درمان سندروم داون (ج)


‌درمان سندروم داون تا به امروز درمان قطعی ندارد. کشف درمان قطعی سندروم داون به طور حتم تغییرات تحولی بزرگ در علم پزشکی خواهد بود. سندروم داون یکی از اختلالات ژنتیکی و کرآوموزمی است که به دلیل وجود یک کروموزوم اضافه در کودکان به وجود می‌آید. به زبان ساده این کودکان به جای 46کروموزوم، دارای 47 کروموزم می‌باشند. علت اصلی ابتلا به سندروم داون سن بالای مادر در هنگام زایمان و سوابق ژنتیکی مشخص شده‌است. تاکنون روش درمانی برای از بین بردن این اختلال ژنتیکی به وجود نیامده‌است. و عمده روش‌های درمانی‌بر کاهش علائم و بهبود عملکرد کودکان سندروم داون تدوین شده‌است. اقدامات پیشگرانه در بسیاری از کشورها شیوع سندروم داون را به نزدیک صفر رسانده‌است. تا در بزرگسالی فرد بتواند از پس خود و کارهایش بربیاید. برای آشنایی با انواع بیماری های ژنتیکی کودکان کلیک کنید.

درمان سندروم داون

درمان سندروم داون هنوز به طور قطعی وجود ندارد و تنها با کمک روان درمانی ها می‌توانی ارتباطات این افراد را تقویت کنیم. روان درمانی ها در جهت انجام فعالیت های روزانه است تا فرد بتواند به تنهایی از کارهای شخصی خود را انجام دهد. والدین این افراد باید از روش تربیت درست آگاه شوند و روش برخورد با آنها را یاد بگیرند. روش هایی وجود دارد که برای درمان این افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان ابتدا به سن و میزان شدت بیماری کودکان توجه می‌شود. و مهارت های حرکتی، گفتاری، روابط اجتماعی و حسی به آنها آموزش داده می‌شود.

به خاطر داشته باشید که هرچه سریعتر به درمان سندروم داون بپردازید آموزش راحت تر و سریع تر خواهد بود. و نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت. مثلا در سنین رشد مغز راحت تر مسائل را آموزش می‌بیند و بهتر درک می‌کند. بهترین زمان برای درمان سندروم داون قبل از شروع تحصیل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ژنتیکی در افراد کلیک کنید.

درمان بر اساس زمان تشخیص سندروم داون

سندروم داون عمدتاً قبل از زایمان و در هنگام بارداری با انجام غربالگری‌ها و آزمایشات مشخصی قابل تشخیص است. یکی از دلایل رایج ابتلای فرزندان به سندروم‌داون وجود سن بالای مادر است. در چنین شرایطی بهتر است حتماً در هنگام بارداری آزمایشات سونوگرافی، سونوگرافی NT، آزمایش خون، آمینوسنتز، نمونه گیری از پرزهای جفتی و… انجام شود. عمدتاً در غربالگری سه ماه اول بارداری سندروم داون قابل تشخیص است. بهتر است از همین زمان برای درمان سندروم داون اقدام کنید. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از نوزادان سندرم داونی از مادرانی با سن کم به دنیا آمده‌اند. برای آشنایی با نشانه های سندروم داون کلیک کنید.

ویژگی‌های مبتلا به سندروم داون درمان نشده

سندروم داون یک اختلال کروموزومی شایع است. درمان سندروم داون به طور قطع مشخص نشده است. و عمدتاً به دلیل سن بالای مادر و سابقه ژنتیکی به وجود می‌آید. افراد مبتلا به سندروم داون از نظر جسمانی و روانی با سایر افراد تفاوت‌هایی را دارند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

مهم‌ترین ویژگی بارز این کودکان این است که عمدتاً دچار عقب ماندگی ذهنی خفیف تا متوسط و تاخیر رشدی هستند، علاوه بر این برخی علائم ظاهری دارند که مختص به خودشان است از جمله این علائم و نشانه‌ها می‌توان به شکاف چشمی تنگ و مورب، شل بودن عضلات شکم، بینی پهن، گردن پر گوشت، عضلات شل بدن، فاصله زیاد بین دو چشم، خط‌های تکی و عمیق در وسط کف دست و… اشاره کرد.

کودکان مبتلا به سندروم داون معمولاً نسبت به همسالان خود دیرتر رشد می‌کنند و مراحل رشدی را دیرتر به پایان می‌‎رسانند. به عنوان مثال دیرتر راه می‌روند، دیرتر صحبت می‌کنند. از این جهت برای بهبود عملکرد و توانایی‌هایشان نیاز به مداخلات به هنگام دارند. در صورت انجام مداخلات صحیح به هنگام و درمان سندروم داون بسیاری از مشکلات‌شان بهبود پیدا می‌کند.

درمان سندروم داون

مهم‌ترین مسئله در ارتباط با سندروم‌داون غربالگری و تشخیص به نگام این اختلال بوده است. به طوری که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به دلیل انجام آزمایشات در هنگام بارداری تولد این کودکان به صفر رسیده است. تا به امروز درمان‌قطعی برای رفع تمام مشکلات جسمانی و روانشناختی کودکان مبتلا به سندروم داون به وجود نیامده است. روش‌های و درمان سندروم داون عمدتا بر افزایش سطح عملکرد و توانایی‌های کودک و کاهش علائم آن‌ها متمرکز بوده است. در نتیجه می‌توان گفت عمده روش‌های درمانی برای این کودکان حالت حمایتی دارد.

از آنجایی که این کودکان دارای عقب ماندگی ذهنی خفیف یا متوسط هستند اگر آموزش‌های مناسبی در ارتباط با مهارت‌های مختلف ببینید توانایی آن را دارند که بتوانند به طور مستقل‌تری زندگی کنند. به عبارتی هرچقدر بیشتر آموزش ببینند و با آن‌ها در جوانب مختلفی کار شود عملکرد بهتری از خودشان نشان می‌دهد. در ادامه در رابطه با روش های و درمان سندروم داون توضیح داده ایم.

1. کار درمانی

یکی از روش های درمان سندروم داون، کار درمانی است. مهم‌ترین ویژگی کودکان مبتلا به سندروم‌داون کم‌توانی ذهنی آن‌هاست. یکی از روش‌هایی که می‎‌تواند بسیاری از تاخیرات رشدی و مهارت‌های کودکان را بهبود بخشد کار درمانی است. کار درمانگران مهارت‌های مورد نیاز و اساسی این کودکان را افزایش می‌دهند، از جمله مهارت‌هایی که به کودکان مبتلا به سندروم آموزش داده می‌شود می‌توان به مهارت‌های حسی، حرکتی، خودیاری، اجتماعی، زبانی، شناختی، بازی کردن و مهارت‌های مرتبط با مدرسه اشاره کرد.

در این روش به کودکان آموزش داده می‌شود که چگونه فعالیت های خود را انجام دهد. در این روش درمان سندروم داون والدین نقش مهمی را ایفا می‌کنند. باید با این افراد به گونه ای رفتار شود تا از عهده کارهای روزمره خود بر بیایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع کار درمانی کلیک کنید.

2. رفع مشکلات پزشکی

دومین روش و درمان سندروم داون، معاینات پزشکی است. کودکان مبتلا به سندروم داون ممکن است دچار بیماری‌ها و مشکلات پزشکی مادرزادی نظیر ناراحتی‌های قلبی، ابتلای سریع‌تر به بیماری‌های عفونی، ناراحتی‌های گوارشی، مشکلات ریوی و تنفسی و… باشند. تمام کودکان مبتلا به سندروم داون ممکن است چنین مسائلی را تجربه نکنند، با این حال برطرف کردن مشکلات این چنینی کودکان مبتلا به سندروم داون می‌تواند تاثیر زیادی در وضعیت سلامتی آن‌ها داشته باشد.

3. گفتار درمانی

سومین روش درمان سندروم داون، گفتار درمانی است. یکی از مشکلات رایج کودکان مبتلا به سندروم داون مهارت‌های کلامی و زبانی آن‌ها می‌باشد. جهت بهبود کارکرد این مسئله می‌توان از گفتار درمانی بهره برد. گفتاردرمانی با استفاده از روش‌های شناختی و آواشناسی در جهت بهبود مشکلات زبانی کودکان مبتلا به سندروم‌داون کمک می‌کند. در این روش درمانی به تولید صدا، استفاده از عضلات دهانی، گوش فرا دادن به دیگران، شروع ارتباطات و … آموزش داده می‌شود. قبل از آغاز گفتار درمانی از میزان شنوایی کودکان مطلع شوید، زیرا تغییر شکل جمجه بر میزان شنوایی تاثیر می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گفتار درمانی کودکان کلیک کنید.

4. آموزش در مدارس کودکان با نیازهای خاص

بسیاری از والدین فکر می‌کنند چون کودک‌شان مبتلا به سندروم داون است، دیگر نیازی به آموزش و رفتن به مدرسه ندارد و حتی توانایی تحصیل کردن ندارد. در حالی که این یک باور اشتباه است. کودکان مبتلا به سندروم داون همانند بسیاری از کودکان دیگر توانایی یادگیری و تحصیل کردن در مدارس کودکان با نیازهای خاص دارند. در واقع یکی از روش های و درمان سندروم داون، کمک به تحصیل این افراد است. حضور در مدرسه باعث افزایش توانایی‌های کودک می‌شود. کودکان در مدارس علاوه بر آموزش‌های تحصیلی، آموزش‌های پیرامون مهارت‌های زندگی، نحوه برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی را فرا می‌گیرند. در مجموع کودکان مبتلا به سندروم داون اگر آموزش صحیحی دریافت کنند عملکرد تحصیلی خوبی خواهند داشت.

5. ژن درمانی

یکی از روش‌های درمان سندروم داون، که روشی جدید با پیشرفت‌های علوم اعصاب و ژنتیک معرفی شده است ژن درمانی می‌باشد. نوزادان عادی با 46 کروموزوم متولد می‌شوند، اما نوزادان مبتلا به سندروم داون یک کروموزوم اضافی از کروموزوم شماره 21 دارند. این مسئله باعث می‌شود تا آن‌ها 47 کروموزوم داشته باشند. به وسیله ژن درمانی می‌توان کروموزوم مسئول ابتلا به سندروم داون را غیرفعال کرد و از به وجود آمدن این اختلال جلوگیری نمود.

6. بازی درمانی

بازی درمانی یکی از روش‌های و درمان سندروم داون است که عمدتاً برای کودکان با مشکلات مختلف به کار گرفته می‌شود. این روش درمانی معمولاً توسط یک روانشناس آموزش دیده انجام می‌شود. بازی درمانی روش‌های مختلفی دارد و در ارتباط با کودکان مبتلا به سندروم‌داون برای آموزش مهارت‌های مختلف مانند مهارت‌های اجتماعی، و کاهش پریشانی‌های روانشناختی آن‌ها استفاده می‌شود. برای اطلاع از بهترین روش درمان کودک خود می‌توانید مشاوره کودک دریافت نمایید.

7. فیزیوتراپی

یکی از روش های درمان سندروم داون، فیزیوتراپی است. این افراد از عضلات نسبتا ضعیفی برخوردارند و انجان حرکت برای آنها دشوار می‌باشد. با کمک دستگاه های فیزیوتراپی به تقویت عضلات حرکتی می‌پردازند.

کلام آخر

سال های زیادی است که سندروم داون مورد توجه قرار گرفته است. و درمان سندروم داون از روش های متفاوتی مورد بررسی قرار گرفت. حقیقت این است که هیچ فردی تا به امروز توانایی درمان کامل این سندرم را نداشته است. درمان ها به صورت آموزش مهارت های زندگی است و این افراد را برای لذت بردن از زندگی آماده می‌کند. برای درمان نیاز به روانشناس است تا مهارت های لازم را به شما آموزش دهد. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان سندروم داون می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *