تحقیر همسر (ج)


تحقیر همسر یا مسخره کردن همسر از آن دسته رفتارهایی است که می‌تواند هر نوع ازدواجی را به خطر بیاندازد. در صورتی‌که این تحقیرها ادامه داشته باشد حتی ممکن است ازدواج به جدایی ختم شود. اما چرا این مشکل ایجاد می‌شود و چطور می‌توانیم آن را برطرف کنیم؟ واقعیت این است که در بسیاری از مواقع همسری که دست به تحقیر و مسخره کردن می‌زند، نمی‌داند که تا چه حد در حال ضربه زدن به ریشه زندگی و رابطه عاطفی خود است. به همین خاطر معمولاً روانشناسان توصیه می‌کنند، راجع به احساسات خود با همسرتان صحبت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تحقیر همسر می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360  و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

تحقیر همسر

یکی از رفتارهای اشتباهی که افراد می‌توانند در رابطه داشته باشند؛ تحقیر همسر است. این رفتارهای به شکل های مختلفی خود را نشان می‌دهد و عوامل زیادی نیز بر آن موثر هستند. همیشه تحقیر همسر به معنی بروز رفتار اشتباهی از طرف او نیست. بلکه گاهی این رفتار به ویژگی های شخصیتی خود افراد برمی‌گردد. اما به طور کلی پبامدهای بدی بر رابطه داشته و افراد را دچار مشکلات زیادی می‌کند. به همین دلیل باید علت آن شناسایی شود و با استفاده از راهکارهای مختلف، متوقف گردد. برای جلوگیری از بروز مشکل با همسر کلیک کنید.

دلایل تحقیر همسر

همانطور که پیش تر هم به ان اشاره شد؛ تحقیر همسر به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. شناسایی دلایل این موضوع، می‌تواند تا حد زیادی به افراد کمک کند تا واکنش درست تری در این مورد داشته و یا حتی آن را متوقف کنند.

گذشته تلخ

بسیاری از کسانی که دست به تحقیر همسر می‌زنند خود، قربانی تحقیر هستند. این افراد به دلیل خشم فروخورده‌ای که دارند ناخواسته با دیگران همان‌طور برخورد می‌کنند که با آن‌ها رفتار شده است. در این شرایط فرد یاد می‌گیرد که وقتی از دیگران ناراحت است اجازه دارد بر سرشان داد بزند یا آن‌ها را کوچک کند.

تحقیر همسر به دلیل بلد نبودن ارتباط صحیح

گاهی اوقات تحقیر همسر به این خاطر اتفاق می‌افتد که طرف مقابل شما رفتار صحیح با دیگران را بلد نیست. کسانی که دیگران را تحقیر می‌کنند معمولاً بلد نیستند احساسات خود را به شکلی مناسب بیان کنند یا هیجانات خود را کنترل کنند. به همین خاطر معمولاً خواسته خود را با عصبانیت و فریاد یا با تمسخر دیگران بیان می‌کنند.

شخصیت خودشیفته

شخصیت‌های خودشیفته همیشه خود را بهتر از دیگران می‌دانند؛ به همین خاطر مسخره کردن دیگران برایشان موضوع خاصی نیست. آن‌ها به دلیل احساس کاذب بی‌نقص بودن فرض می‌کنند اجازه دارند هر طور دل‌شان می‌خواهد با دیگری رفتار کنند. به‌علاوه احساس می‌کنند همیشه آنچه می‌گویند و انجام می‌دهند از دیگران بهتر است و به همین خاطر هر جا که رفتار دیگران مطابق میل‌شان نبود اجازه دارند آن را بیان کنند و از تحقیر همسر استفاده کنند.

تحقیر همسر به دلیل کمال‌گرایی

افراد کمال‌گرا دوست دارند همه‌چیز را تمام و کمال و بدون عیب و نقص داشته باشند. به همین خاطر معمولاً تلاش‌های دیگران به چشم آن‌ها نمی‌آید؛ مهم نیست که شما برای یک موضوع چقدر زحمت کشیده باشید اگر آن را به‌طور صد در صد تحویل شخصیت کمال‌گرا ندهید، باید انتظار تحقیر شدن از جانب او را داشته باشید. کسانی که دچار کمال‌گرایی هستند فکر می‌کنند دیگران هم باید مثل آن‌ها همیشه به دنبال موفقیت‌های صددرصدی باشند.

تحریک‌پذیری و بیماری‌های روحی

یکی از دلایل تحقیر همسر یا پرخاش تحریک‌پذیری بالا است. بیماری‌های روحی یا شرایط سخت زندگی گاهی باعث می‌شوند که طرف مقابل شما ازنظر روحی خسته باشد. در این شرایط اکثر ما بهانه‌گیر می‌شویم و ممکن است بی‌دلیل دست به تحقیر طرف مقابل بزنیم. در چنین شرایطی معمولاً توصیه می‌شود به‌جای درمان تحقیر کردن، راهکاری برای درمان تحریک‌پذیری پیدا کنید. برای اطلاع از انواع حرف هایی که نباید به همسر گفت؛ کلیک کنید.

اثبات قدرت

بسیاری از کسانی که همسر خود را تحقیر می‌کنند از درون احساس کمبود می‌کنند. این افراد معمولاً می‌خواهند با ایراد گرفتن یا مسخره کردن همسرشان به او و دیگران بگویند که از همسرشان بالاتر هستند. این درحالیست که آن‌ها از درون عمیقاً احساس ضعف می‌کنند و تحقیر همسر هرگز نمی‌تواند آرامش را به آن‌ها برگرداند.

پیامدهای تحقیر همسر

این موضوع وقتی برای طولانی مدت ادامه می‌یابد و همچنین تبدیل به یک عادت می‌گردد. دیگر نه تنها تاثیری نداشته؛ بلکه عوارض زیادی را نیز ایجاد می‌کند. تحقیر همسر نه تنها به رابطه آسیب وارد می‌کند بلکه شخصیت افراد را هدف می‌گیرد. هیچکس علاقه ندارد که مورد توهین و تحقیر قرار گیرد. به همین دلیل باید با شناخت عوارض آن، از این موضوع جلوگیری کرد.

🔷سرد شدن رابطه عاطفی

وقتی یک نفر دائماً ما را تحقیر می‌کند احساس خشم و ناراحتی بسیاری را تجربه می‌کنیم. در این شرایط اگر نتوانیم راه چاره‌ای پیدا کنیم چیزی که کم‌کم از بین می‌رود علاقه‌ای است که به او داریم. درواقع به‌تدریج از علاقه ما به همسرمان کم می‌شود و جای آن را خشم و حرف‌های نزده می‌گیرد. تحقیر همسر باعث می‌شود تا رابطه عاطفی به‌تدریج به سمت سرد شدن حرکت کند.

🔷خیانت و جدایی

وقتی رابطه عاطفی میان شما و همسرتان به سمت خشم و ناراحتی پیش می‌رود درواقع هرروز در حال دورتر شدن از یکدیگر هستید. اگر برای تغییر این شرایط فکری نکنید یک روز متوجه می‌شوید که دیگر هیچ علاقه‌ای به همسرتان ندارید. در این شرایط بسیاری از زوجین تصمیم می‌گیرند از یکدیگر جدا بشوند. اما درعین‌حال تحقیر همسر زمینه را برای خیانت هم باز می‌کند. وقتی همسر شما عشق و آرامشی که باید را به شما هدیه نمی‌دهد ممکن است سعی کنید آن را در وجود شخص دیگری پیدا کنید.

🔷رفتار متقابل

گاهی اوقات هم تحقیر همسر باعث می‌شود تا همسرتان تصمیم بگیرد درست مثل خود شما رفتار کند. شاید بخواهید با این کارتان به طرف مقابل بفهمانید که از رفتارش چقدر ناراحت شده‌اید. اما این کارتان تنها باعث می‌شود رابطه شما دچار مشکلات بیشتری شود.

🔷آسیب دیدن فرزندان

یکی از اصلی‌ترین پیامدهای زندگی که در آن والدین به هم احترام نمی‌گذارند یا رابطه‌شان پر از محبت نیست، آسیب دیدن فرزندان است. در مورد تحقیر همسر، علاوه بر اینکه فرزند شما درخطر بسیاری از بیماری‌های روحی قرار می‌گیرد؛ او از شما و همسرتان یاد می‌گیرد که در مقابل اشتباهات دیگران گذشت نداشته باشد و با آن‌ها به‌صورت تحقیر و تمسخر رفتار کند.

در مقابل تحقیر همسر چطور برخورد کنیم؟

تحقیر همسر به روش های مختلفی صورت می‌گیرد که بهتر است برای واکنش دادن در مقابل آن، با توجه به شدت و همچنین نوع آن عمل کنیم. برای مثال برخی از روش های فیزیکی استفاده کرده و یا با رفتارهای خود، همسر را تخریب می‌کنند. اما در موارد دیگر زوجین تنها از روش کلامی استفاده کرده و از لحاظ روانی طرف مقابل را تحقیر می‌کنند. به طور کلی برای متوقف شاختن این موضوع، افراد می‌توانند از روش های زیر استفاده کنند. برای اطلاع از روش های موثر رفتار با همسر کلیک کنید.

با همسرتان صحبت کنید

وقتی از رفتاری در همسرتان ناراحت هستید هرگز سکوت نکنید. سکوت در چنین شرایطی باعث می‌شود که او احساس کند شما مشکلی با رفتارهایش ندارید. سعی کنید در یک فضای آرام و دوستانه با همسرتان صحبت کنید و به او بگویید که رفتارش باعث می‌شود چه احساسی داشته باشید. سپس سعی کنید باهم برای شرایط پیش‌آمده راه‌حل پیدا کنید.

به تحقیر همسر به دید انتقاد بنگرید

فارغ از اینکه رفتار همسر شما چقدر ناراحت‌کننده است یک‌بار با خودتان به صحبت‌های او فکر کنید. چرا همسرتان شما را تحقیر می‌کند؟ آیا چیزی در درون شما نیاز به تغییر کردن دارد؟ اگر احساس می‌کنید در رفتار همسرتان شما هم بی‌تقصیر نیستید بهتر است سعی کنید برای تغییر برنامه‌ریزی کنید.

از یک مشاور کمک بگیرید

همان‌طور که گفتیم تحقیر همسر یکی از موضوعاتی است که می‌تواند مشکلات بسیاری را در زندگی شما به وجود بیاورد. این مشکلات به‌غیراز اینکه به رابطه عاطفی شما و همسرتان آسیب می‌زند گاهی اوقات هم باعث می‌شود فرزندانتان در این شرایط آسیب ببینند. اما بعضی وقت‌ها هر کاری می‌کنیم نمی‌توانیم شرایط را تغییر بدهیم یا تنها روزبه‌روز بیشتر از همسرمان فاصله می‌گیریم. در این شرایط بهتر است از یک مشاور خانواده برای تغییر شرایط کمک بگیرید. مشاورین با توجه به تخصص و تجربه‌ای که در این شرایط دارند به‌خوبی می‌توانند راهی برای بهبود رابطه میان شما و همسرتان پیدا کنند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

سخن پایانی

بیشتر زوجین در مقابل تحقیر همسر خود یا به طور کلی سکوت می‌کنند و یا به مقابله به مثل با او می‌پردازند که هیچ یک از آنها روش درستی نیستند. بهتر است افراد علل این موضوع را در مورد همسر خود شناسایی کرده و به او کمک کنند. با اینکه احتمالا فرد در این زمینه همکاری نمی‌کند؛ اما بهتر است او را متوجه اشتباهش کرده و از بروز پیامدهای این موضوع، جلوگیری کنید. زوجین باید در این زمینه از یک مشاور زوج درمانگر کمک گرفته و از دخالتهای اطرافیان در این مورد جلوگیری نمایند. روانشناس می‌تواند این مشکل را به صورت ریشه ای حل نماید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تحقیر همسر می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360  و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *