هفته بیست و نهم بارداری (ج)


هفته بیست و نهم بارداری جنین بیش از هر زمان دیگری شبیه به یک نوزاد شده است و دارای حرکات و جنب و جوش‌های بیشتری در شکم مادر می‌باشد. مادر باردار به دلیل اینکه فرزند او تحرک زیادی در شکمش دارد. احساس مادر بودن بیشتری را تجربه می‌کند و ارتباط بهتری را با جنین برقرار می‌نماید. طی هفته بیست‌‌و‌نهم بارداری، جزئیات بدن جنین بیش از گذشته کامل می‌شود و او در این دوران از بارداری وزن می‌گیرد. اما ریه‌های او هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند و به همین دلیل نمی‌تواند در بیرون از رحم زنده بماند. در ادامه اطلاعات کامل‌تری از هفته بیست و نهم بارداری‌ ارائه کرده‌ایم. در صورت نیاز می‌توانید مشاوره بارداری دریافت نمایید.

هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری حرکات جنین را احساس خواهید کرد. سر جنین کمی بزرگ تر است و در قسمت پایین قرار دارد. در این هفته سکسکه های جنین بیشتر می‌شود، ظرفیت ریه ها بیشتر می‌شود تا به تنفس جنین کمک کند. مژه های جنین تشکیل می‌شود و جوانه های دندان جنین در حال تشکیل هستند. پوست جنین در این هفته صاف می‍شود و غضروف های جنین به استخوان تبدیل می‌شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه مراحل رشد جنین کلیک کنید.

علائم مادر در هفته بیست و نهم بارداری

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، طی هفته بیست و نهم بارداری جنین بزرگ‌تر می‌شود و دارای تحرکات بیشتری در رحم مادر است. همین موضوع سبب می‌شود که در ابتدا مادر باردار مشکلات مختلفی از جمله مشکلات گوارشی را تجربه کند. سوزش معده، یبوست، بواسیر و … از شایع‌ترین مشکلات گوارشی است. که مادران باردار طی هفته بیست و نهم بارداری آن‌ها را تجربه می‌کنند. در ادامه به دیگر علائم مادر باردار در هفته بیست و نهم بارداری اشاره کرده‌ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم بارداری کلیک کنید.

1. مشکلات خواب

یکی از مشکلاتی که با ورود به هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری برای بانوان باردار ایجاد می‌شود، مشکلات مربوط به خواب است. معمولا زنان از شروع این هفته دچار بی‌خوابی می‌شوند و یا شب‌ها کابوس می‌بینند. مادران عزیز می‌توانند برای بهبود کیفیت خواب خود طی این دوران، از مصرف کافئین بپرهیزند و در مقابل به اندازه کافی آب بنوشند و روزانه ورزش‌های سبکی همچون پیاده روی را انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی خوابی در بارداری کلیک کنید.

2. تکرر ادرار

با ورود به هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری، جنین وزن بیشتری می‌گیرد و بدیهی است که رحم نیز بزرگ‌تر می‌شود. با بزرگ‌تر شدن رحم، فشار بیشتری به مثانه وارد می‌شود و در نهایت سبب تکرر ادرار می‌گردد. نکته مهمی که زنان باردار باید به آن دقت کنند این است که نباید به دلیل تکرر ادرار، از نوشیدن آب کافی اجتناب نمایند. مصرف آب به اندازه کافی از زایمان زودرس و همینطور دیگر مشکلات گوارشی همچون یبوست جلوگیری می‌کند.

3. سردرد یا سرگیجه

داشتن سردرد و سرگیجه از تجربه‌های مشترک زنان حامله طی هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری می‌باشد. متخصصان فشار خون پایین و همینطور نوسانات هورمونی را دلیل اصلی سردرد و سرگیجه در دوران بارداری‌می‌دانند. بانوان باردار می‌توانند برای جلوگیری از سردرد و یا سرگیجه در طول روز به اندازه کافی از غذاهای سالم و مقوی مصرف نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات در بارداری کلیک کنید.

4. خارش شکم

با بزرگ‌تر شدن جنین در هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری، پوست شکم نیز بیشتر از گذشته کشیده می‌شود. کشیدگی پوست سبب خارش شکم و حتی بروز حساسیت‌هایی در آن می‌گردد. برای بهبود این وضعیت می‌توانید شب‌ها قبل از خواب از همسرتان بخواهید که با یک نرم کننده و یا لوسیون مناسب، پوست شکم‌تان را ماساژ دهد.

5. تجربه دردهای پراکنده در کمر، پا و باسن

با گذشت زمان در هفته بیست و نهم بارداری، فشار وارد شده بر روی بدن مادر نیز بیشتر می‌شود. همین موضوع می‌تواند سبب شود که مادر در ناحیه‌های مختلفی شامل کمر، پا و یا باسن دردهای پراکنده‌ای را تجربه کند.

6. یبوست و بواسیر

جنین با ورود به هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری، فشار بیشتری را به دستگاه گوارش مادر وارد می‌کند. به همین دلیل ممکن است مادر باردار‌دچار یبوست و یا بواسیر شود. البته یبوست‌های طولانی به همراه تاثیرات هورمون‌های بارداری سبب بروز نشانه‌های بواسیر می‌گردد. بانوان باردار می‌توانند برای جلوگیری از بروز این دسته از مشکلات گوارشی، در طول روز به اندازه کافی آب بنوشند. استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر، میوه‌ها و سبزیجات برگ‌دار نیز می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یبوست در بارداری کلیک کنید.

7. سندرم پای بی قرار

با ترشح ماده ای به نام دوپامین حالت سندرم پاهای بی قرار در هفته بیست و نهم بارداری رخ می‌دهد. احساس مور مور شدن و حرکت حشره روی پا،تیر کشیدن، سوزن شدن، قلقلک،کشیدن پا و حالت خزیدن از نشانه های سندم پای بی قرار در این هفته است.

8. کاهش سطح آهن

کاهش سطح آهن یکی از علائم هفته بیست و نهم بارداری است. از علل کمبود سطح آهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اختلال در جریان خون
 • اختلال عضلانی
 • اعتیاد به الکل
 • کاهش ویتامین ها
 • کمبود مواد معدنی

9. رگ واریسی

رگ های واریسی یکی از علائم در هفته بیستم و نهم بارداری است. فشارهای لگن وتغییرات هورمونی که در بارداری رخ می‌دهد باعث پدیدار شدن رگ های واریسی خواهد شد. با ورزش، جلوگیری از ایستادن و نشستن های طولانی از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

تغییرات جنین در هفته بیست و نهم بارداری

جنین نیز طی هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری تغییرات بسیاری می‌کند؛ به طوری که وزن جنین رو به افزایش است. و اندام‌ها و اعضای داخلی بدن او بیش از هر زمان دیگری شکل یافته است. اما در این میان ریه‌های او برای تکمیل شدن به زمان بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل هنوز برای خارج از رحم بودن آماده نمی‌باشند. طی این هفته اسکلت جنین نیز قوی‌تر می‌شود و سبب می‌گردد که او ضربات محکم‌تری را به شکم مادر وارد کند. به همین دلیل طی این هفته‌ها شما می‌توانید اولین لگد زدن‌های جنین خود را حس کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تکان خوردن جنین کلیک کنید.

مراقبت‌های پزشکی هفته بیست و نهم بارداری

یکی از عارضه‌هایی که ممکن است طی هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری اتفاق بیفتد، پره اکلامپسی می‌باشد. بنابراین بهتر است در زمان‌های تعیین شده به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما و جنین مورد بررسی قرار گیرد. فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار می‌تواند از علت‌های اصلی عارضه پره اکلامپسی باشد. پزشک طی معایناتی که در جلسات مشخص انجام می‌دهد، می‌تواند از وجود این عارضه مطلع شود. به صورت روزانه پیاده روی داشته باشید و از ایستادن های طولانی مدت بپرهیزید. برای آشنایی با بایدها و نبایدهای دوران بارداری کلیک کنید.

خود مراقبتی طی هفته بیست و نهم بارداری | تغذیه

توصیه پزشکان و متخصصان این است که زنان در سه ماهه سوم بارداری، از کلسیم کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. چرا که با شروع هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری جنین برای شکل‌دهی به استخوان هایش نیازمند کلسیم است. بنابراین بهتر است مادران باردار در رژیم غذایی خود، از منابع حاوی کلسیم همچون لبنیات به اندازه کافی مصرف کنند. از علائم و نشانه‌های بارداری‌ابتلا به یبوست می‌باشد. به همین دلیل بهتر است بانوان باردار‌در رژیم غذایی خود از منابع حاوی فیبر استفاده کنند. به طور کلی پیروی از یک رژیم غذایی متعادل به رشد سریع مغز و اندام‌های جنین کمک می‌کند. همینطور زنان باردار‌می‌توانند برای کم کردن ورم پا و گرفتگی عضلات، به طور منظم پیاده‌وری داشته باشند و از ایستادن‌های طولانی مدت بپرهیزند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه دوران بارداری کلیک کنید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفته بیست و نهم بارداری

سعی کنید طی این هفته به علائمی که در خودتان مشاهده می‌کنید، توجه بیشتری داشته باشید. به طور مثال ورم کردن ناگهانی دست و پا، تنگی نفس، رنگ پریدگی و … نیازمند بررسی‌های بیشتر است؛ چراکه می‌تواند نشانه‌ای از آمبولی باشد. همینطور تهوع و استفراغ در هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری‌طبیعی نیست. و در صورتی که این حالت‌ها را مشاهده کردید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. از دیگر علائمی که نیازمند بررسی‌های بیشتر توسط پزشک می‌باشد؛ به شرح موارد زیر است :

 • سردرد شدید و مداوم
 • درد در قسمت زیر دنده‌ها و شکم
 • ورم ناگهانی در صورت یا دست‌ها
 • اختلالات بینایی
 • انقباضات رحمی
 • لکه بینی و یا خونریزی از واژن
 • فشار غیرمعمولی در لگن یا کمردرد
 • دردهایی شبیه به درد دوران قاعدگی
 • تغییر رنگ ترشحات
 • تاری دید
 • جرقه زدن چشم
 • حساسیت به نور
 • از دست دادن بینایی به صورت موقت

سخن پایانی

ممکن است شما در هفته بیست‌ و‌ نهم‌ بارداری‌استرس و اضطراب‌های بیشتری را نسبت به گذشته احساس کنید. داشتن استرس طی این دوران طبیعی می‌باشد اما استرس بیش از اندازه می‌تواند سبب اختلال در عملکرد روزانه شما می‌شود. برای اینکه خود و جنین‌تان در وضعیت سالمی قرار داشته باشید، بهتر است به سلامت روان خود اهمیت بیشتری دهید. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید در این راستا از مشاوران و روانشناسان مرکز مشاوره نی نی مایند مشاوره دریافت کنید. و از تکنیک‌های غلبه بر استرس و اضطراب مطلع شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه هفته‌ بیست و نهم بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *