عشق اشتباه

هر کسی قبل از آن که بداند درگیر عشق اشتباه شده، نیازها و اهدافی برای شروع رابطه داشته و با برآورده نشدن انتظاراتش به دنبال راهی برای تغییر شرایط یا حداقل پایان دادن به آن هست. اما هر رابطه‌ای جوانب مثبتی هم دارد که نمی‌گذارد تصمیم قطعی‌تان را بگیرید. با شناخت نشانه‌های عشق اشتباه راحت‌تر می‌تواند رابطه‌تان را بسنجید و برای آن تصمیم جدی بگیرید. اگر در انتهای مقاله باز هم در مورد تصمیم‌گیری دچار شک هستید، حتما از خدمات مشاوره رابطه دختر و پسر استفاده نمایید.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : کات کردن یا تمام کردن یک رابطه
[/box]

چگونه بفهمیم گرفتار عشق اشتباه شده ایم؟

اکثر آدم‌ها زمانی که عاشق می‌شوند فکر می‌کنند عشق حقیقی را یافته‌اند؛ با این حال شکست‌های عاطفی و تنش‌هایی که بعد از سپری شدن دوران عاشقی در زندگی زوجین بروز پیدا می‌کند، نشان می‌دهد بسیاری از این عشق‌ها، احساساتی اشتباه و بی‌سرانجام هستند. 7 عاملی که در ادامه آورده‌ایم به شما در مورد عشق اشتباه‌تان هشدار می‌دهند.

1- مراقبت افراطی

یکی از ویژگی‌های بارز عشق اشتباه این است که زن یا مرد سعی می‌کند نقش والد را برای هم بازی کنند. برای مثال زن همانند یک مادر با همسرش برخورد کرده و دائما از او مراقبت‌های افراطی به عمل می آورد. این مراقبت بیش از حد فرصت رشد را از زندگی هر دو طرف می‌گیرد و باعث می‌شود که زوجین به شخصیت‌هایی ناتوان و وابسته تبدیل شوند. در نتیجه عشق سالم زمانی پدید می‌آید که دو طرف در عین حال که از یکدیگر مراقبت می‌کنند، استقلال خود را نیز حفظ کرده و در این زمینه از خود افراط نشان ندهند.

2- کنترل گری در عشق اشتباه

از جمله دیگر مصادیق عشق اشتباه کنترلگری و نبود اعتماد کافی در رابطه است. در این شرایط مرد یا زن با این استدلال که دیگری را دوست دارند، دائما او را چک می‌کنند و تلاش می‌کنند معشوق را تحت کنترل و مالکیت خود دربیاورند. این نوع رفتار احساس آزادی را گرفته و باعث می‌شود تا حد زیادی در رابطه تحت فشار قرار بگیرید. همین مسئله می‌تواند در طولانی مدت به یک دلیل مهم برای جدایی تبدیل شود.

3-  احساس وابستگی به جای دلبستگی

در عشق اشتباه به جای دلبستگی نوعی وابستگی شدید را تجربه می‌کنید. در دلبستگی؛ احساس امنیت از رابطه عاطفی به حضور فیزیکی معشوق بستگی ندارد. در واقع شما زمانی که از شریک خود دور می‌شوید باز هم می‌توانید احساس عشق، پذیرش و امنیت را در درون خود تجربه کنید، اما در وابستگی این اتفاق نمی‌افتد. به عبارت دیگر وابستگی باعث می‌شود که به محض دور شدن از معشوق نوعی بی‌قراری را تجربه کنید و تا زمانی که در کنار شریک عاطفی قرار نگیرید، آرامش خود را بازنیابد.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : رابطه ناسالم | علت شروع , ویژگی ها و عاقبت روابط ناسالم
[/box]

4- خودمحوری و خودخواهی در عشق اشتباه

کسی که واقعا عاشق شده باشد، خودخواهی و خودمحوری را کنار می‌گذارد. او آماده است که در زندگی همه چیز را با طرف مقابل شریک شود و از این مسئله هراسی ندارد. این در حالی است که برخی افراد به رابطه عاطفی همانند یک معامله نگاه می‌کنند و هیچ گونه از خودگذشتگی یا فداکاری نشان نمی‌دهند. اگر این ویژگی‌ها در دوست یا نامزدتان وجود دارد، بهتر است در مورد عشقی که میان‌تان جریان دارد تامل بیشتری به خرج دهید و به تنهایی کل بار روانی رابطه را بر دوش نکشید. برای داشتن قضاوتی بهتر در این زمینه مراجعه به یک روانشناس می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.

5- تلاش برای تغییر یکدیگر

در عشق اشتباه مرد یا زن به امید تغییر یکدیگر وارد رابطه عاطفی می‌شوند. آن‌ها چشم خود را بر روی ضعف‌های رابطه می‌بندند و تلاش می‌کنند اصلا به این موضوعات فکر نکنند. در واقع این افراد امیدوارند بتوانند به مرور زمان شما را مطابق میل خود تغییر دهند. این در حالیست که عشق سالم بر پایه پذیرش و درک متقابل یکدیگر بنا می‌شود.

6- تنهاتر شدن

عشق اشتباه موجب شکل دهی رابطه‌ای می‌شود که در آن احساس درک نشدن خواهید داشت پس شما را تنهاتر از قبل می‌کند. در حقیقت شما در این نوع رابطه احساس می‌کنید که از نظر روانی فاصله زیادی با شریک عاطفی خود دارید و هرچه تقلا می‌کنید نمی‌توانید شکاف موجود میان‌تان را بردارید. در این شرایط شرکت در جلسات مشاوره زوج درمانی تا حد زیادی به بهبود یافتن اوضاع کمک می‌نماید.

7- فرار از تعهد و مسئولیت

تعهد یکی از عناصر اصلی و جدایی ناپذیر از عشق است. افرادی که عشق را به ابراز محبت و جذب جنسی خلاصه می‌کنند هرگز نمی‌توانند رابطه‌ای امن برای شما بسازند. در واقع زوجین باید یاد بگیرند در کنار این موارد به همدیگر وفادار بمانند و در قبال احساسات دیگری احساس مسئولیت داشته باشند. افرادی که دائما از تعهد و پایبندی فرار می‌کنند غیرمستقیم این پیغام را منتقل می‌کنند که در رابطه اشتباه و ناسالمی قرار گرفته‌اید.

مقالات پیشنهادی نویسنده

کات کردن یا تمام کردن رابطه

فواید و مضرات دوستی دختر و پسر

برای دریافت مشاوره در زمینه عشق و رابطه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا پایان دادن به رابطه تنها راه حل مقابله با عشق اشتباه است؟

این مسئله بستگی به نقاط قوت و ضعف موجود در رابطه عاطفی دارد. در حقیقت اگر نقاط ضعف بیشتر بوده و احتمال تغییر به میزان کمی وجود داشته باشد، پایان دادن به رابطه بهترین گزینه است. با این حال برای اینکه بی‌گدار به آب نزنید و مشاوره روانشناسی دریافت کنید.

 

 


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *