اعتیاد به پورنوگرافی(آو)


پورنوگرافی صنعتی در حال توسعه در دنیا است که تاثیر زیادی روی فرهنگ و روابط دارد.استفاده ی بیش از حد و افراطی از هر چیزی منجر به اعتیاد می شود حتی هرزه نگاری.اعتیاد به پورنوگرافی شامل تماشای وسواس گونه فیلم های مستهجن یا تصاویر شهوت زاست.

پورنوگرافی

اعتیاد به هرزه نگاری، یکی از عواملی است که خانواده های امروزی را بسیار نگران کرده است. با اینکه این رفتار در نوجوانان شایع تر است اما دربزرگسالان نیزدیده می شود. امروزه دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت وتکنولوژی انها را بسیار زودتر از موعد در معرض اطلاعات غیر ضروری قرار می دهد. تقلید از فیلم های پورن روابط زوج های زیادی را تحت تاثیر قرار داده است به شکلی که انها با مقایسه خود با این گونه فیلم ها دست به عمل های جراحی میزنند یا از روابط خود دلسرد می شوند.

علائم اعتیاد به پورن

تحقیقات نشان داده اند که مغز افرادی که به پورن اعتیاد دارند مانند افرادی است که به مواد مخدر وابستگی دارند و به همان شدت باید به رفع این نیاز بپردازند. وابستگی به هرزه نگاری پس از مدتی می تواند چرخه پاسخ جنسی فرد را تغییر دهد به طوریکه فقط درحال تماشای پورن برانگیختگی و ارگاسم را تجربه کند. همچنین در طول تمام انرژی و وقت خود را برای رفع این نیاز صرف کند و میلی به با رابطه با شریک خود نداشته باشد. این افراد حتی ممکن است در رابطه جنسی با همسر خود نیزخواستار فیلم گرفتن از او شود و از این طریق لذت جنسی را تجربه کند. این اعتیاد در مردان شایع تر است. معمولا برای فرار از فشار و استرس به تماشای پورن می پردازند. بعد از تماشای پورن احساس گناه می کنند اما تسلطی بر روی این رفتار ندارند. این رفتار را به صورت مخفیانه حتی از عزیزان خود انجام می دهند. مدت زمان تماشای پورن برای رسیدن به ان لذت اولیه به مرور بیشتر می شود و فرد مجبور است مدت زمان بیشتری را به این کار اختصاص دهد.

علت اعتیاد به پورن گرافی

در اینجا با دو نظریه ی مختلف روبه رو هستیم. افرادی که بعد از سن بلوغ و قبل از شروع اولین رابطه ی جنسی به پورنوگرافی اعتیاد پیدا می کنند که این بقیه ی زندگی جنسی انها را تحت تاثیر قرار می دهد. دسته ی دوم به این دلیل به رفتار روی می اورند که از عملکرد جنسی خود راضی نیستند یا اعتماد به نفس کافی ندارند. مشکلات جسمانی مثل عدم نعوظ ، زودانزالی، ترس از دخول و… نیز در شکل گیری این اعتیاد دخیل هستند. اعتیاد های دیگر مثل اعتیاد به  الکل یا مواد مخدر یا حتی سیگار بیشتر افراد را مستعد اعتیاد به هرزه نگاری می کند. ساختار و شیمی مغز در بروز این رفتار بسیار موثر است.

پورنوگرافی در نوجوانی

تماشای پورن در نوجوانی ممکن است به دلیل کنجکاوی یا تحت تاثیر همسالان اتفاق بیافتد. والدین معمولا با واکنش های نادرست این رفتار را در انها تشدید می کنند و غواقب بدتری همراه داشته باشد. با گفت و گوی موثر با فرزندان ان هارا مجاب کنید که پورن تصویری واقعی از رابطه جنسی نیست. مثل ساخت هر فیلم دیگری بازیگران پورن با هم تمرین می کنند و هر صحنه چند بار فیلم برداری می شود. انها فقط بازیگر هستند و بدن و ظاهر انها با دنیای واقعی متفاوت است پس مقایسه خود با انها کار درستی نیست. به عنوان والدین وقت ان هارا با فعالیت های مفید تر پر کنید تا زمانی برای تماشای پورن نداشته باشند. در مورد تفاوت فیزیولوژیک بدن مردان و زنان به او توضیح دهید و از او بخواهید در این مورد مطالعه کند.

اعتیاد به پورن در زوجین

اگر متوجه شدید همسر شما به تازگی به تماشای پورن می پردازد. خشم خود را کنترل کنید و بدون قضاوت با او در این مورد صحبت کنید. علل را از خود او بپرسید و با هم به حل این مشکل بپردازید. در فضایی ارام و دوستانه در مورد مشکلات و نیاز های خود با همسرتان حرف بزنید و مستقیم از او نخواهید که این رفتار را سریعا ترک کند. بسیاری از زوجین بعد از هر مشکل در رابطه ی جنسی سریعا به پورن روی می اورند غافل از اینکه اعتیاد به هرزه نگاری فقط صورت مساله را پاک خواهد کرد.

درمان اعتیاد به پورنوگرافی

قدم اول درمان هر نوع اعتیادی پیدا کردن عوامل ماشه چکان ان است. ماشه چکان ها عواملی هستند که شرایط زمینه ساز را تشدید می کنند. به عنوان مثال برای نوجوانی که در شرایط پر تنش زندگی می کند؛ سرخوردگی در یک رابطه عاطفی می تواند عامل ماشه چکان برای اعتیاد به پورن باشد. اختلالات روان ، شرایط کاری پرفشار، اختلالات جنسی نیز از عوامل زمینه ساز دیگر هستند.اما برای درمان باید چه کرد؟ روان درمانی، رفتار درمانی-شناختی، دارو درمانی با کمک یک روانشناس بسیار موثر است. برای درمان هر اعتیادی گروه های حمایتی و انجمن های گمنام راه دیگری است که فرد را در مسیر درمان یاری می دهد. اگر قصد ترک پورنوگرافی را دارید به تدریج و قدم به قدم این کار را انجام دهید، وقت خود را پر کنید و بیشتر از قبل با خانواده و دوستان خود وقت بگذرانید. دسترسی خود را به اینترنت و وسایل ارتباطی مثل گوسی و لپ تاپ محدود کنید.

سخن پایانی

اعتیاد به پورن مثل هر وابستگی دیگری برای درمان نیاز به زمان دارد و می تواند تاثیراتی روی سلامت روان و جسمانی داشته باشد. بسیاری از عمل های زیبایی و رفتارهای ناهنجار در رابطه جنسی تحت تاثیر پورن شکل گرفته است. رابطه ی جنسی ایده ال با توجه به شرایط و رابطه ی شما با شریک خود به وجود میاد ولی پورن در شما توقعات غیرواقعی و دور از انتظار شکل می دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید

سوالات متداول

پورنوگرافی چیست؟ صعنت پورن به تولید فیلم ها و تصاویر غیراخلاقی و غیر واقعی در رابطه جنسی می پردازد که بسیاری از افراد بعد از مدتی به تماشای ان اعتیاد پیدا می کنند.

راه درمان پورنوگرافی چیست؟ اعتیاد به پورنوگرافی مثل هر اعتیاد دیگری با روش هایی مثل رفتار درمانی، روان درمانی و شرطی سازی قابل درمان است.

عوارض اعتیاد به پورن چیست؟ اعتیاد به هرزه نگاری می تواند روی جنبه های مختلفی از زندگی شریک جنسی یا والدین شما تاثیر بگذارد و انهارا دچار احساسات مختلفی بکند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *