شوهر دیوانه و روانی


شوهر دیوانه و روانی اساس و آرامش زندگی را برهم می‌زند. جنون یا اختلالات روانی انواع مختلفی دارد که شامل: اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال هذیانی و … می‌شود. زمانی که از اختلال و جنون همسر خود مطلع شدید باید فورا اقدام به درمان کنید تا مشکلات و شدت علائم بیشتر نشود. افرادی که شریک عاطفی با اختلالات روانی دارند با کنترل موقعیت ها و با راهنمایی های روانشناس می‌تواند زندگی را مدیریت کنند. هرگز به تنهایی برای درمان همسر اقدام نکنید و از روانشناس و متخصصین ماهر برای درمان کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

شوهر دیوانه و روانی

اختلالات و مشکلات روانی انواع مختلفی دارد که جنون و ران پریشی یکی از جدی ترین اختلالات است. این اختلال زندگی مشترک را با چالش های زیاد و سختی روبرو می‌کند که در نهایت به جدایی ختم می‌شود. برای مقابله با این اختلالات باید سعی کنید تا با همسر خود به درمان بپردازید. برخی از خانم ها رفتارهای همسر خود را به جنون و برخی دیگر شریک احساسی خود را شوهر دیوانه و روانی خطاب می‌کنند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که هر اختلالی نون نیست و قابل درمان است. در ادامه در رابطه با جنون و رفتارهای شوهر دیوانه و روانی توضیح داده ایم.

جنون چیست؟

جنون یا روان پریشی علائم و نشانه ای غیر معمولی است که فرد با واقعیتت قطع می‌شود.‌ توهم‌و هذیان از نشانه های اصلی و جدی جنون است که فرد مبتلا از خود نشان می‌دهد. افرادی که به جنون گرفتارند رفتارهای عجیب و غریب دارند که خانم ها شریک عاطفی و زوج خود را شوهر دیوانه و روانی خطاب و معرفی می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جنون کلیک کنید.

نشانه های شوهر دیوانه و روانی

نشانه های شوهر دیوانه و روانی به 7 دسته طبقه بندی شده است. جنون نشانه ای اصلی دارد که در ادامه در رابطه با آن توضیح داده ایم.

1. توهم

توهم یکی از نشانه های شوهر دیوانه و روانی است. توهم‌یعنی درک توسط حواس 5 گانه که در واقعیت وجود ندارد. مانند مشاهده اشیاء یا افرادی که دیگران قادر به تماشا نیستند. شنیدن صداهای عجیب، استشمام بوهای عجیب و … در دسته توهم‌قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه توهم و انواع توهم کلیک کنید.

2. هذیان | شوهر دیوانه و روانی

هذیان دومین نشانه از شوهر دیوانه و روانی است. این علائم به عقیده و تفکر افراد باز می‌گردد که با واقعیات سازگار نیست. اما در این شرایط فرد اجبار به درست بودن آن عقیده دارد. مثلا در هذیان بزرگ منشی، شخص تصور می‌کند که امام یا رهبر گروه بزرگی است و از جایگاه بالایی برخوردار است. و هذیان های مختلفی که نشان از یک موضوع غیر واقعی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات هذیانی کلیک کنید.

3. عدم انگیزه

شوهر دیوانه و روانی هیچ انگیزه و علاقه ای به انجام کارهای بزرگ و کوچک ندارد. حتی علاقه ای به گذراندن زندگی روزمره در این افراد مشاهده نمی‌شود.

4. اختلال در تفکر | شوهر دیوانه و روانی

از دیگر علائم شوهر دیوانه و روانی، اختلال در تفکر است. این افراد توانایی کنترل افکار ندارند و شاید پرش افکار نیز داشته باشند. حتی این افراد توانایی تمرکز نیز ندارند. تشخیص اختلال در تفکر با گفتارهایی نامنظم و بی هدف ممکن است. حتی هنگام گفتگو رشته کلام از دستشان در می‌رود و نمی‌دانند که در رابطه با چه موضوعی در حال صحبت هستند. مثلا فرد زمانی که در حال مشاهده برنامه تلویزیونی است و با شما در رابطه با برنامه تلویزیونی صحبت می‌کند، خیلی بی مقدمه شروع به آموزش دستور پخت به شما می‌شود.

5. عدم بینش

عدم بینش در شوهر دیوانه و روانی قابل تشخیص است. این افراد از رفتار و کردار خود آگاهی ندارند. حتی توهمات و هذیان های خود را باور دارند و از عواقب رفتارشان آگاهی ندارند.

6. اختلال در ابراز احساسات | شوهر دیوانه و روانی

شوهر دیوانه و روانی توانیی بروز احساسات در مواقع مختلف را ندارد. مثلا در مراسم شادی گریه می‌کند و در مراسم ختم والدین شروع به خنده می‌کند. فرد قادر به تشخیص بروز درست احساسات نیست.

7. انزوای اجتماعی

معمولا شوهر دیوانه و روانی منزوی و به دور از اجتماع زندگی می‌کند. روابط اجتماعی قوی با دیگران ندارد و معمولا به افسردگی و بی حوصلگی مبتلا است. فرد در این شرایط هیچ علاقه ای به حضور در اجتماع ندارد.

انواع مختلف جنون | شوهر دیوانه و روانی

جنون انواع مختلفی دارد و در صورت آشنایی با موارد زیر می‌توانید از علت رفتار های شوهر دیوانه و روانی خود با خبر شوید. در ادامه به انواع مختلف جنون اشاره کرده ایم.

 1. اختلال دو قطبی

اولین علت رفتار شوهر دیوانه و روانی، وجود اختلال دو قطبی است. در این اختلال فرد نوسانات خلقی قابل مشاهده ای را از خود نشان می‌دهد. گاهی به قدری پر انرژی است که دیگران در حسرت اند. اما برخی اوقات نیز به اندازه زیادی افسرده و بی انرژی می‌باشد. این نوساتا ساعت و زمان مشخصی ندارد و گاهی هفتگی و مدت های طولانی تری را درگیر می‌کند. در دورانی که فرد به افسردگی دچار می‌شود، فرد کاملا انگیزه و علاقه خود به زندگی را از دست می‌دهد. و در دوران شیدایی به شدن درگیر رفتارهای خطرناک و ریسک پذیر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال دو قطبی کلیک کنید.

2. اسکیزوفرنی

یکی از دلایل رفتار شوهر دیوانه و روانی، اسکیزوفرنی است. اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی نوعی اختلال روانی مزمن است که بر احساسات، هیجانات و رفتارهای فرد تاثیر گذار است. اسکیزوفرنی از جوانب مختلفی بر زندگی فردی، مسائل شغلی، مسائل تحصیلی و اجتماعی فرد تاثیر گذار است. نشانه های اسکیزوفرنی شامل هذیان، توهم، احتلال در هیجانات، اختلال در احساسات، اختلال در روابط و رفتارهای آشفته می‌شود. علت بروز این اختلال به عوامل ژنتیکی و محیطی مربوط می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اسکیزوفرنی کلیک کنید.

3. اختلالات هذیانی

اختلالات هذیانی نیز در رفتار شوهر دیوانه و روانی نقش دارند. این اختلالات در طیف اختلالات اسکیزوفرنی قرار دارد. گاهی فرد بدون علائم توهم‌به هذیان مبتلا می‌شود. این افراد زندگی های معمولی دارند و اگر زمان های کمتری با آنها در حال معاشرت باشد، متوجه رفتارهای هذیانی او نخواهید شد. انواع اخنلال هذیانی را در ادامه نام برده ایم.

 • هذیان بزرگ بینی
 • هذیان حسادت
 • هذیان گزند و آسیب
 • هذیان اروتوماتیک
 • هذیان جسمی

4. اختلالات به دلیل مزمن شدن بیماری ها

گاهی برخی اختلالات به قدری مزمن و شدید می‌شوند که ممکن است شوهر دیوانه و روانی داشته باشید. شدت اختلالات باعث بروز‌توهم و هذیان در افراد می‌شود. مثلا اختلال وسواس زمانی که شدت پیدا کند و مزمن طور شود، افکار وسواسی فرد به شدت هذیان گون می‌شود اما خود اطلاعی از رفتار خود نخواهد داشت.

5. جنون همراه با علائم جسمانی

برخی از علائم جسمان باعث بروز رفتارهای شوهر دیوانه و روانی می‌شود. تصادفات و ضربه به سر شاید باعث جنون شود. برای درمان در این شرایط ابتدا باید مشکلات جسمانی رفع شود و سپس به درمان روان پرداخت.

6.جنون به دلیل مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف مواد مخدر و الکل باعث نمایان شدن شوهر دیوانه و روانی می‌شود. مصرف بیش از اندازه الکل و مواد مخدر باعث جنون در افراد می‌شود. افرادی که اعتیاد دارند معمولا به توهم و هذیان دچار می‌شوند و رفتارهای عجیبی از خود بروز می‌دهند.

نشانه های مهم و جدی شوهر دیوانه و روانی

نشانه های مهمی وجود دارد که باید جدی گرفته شوند. شوهر دیوانه و روانی با نشانه های زیر را جدی بگیرید و فورا از متخصص کمک بگیرید.

 • اختلال و تغییر بارز در خواب
 • رهایی کار
 • رهایی تحصیلات
 • رهایی روابط اجتماعی
 • علائم جسمانی بدون وضوح
 • مشکل در تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • تغییرات در خلق و خو
 • پرخاشگری های جدی و غیر قابل کنترل
 • اختلال در خورد و خوراک

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خوردن کلیک کنید.

نحوه رفتار با شوهر دیوانه و روانی

نحوه رفتار با شوهر دیوانه و روانی ابتدا باید توسط روانشناس و متخصص بررسی شود. هرگز به تنهایی قادر به رفتار مناسب با شوهر دیوانه و روانی نخواهید شد. در ادامه در رابطه با نحوه رفتار با شوهر دیوانه و روانی توضیح داده ایم.

 1. در مرحله اول باید از جنون و شوهر دیوانه و روانی مطمئن شوید. وجود هر نوع اختلال روانی نشان از جنون و دیوانگی همسر نیست. پس در وهله اول باید از جنون همسر خود اطمینان حاصل کنید. با کمک متخصص و روانشناس می‌توانید نسبت به جنون همسر خود مطمئن شوید.
 2. اگر همسرتان به جنون مبتلا شده باشد باید حتما از روانشناس و متخصص کمک بگیرید. به دلیل اینکه جنون با توهم و هذیان همراه است، شریک احساسی و اطرافیان فرد با تهدید روبرو هستند. بنابراین برای جلوگیری از پیامدها از روانشناس کمک بگیرید.
 3. جنون و اختلالات روانی از طریق ژن به فرزندان شما نیز منتقل می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاقات ناگوار باید فرزندان خود را تحت نظر روانشناس و متخصص قرار دهید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

کلام آخر

زندگی با شوهر دیوانه و روانی برای همه افراد سخت است. حتی فرزندان این افراد در این شرایط با چالش ها و مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. زمانی که سرپرست خانوار به اختلالات مزمن مبتلا باشد، زندگی سختی پیش رو خواهد بود. برخی از این مشکلات شامل مشکلات مالی، مشکلات تربیتی و روابط زناشویی است. برای آرامش زندگی باید از روانشناس برای کنترل اوضاع کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شوهر دیوانه و روانی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *