واریکوسل


بیماری واریکوسل یک اختلال مردانه است. این بیماری از شایع‌ترین عوامل کاهش تعداد و کیفیت اسپرم در مردان نیز به شمار می‌رود. در این بیماری شبکه‌ سیاهرگی بالای بیضه دچار پیچ‌خوردگی و اتساع می‌شود. به دلیل تغییر کیفیت و تعداد اسپرم‌های تولید شده در بیماری واریکوسل ممکن‌است منجر به ناباروری مردان نیز شود. با این حال واریکوسل قابل اصلاح است. البته برخی از افراد مبتلا به واریکوسل با مشکلات ناباروری مواجه نمی‌شوند. پزشک پس از معاینه می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد و درمان را آغاز کند. تنها روش درمان واریکوسل جراحی است. برای آشنایی بیشتر با واریکوسل، علائم، درمان و مراقبت‌های پس از درمان همراه ما باشید. برای دریافت خدمات مشاوره جنسی کلیک کنید.

بیماری واریکوسل چیست؟

واریکوسل (Varicocele) را می‌توان نوعی واریس بیضه در نظر گرفت. بیضه‌ها درون کیسه بیضه قرار گرفته‌اند و علاوه بر آن‌ها، عروق سرخرگی و سیاهرگی که وظیفه خونرسانی به غدد تناسلی را بر عهده دارند نیز درون کیسه بیضه قرار گرفته‌اند. پیچ خوردن، بزرگ شدن و به طور کلی اختلال در شکل و کارکرد سیاهرگ‌های بیضه موجب به وجودآمدن بیماری واریکوسل می‌گردد.

بیماری واریکوسل نسبتا بیماری شایعی است. هم‌چنین مهم‌ترین عامل تغییر کیفیت و کاهش تعداد اسپرم نیز به شمار می‌رود. در نتیجه بیماری واریکوسل می‌تواند از عوامل ایجادکننده ناباروری در مردان باشد. تشخیص و درمان واریکوسل برای اصلاح موارد ناباروری لازم و ضروری است.

بیشتر موارد واریکوسل یک طرفه و اغلب سمت چپ را درگیر می‌کند، زیرا سیاهرگی که خون بیضه چپ را به سیاهرگ کلیوی می‌برد نسبت به سمت راست بلندتر و با زاویه عمودتر قرار دارد. شیوع واریکوسل در سنین زیر ۱۰سال نادر است و بیشتر در مردان جوان و مردانی که با ناباروری مراجعه می‌کنند، دیده می‌شود.

علائم و نشانه های واریکوسل

معمولا افراد مبتلا به واریکوسل از علامت خاصی شکایت نمی‌کنند. درحالی‌که این افراد علائمی دارند اما متوجه آن‌ها نمی‌شوند. برخی از علائم و نشانه‌های واریکوسل به شرح زیر است.

_ اختلال در باروری

_ لمس توده یا گره بدون درد در کیسه بیضه

_ تغییر در اندازه بیضه‌ها (معمولا بیضه سمت چپ بزرگتر و سنگین‌‌تر است)

_ بزرگ شدن و پیچ خوردگی رگ‌های درون کیسه بیضه که شبیه به کیسه پر از کرم است

درد: این درد پس از انجام فعالیت‌های سنگین افزایش می‌یابد. هم‌چنین درد با ایستادن طولانی شدت یافته و با دراز کشیدن تا حدودی تسکین می‌یابد.

تشخیص Varicocele

معاینه فیزیکی روش معمول تشخیص بیماری واریکوسل در مردان است. کیسه بیضه به علت بزرگ شدن و پیچ خوردگی سیاهرگ‌ها ظاهری کرمی شکل پیدا می‌کند که در معاینه قابل مشاهده و لمس است. اگر واریکوسل به قدر کافی رشد نکرده باشد، پزشک از بیمار می‌خواهد نفس عمیقی بکشد و بینی خود را نگه دارد. سپس به بررسی عروق متسع شده بیضه پرداخته تا بتواند واریکوسل را تشخیص دهد.

همه موارد واریکوسل با معاینه فیزیکی قابل تشخیص نیست. بنابراین پزشک در چنین مواردی از سونوگرافی کمک می‌گیرد. با فرستادن امواج صوتی به داخل بدن می‌توان به تصاویر دقیقی دست یافت. این تصاویر به تشخیص دقیق و نهایی واریکوسل و رد سایر بیماری‌ها کمک می‌کند.

برای آشنایی با انواع راه های جایگزین برای فرزندآوری مشاوره بارداری دریافت نمایید.

درمان واریکوسل

شاید برخی افراد با شنیدن واریکوسل و خطر ناباروری نگران و مضطرب شوند. به آن‌ها متذکر شوید که واریکوسل یک بیماری خوش‌خیم و قابل اصلاح است. درمان دارویی برای واریکوسل وجود ندارد و تنها به کمک روش جراحی می‌توان آن را درمان نمود. هدف از جراحی واریکوسل، هدایت صحیح جریان خون در سیاهرگ‌ها و عروق کیسه بیضه است.

کیفیت اسپرم‌ها را می‌توان با درمان واریکوسل افزایش داد، البته همواره‌واریکوسل کیفیت اسپرم‌ها را تغییر نمی‌دهد. گاهی درمان واریکوسل ممکن است با عوارضی برای فرد همراه باشد. عود مجددواریکوسل، عفونت، آسیب به سرخرگ‌ها و سایر عروق، هیدروسل یا تجمع مایع در کیسه بیضه از عوارض درمان واریکوسل به شمار می‌روند.

برای آشنایی با سایر دلایل ناباروری مردان کلیک کنید.

مراقبت‌های پس از درمان

  • اغلب افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، همان روز یا حداکثر تا روز بعد مرخص خواهند شد.
  • فرد روز اول بعد از جراحی محدودیت حرکت دارد و تنها در صورت لزوم باید حرکت کند.
  • اگر محل عمل طی دو الی سه روز پس از جراحی فاقد ترشح باشد، می‌توانید پانسمان را برداشته و استحمام کنید.
  • مصرف مایعات چند ساعت پس از عمل آغاز می‌شود.
  • تقریبا فرد دو هفته باید استراحت کرده و پس از دو هفته فعالیت‌های روزمره را انجام دهد. از انجام فعالیت‌های سنگین پس از دو هفته همچنان خودداری نماید.
  • ۷ تا ۱۰ روز بعد برای کشیدن بخیه‌ها اقدام کنید.
  • بهتر است رابطه جنسی را حداقل یک هفته پس از عمل مجددا آغاز نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بیماری‌های مردان در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *