مازوخیسم جنسی(آو)


مازوخیسم به طور کلی به معنای اسیب زدن به خود و ازارخواهی است.ممکن است در اطراف خود، افرادی را مشاهده کنید که روی بدنشان پر از جای زخم و جراحت است؛ بدون اینکه علت مشخصی داشته باشد.این اختلال روی عملکرد جنسی فرد نیز تاثیر داشته و می تواند و ان را وارد انواع مختلفی از لذت جنسی کند.

مازوخیسم

در ازارخواهی یا به طور دقیق تر ازارخواهی جنسی افراد از دردی که احساس می کنند؛برانگیختگی جنسی را تجربه می کنند.این گونه افراد علاقه به کتک خوردن،تحقیرشدن و درد کشیدن توسط خود یا شریک جنسی خود دارند. مازوخیسم از انواع پارافیلیا محسوب می شود و یک اختلال جنسی است.بروز ازارگری یا ازارطلبی جنسی را در افراد همجنسگرا و غیر همجنسگرا نیز شاهد هستیم. طبیعی است که مازوخیسم با اختلالات روان همزمان باشد که به طور مفصل به تفضیل انها خواهیم پرداخت.

علل شکل گیری مازوخیسم جنسی

به طور قطعی می توان گفت که غیر از لذت جنسی ازارخواهی فرد حتی قبل از دوره ی بلوغ نیز به انجام این رفتاربه دلایل مختلفی می پرداخته است. به عنوان مثال برای جلب توجه دیگران و گرفتن حس ترحم از سمت انها، یا شاهد رفتارهای خود تخریب گری در والدین یا دوستان خود بوده است. بعد از تجربه ی یک خودکشی ناموفق متوجه علاقه ی خود به این گونه رفتارها می شود و ان ها را به طورمکرر تکرار می کند.یکی دیگر از دلایل فرار از فشار روانی یا استرسی است که ای افراد در زندگی خود تحمل میکنند.شمار زیادی از افراد نوجوان مبتلا به اختلال گزارش میکنند که از نگاه کردن به خون خودشان یا حس درد بعد از جراحت احساس خوبی میکنند و به عواقب ان فکر نمی کنند.معمولا احساس گناه بعد از این رفتارها گزارش شده است اما این حس هم نمی تواند ان هارا از انجام دوباره ی ان باز دارد.واکنش اطرافیان به این عمل در ادامه ی این روند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.برخلاف تمام انواع پارافیلیا امار این اختلال در بین خانومها بیشتر است که بیشتر انها در گذشته قربانی ازار جنسی بوده اند.

اختلالات روان همراه با مازوخیسم جنسی

این افراد ازعزت نفس و اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.معمولا از سنین کودکی به انها حس ناکافی بودن و نالایقی داده شده است.امارها بیانگر اختلال اضطراب و نداشتن کنترل خشم در انهاست.بیماری ها روان تنی در انها بسیار شایع است. بیماری روان تنی به معنی اختلالی است که جسم را درگیر میکند ولی کاملا منشا ان روانی است.وسواس هایی مثل موکندن دارند و معمولا در حال کندن پوست لب یا پوست کنار ناخن های خود هستند.از اینکه دیگران به انها ناسزا بگویند و انها را تحقیر کنند؛نه تنها ناراحت نمی شوند بلکه احساس لذت نیز می کنند.

پیداکردن شریک جنسی با اختلال مازوخیسم

طبیعی است که افراد ازارخواه، درپیدا کردن شریک جنسی برای خود با مشکلاتی رو به رو هستند.افراد عادی از اسیب زدن و توهین به دیگران احساس خوبی نمیکنند حال انکه این رفتار را به اتاق خواب بیاورند.در این میان شاهد اشخاصی هستیم که برعکس افراد ازارخواه، به ازارگری جنسی می پردازند؛ بدین معنا که از اسیب زدن و زورگویی لذت می برند.این دسته از افراد به اختلال سادیسم مبتلا مبتلا هستند.در مقاله ای به طور جداگانه به توضیح این اختلال پرداخته ایم. به هر حال بهتر است افراد مازوخیست بعد از درمان وارد رابطه عاطفی و جنسی شوند اما اگر درمان را انتخاب نکردند؛ باید در مورد این فانتزی با شریک خود صحبت کنند.

مازوخیسم در رابطه ی جنسی

رفتارهایی که در رابطه ی جنسی افراد مازوخیسم بروز میکند به دلیل خشونت عوارض جسمانی زیاد به همراه دارد. رابطه ی جنسی یا خودارضایی ناملایم، استفاده از ابزارهای جنسی، کتک زدن و سوزاندن از فعایت های مورد علاقه ی یک فرد مازوخسیم است و فقط از همین طریق ارگاسم را تجربه می کند. گاهی این ارتباط تبدیل به رابطه ی ارباب و بندگی می شود و در طول روز نیز فرد ازار خواه ملزم به اطاعت بی قید و شرط نسبت به شریک خود است.

درمان

معمولا در زمینه ی جنسی با دو نوع اختلال روبه رو هستیم؛ کژکاری جنسی و انحرف جنسی. کژکاری های جنسی مثل زودانزالی،واژینیسوس،بی میلی جنسی و از این قبیل است که قابل درمان نیز هستند.اما انحرافات جنسی مانند پارافیلیا ها درمان دشوار تر و طولانی تری دارند و فقط بتوان انها را کنترل کرد.اما در مورد مازوخیسم درمان دارویی برای از بین بردن توهمات خودجرحی و یا کنترل اضطراب موثر واقع شده است اگر همراه با روان درمانی باشد.شرطی سازی اجتنابی و اموزش مهارت های خودابرازی و جرئتمندی از دیگر روش های درمانی مازوخیسم هستند.درمان این افراد به کمک مشاور،سکستراپیست و روانپزشک امکان پذیر است.

سخن پایانی

این اختلال فقط در حد یک فانتزی نیست وبعد از مدتی زندگی اجتماعی و شغلی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد تا حدی که در محیط  کاری و دوستانه نیز از اطرافیان انتظار تحقیر شدن و مورد ازار قرار گرفتن را دارد. تا پایان عمر به خود اسیب می زند و با گذشت زمان دیگر حتی احساس لذت هم نمی کند. این امر نشان دهنده ی الزام به درمان این افراد است چرا که زندگی بقیه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید

سوالات متدوال

مازوخیسم چیست؟به تمایل فرد به اسیب زدن به خود و تحقیر شدن توسط دیگران مازوخیسم می گویند که روی زندگی جنسی نیز تاثیرگذار است.

ایا مازوخیسم درمان قطعی دارد؟درمان پذیری انها کاملا بستگی به اراده ی فرد دارد و تا زمانیکه خود او از این وضعیت شکایتی نداشته باشد؛نمی توان اورا مجبور به درمان کرد.

مازوخسیت احساسی چیست؟گاهی افراد کم رو یا ترسو افکار مازوخیستی خود را پنهان و یا ان را انکار میکنند؛ به صورت پنهانی و فقط با فکر کردن به ازارطلبی به ارضای این حس می پردازند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *