صاف بودن پشت سر نوزاد


صاف بودن پشت سر نوزاد یا پلاژیوسفالی به دو صورت مادر زادی و موضعی نمایان می‌شود. پلاژیوسفالی موضعی با نام تغییر شکل دهنده رایج ترین نوع این سندرم است. بر اساس تحقیقات، این بیماری 50 درصد نوزادان را به خود درگیر می‌کند. پلاژیوسفالی مادرزادی سندرمی نادر و نقص در هنگام تولد است. در نوزادان مبتلا، درز بین استخوان های جمجه بسته و موجب شکل غیر طبیعی سر می‌شود. این بیماری مادر زادی نادر از هر 2000 تا 2500 مورد، در یک نفر اتفاق می‌افتد. برای درمان این سندرم از روش های کششی، کلاه، آغوشی و … استفاده می‌کنند. بهتر است به خودی خود از روش ها استفاده نکنید و حتما با مشورت از پزشک درمان را آغاز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

صاف بودن پشت سر نوزاد

صاف بودن پشت سر نوزاد به دلیل نارسی، وضعیت خوابیدن، تورتیکولی، چند قلویی و … به وجود می‌آید. به طور کل این سندرم با دو نوع موضعی و مادرزادی نمایان می‌شود و هر نوعی درمان مخصوص به خود را دارد. پلاژیوسفالی زمانی ایجاد می‌شود که ناحیه ای صاف در پشت و کنار سر نوزاد ایجاد شده باشد که باعث عدم تقارن سر شود. استخوان های نرم کودک تغییر شکل می‌دهند و در صورت عدم استفاده از روش های اصولی این سندرم بروز پیدا می‌کند. نگرانی و استرس مادران در رابطه با این سندرم طبیعی است. اما زمانی که مضطرب باشید توانایی و عملکرد شما کاهش می‌یابد، در نتیجه موجب عدم درمان خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک برای کنترل استرس کلیک کنید.

علت صاف بودن پشت سر نوزاد

علت صاف بودن پشت سر نوزاد

همانطور که گفته شد این سندرم به دو نوع موضعی و مادرزادی وجود دارد. صاف بودن پشت سر نوزاد بسته به نوع، علل های متفاوتی دارد. این علل به شرایط کودک و وضعیت او بستگی دارد. در ادامه در رابطه با علل صاف بودن پشت سر نوزاد صحبت کرده ایم.

1. نارس بودن

نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند استخوان های نرم تری به نسبت دیگر نوزادان دارند. در این شرایط کودک در بیمارستان بستری می‌شود و زمان بیشتری را به پشت می‌خوابد. بنابراین یکی از علل صاف بودن پشت سر نوزاد، نارس بودن است.

2. وضعیت خوابیدن

دومین علت صاف بودن پشت سر نوزاد، وضعیت خوابیدن است. زمانی که به طور مداوم کودک را به پشت، راست یا چپ سر بخوابانید، فشار فقط به یک سمت سر وارد می‌شود و شدت صاف شدن سر را بیشتر می‌کند. باید شرایط را بسته به سن و وضعیت کودک تغییر دهید.

3. روی شکم نخوابیدن

هر چقدر زمان بیشتری را نوزاد روی سر بخوابد احتمال صاف بودن پشت سر نوزاد بیشتر است. برای مدتی باید کودک را روی شکم بخوابانید. در این شرایط علاوه بر شکل گیری سر کودک، قدرت عضلانی و کنترل نوزاد تقویت می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دمر خواباندن نوزاد کلیک کنید.

4. چند قلویی

زمانی که مادر چند قلو باردار باشد، صاف بودن پشت سر نوزاد ممکن است. فضای تنگ رحم موجب فشار بیش از حد جمجمه می‌شود و این اتفاق رخ خواهد داد.

5. زایمان با خلا

در این نوع زایمان امکان صاف بودن پشت سر نوزاد ممکن است. با استفاده از ابزارهایی جمجعه و استخوان های شکل پذیر جنین تحت فشار قرار می‌گیرد و در نهایت موجب پلاژیوسفالی می‌شود.

6. تورتیکولی عضلانی

یکی از علل صاف بودن پشت سر نوزاد، تورتیکولی عضلانی است. در این شرایط وضعیت عضلات گردن نوزاد سفت می‌باشد. در این شرایط به دلیل محدودیت در فضای رحم، در حالت بریچ  قرار دارد. در‌این حالت ها کودک توانایی چرخاندن سر خود را ندارد. و شرایط تکان دادن سر در نوزاد فقط در یک طرف است. که در نتیجه موجب پاژیوسفالی و یا تغییرات دیگر شکل جمجعه می‌شود.

7. کمبود مایع آمنیوتیک

اگر مایع آمنیوتیک کم باشد ممکن است صاف بودن پشت سر نوزاد ایجاد شود. در این شرایط جنین توانایی و فضای مناسب برای جا به جایی ندارد. این موقعیت باعث ثبات نوزاد در یک ناحیه می‌شود و فشار به سر او وارد می‌شود.

راه های تشخیص صاف بودن پشت سر نوزاد

این سندرم علائمی دارد که شاید تا چندین ماه زمان ببرد تا نمایان شود. برای بررسی علائم هنگامی موهای نوزاد خیس است اقدام کنید. علائم این سندرم عبارت است از.

  • نقطه ای طاس در یک ناحیه از سر
  • برجستگی استخوانی روی جمجمه
  • ناحیه صاف کنار یا پشت سر
  • فقدان نقطه ای نرم روی سر
  • گوش های نا متفارن و جفت

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضربه به سر نوزاد کلیک کنید.

راه های جلوگیری از صاف بودن پشت سر نوزاد

راه های جلوگیری از صاف بودن پشت سر نوزاد

با مشاهده مواردی مانند برجستگی های سخت روی سر، عدم وجود ناحیه نرم روی جمجه، چشم و گوش نامتقارن، نواحی صاف و مایل بودن یک طرف سر برای درمان صاف بودن پشت سر نوزاد اقدام کنید. روش های درمانی در جهت صاف بودن پشت سر نوزاد را در ادامه شرح داده‌ایم.

1. درمان با تغییر موقعیت سر

یکی از روش های درمان صاف بودن پشت سر نوزاد، تغییر موقعیت سر اوست. این موضوع مهم است که برای کاهش خطر SIDS نوزاد را به پشت بخوابانید. اما گاهی طبق نظر پزشک تغییر موقعیت سر الزامی است. مثلا اگر نوزاد علاقه دارد که به سمت چپ سر بخوابد، سر او را به سمت راست هدایت کنید.

2. درمان صاف بودن پشت سر نوزاد با کمک تمرینات

یکی از روش های درمان صاف بودن پشت سر نوزاد، انجام تمرینات است. اگر نوزاد تورتیکولی عضلانی داشته باشد، پزشک متخصص ورزش های کششی را توصیه می‌کند. هرگز بدون تجویز پزشک از حرکات کششی استفاده نکنید.

3. درمان از طریق کلاه درمانی

کلاه درمانی یکی از روش های درمانی برای صاف بودن پشت سر نوزاد است. در این روش از کلاه های مخصوص یا نوار سفارشی برای تقارن سر نوزاد استفاده می‌کنند. سن مناسب برای استفاده از این روش 3 تا 6 ماهگی است. این روش درمانی طول مدت 12 هفته دارد و برای افراد با شرایط متوسط تا شدید تجویز می‌شود.

4. عمل جراحی راهی برای صاف بودن پشت سر نوزاد

برای درمان صاف بودن پشت سر نوزاد به صورت موضعی نیاز به جراحی نیست. در موارد مادرزادی زمانی که درزهای بین استخوان بسته شده باشد و فشار وارد شود جراحی صورت می‌گیرد.

5. استفاده از آغوشی

یکی از روش های درمانی برای صاف بودن پشت سر نوزاد، استفاده از آغوشی است. با کمک آغوشی موقعیت سر نوزاد تغییر می‌کند و فشار زیادی را متحمل نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس آموزش بچه داری کلیک کنید.

کلام آخر

علت صاف بودن پشت سر نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید بر اساس تشخیص پزشک انجام شود. گاهی والدین در چنین شرایطی دچار استرس می‌شوند و توانایی مدیریت شرایط را ندارند. در این شرایط برای کنترل و مدیریت استرس از روانشناس کمک بگیرید و با صبر کامل به درمان کودک بپردازید. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه صاف بودن پشت سر نوزاد می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *