تیزهوشی به اختراع، هنر، ریاضیات و کشفیات علاقه نشان می‌دهند.

3. تیزهوش کم تحرک

سومین دسته انواع تیزهوشی، تیزهوش های کم تحرک هستند. این تیزهوشان برخورد صحیح با هوش خود را بلد نیستند. منزوی، بی حوصله هستند. روابط عمیق و صمیمانه ای با همسالان و والدین خود ندارند. در نهایت سرنوشتی وابسته به معلمین و والدین خود دارند. نسبت به دیگران بسیار با سرعت یاد می‌گیرند اما تمرین ندارند و به راحتی در کسب نتیجه با شکست روبرو می‌شوند. حضور در کلاس و گوش دادن به دروس برای آنها خسته کننده است. به دو دلیل این اتفاق می‌افتد، یا از مطالب درسی آگاه هستند و کلاس درس برای آنها بیهوده است. یا به دلیل عدم یادگیری همسالان طاقت ماندن در کلاس را ندارند. معمولا این افراد از سیستم سنتی مدارس بیزارند.

زمانی که شرایط روحی و محیطی مناسبی داشته باشند استعدادهای خود را شکوفا می‌کنند. تیزهوش کم تحرک مانند تیزهوشان دیگر توانایی یافتن مسیر درست را ندارند و بسیار به اطرافیان خود وابسته و متکی هستند. برای قدم برداشتن نیاز به راهنمایی های دیگران دارند. اگر از این فرد غافل شوند توانایی قدم برداشتن برای ادامه مسیر را ندارند.

4. تیزهوش فنی

تیزهوش فنی یا مکانیک، علاقه شدیدی به اعداد و حساب کتاب دارد. در کارهایی مانند اندازه گیری، ساخت و ساز وسایل و ریاضیات علاقه دارند و پیشرفت می‌کنند. این افراد در یادگیری اشکال هندسی برترند. در انجام امورات فنی بسیار حرفه ای عمل می‌کنند. نسبت به مسائل واقعی و عینی بیشتر علاقه نشان می‌دهند. معمولا در کلاس های تئوری نمرات قابل قبولی ندارند و به تحصیل به صورت کلاسیک علاقه ای نشان نمی‌دهند.

تیزهوش های فصلی

تیزهوش های فصلی

احتمالا تیزهوش های فصلی به گوشتان خورده است. ین ایده چهار فصلی از سال های دور وجود داشته است. در این نوع نبوغ، فصول افراد را به اهداف و راه های مختلف می‌رساند. هم چنین افراد در این فصل های خاص به نقاط قوت خود تمرکز می‌کنند. در ادامه در رابطه با تیزهوش های فصلی توضیحات تکمیلی صورت گرفته است.

1. تیزهوشان محرک

تیزهوش محرک به انرژی فصل بهار متصل هستند. این افراد در خلاقیت و خلق، قدرت بالایی دارند. نسب به انتقادات افراد اهمیت نمی‌دهند. و نگران فراموشی مسائل خود نیستند. تیزهوشان محرک به دلیل خلاقیت زیبای خود شناخته شده اند و همیشه بهترین جواب ها را به “چه چیزی” می‌دهند. استیو جابز، بیل گیتس، انیشتین و ادیسون از دانشمندان شناخته شده محرک هستند.

2. تیزهوشان درخشان

تیزهوش درخشان با انرژی تابستان بر قدرت ارتباط و رهبری خود تمرکز می‌کند. به صحبت و انتقادهای دیگران در رابطه با عدم تمرکز بر اعداد، بی برنامگی و حساب ها بی اهمیت هستند. نسبت به تغییرات کوچک خود نگران نمی‌شوند. از رفتارهای دفتری و کلیشه طور ناراحت خواهند شد. این افراد به دلیل تفاوت در ارتباط با مردم معروف هستند. و بهترین جواب را به سوال “چه کسی” می‌دهند. اپرا وینفری و بیل کلینتون از افراد مشهور با هوش درخشان هستند.

3. تیزهوشان سرعت

انرژی فصل پاییز بر قدرت حواس و استقامت خود متمرکز هستند. به صحبت های دیگران در رابطه با عدم سیاست اهمیت نمی‌دهند. افراد محتاطی نیستند و به زمان رسیدگی به امور کارها اهمیت نمی‌دهند. این افراد بر سرعت و پایداری سعی دارند. همیشه بهترین جواب را به سوال “چه وقت” دارند. نلسون ماندلا، گاندی، مادر ترزا و مایکل فلپس افراد مشهور با هوش حسی و سرعت دارند.

4. تیزهوشان فولادی

انرژی زمستان افراد با هوش فولادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این افراد تمام تمرکز خود را بر توانایی ها در سیستم و مدیریت داده ها می‌گذارند. به صحبت های دیگران در رابطه با عدم مهارت های اجتماعی بی اهمیت هستند. ترسی از تنهایی ندارند و بهترین حس را در زمان کار کردن دریافت می‌کنند. تنها به دنبال دریافت روش های دقیق در جهت کار با سیستم های خود هستند. بهترین پاسخ در رابطه با “چگونه” را افراد فولادی می‌دهند. هنری فورد، مارک زاکربرگ و بیشترین کار آفرینان در این دسته قرار دارند.

کلام آخر

تیزهوشی انواع مختلفی دارد و با توجه به استعداد فرد متفاوت است. افراد با توجه به هوشی که دارند از دیگران متمایز می‌شوند. استعداد هر فرد بستگی به هوش و یادگیری های مختلف دارد. ارث، یادگیری، ارتباط با والدین همگی در اندازه و میزان هوش تاثیر گذار است. برای اطلاع از نمره هوشبهر حتما از روانشناس کمک بگیرید.  مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تیزهوشی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *