ثبت شرکت کارگزاری


با مشخص شدن هر چه بیشتر اهمیت و کاربرد بورس، تقاضا برای ثبت شرکت کارگزاری نیز بیشتر می شود. بازار بورس دارای قوانینی است که از جانب دولت تعیین شده اند. طبق همین قوانین تنها کارگزاران می توانند در این بازار فعالیت داشته باشند. پس اگر می خواهید اقدام به خرید و فروش سهام یا دیگر فعالیت های مالی در بورس کنید باید از طریق کارگزاری اقدام نمایید. در ادامه این مقاله به طور مختصر بازار بورس و فعالیت های شرکت های کارگزاری و نحوه ثبت شرکت کارگزاری را شرح خواهیم داد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت شرکت می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

بازار بورس و کارگزاری ها

بورس محلی است که اوراق بهادار، سهام شرکت ها و انواع اوراق قرضه ای که شرکت ها و سایر سازمان ها صادر کرده اند و دارای ارزش هستند خرید و فروش می شوند. قیمت اقلام نامبرده شده بر اساس فعالیت های سازمان های صادره روزانه در نوسان هستند. خرید و فروش طبق قوانین باید از طریق کارگزار صورت بگیرد. کارگزاران اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که بین خریدار و فروشنده واسطه گری کرده و سایر خدمات سرمایه ای را در بازار مالی به مراجعان ارائه می دهند.

 

شرکت‌های کارگزاری چه فعالیت هایی دارند؟

اصلی ترین و شناخته شده ترین فعالیت شرکت های کارگزاری خرید و فروش سهام در بازار بورس است. اما این شرکت ها علاوه بر این خدمات می توانند فعالیت های دیگری نیز داشته باشند. از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خرید و فروش، ارزشیابی و معامله اوراق بهادار تحلیل اطلاعات و دریافت دستورات خرید و فروش از جانب سرمایه گذاران فراهم آوردن تسهیلات لازم برای فروش سپرده گذاری و تعهد پذیره نویسی صدور گواهی نامه های حرفه ای مرتبط با معاملات مالی امور مربوط به انتقال و تسویه اوراق بهاردار و سهام ها آموزش سهامداران و سرمایه گردانی و….

 

فایده بورس و شرکت‌های کارگزاری چیست؟

در بازار مالی اوراق بهادار و بورس دارای اهمیت ویژه ای است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از این بازار به عنوان ابزاری برای تنظیم عرضه و تقاضای بازار استفاده می شود. ارزش ارز و سیستم مالی هر کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد؛ بورس و اوراق بهادار ابزاری جهت تعدیل بازار مالی هستند. دیگر مزایا و فوائد بورس و کارگزار به شرح زیر می باشد. به جریان انداختن سرمایه های کم و راکد راهم کردن تسهیلات تنظیم وضعیت اقتصادی مانع از تاثیرگذاری تورم بر سرمایه های بورس افزایش حجم سرمایه گذاری کاهش ریسک سرمایه گذاری در شرکت های مختلف

 

برای ثبت شرکت کارگزاری چه شرایطی لازم است؟

از جمله شرایط لازم برای ثبت شرکت کارگزاری می توان به شرایط زیر اشاره داشت :

  • ایرانی بودن
  • حداقل 25 سال سن
  • دارای حداقل 3 سال کارآموزی
  • گذراندن امتحان تخصصی و نظری
  • ارائه وثیقه کسب مجوز هیئت بورس

شما می توانید با کمک مرکز مشاوره کاردوک بدون هیچ دردسری شرکت خود را ثبت کنید. برای اطلاع از راه های ثبت شرکت کلیک کنید.

 

چگونه شرکت کارگزاری ثبت کنیم؟

تنها کسانی می توانند در زمینه کارگزاری فعالیت کنند که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهای لازم را کسب کرده و عضو کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار نیز باشند. برای ثبت شرکت کارگزاری نیز باید هیئت مدیره و مدیر عامل به تایید سازمان بورس رسیده باشند. شرکت هایی کارگزاری می توانند تحت عنوان شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت برسند. شرکت هایی که بخواهند در زمینه های پردازش اطلاعات مالی، صندوق سرمایه گذاری، صندوق بازنشستگی، خرید و فروش اوراق بهادار، مشاوره، تسویه، تحلیل اطلاعات در بازار اوراق بهادار و… فعالیت بکنند باید مجوزهای لازم از سازمان بوری و اوراق بهادار را دریافت کرده باشند.

 

چند نکته در زمینه ثبت شرکت‌های کارگزاری

_ تنها شرکت هایی که در عنوان فعالیت آن ها  سرمایه گذاری مطلق یا سرمایه گذاری در بورس قید شده است باید مجوز از سازمان بورس دریافت شود. _ استفاده از عنوان هایی مثل خرید و فروش سهام نیاز به کسب مجوز ندارند _ فعالیت و بازاریابی هرمی به طور مطلق ممنوع است _ پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس، در قالب شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، شرکت کارگزاری به ثبت می رسد.

برای کسب اطلاعات جهت ثبت شرکت کلیک کنید. کارشناسان ما در مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توانند شما را جهت تسهیل مراحل ثبت راهنمایی کرده و سرمایه لازم جهت شروع کار را فراهم کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت شرکت می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *