افسردگی در زنان ( )

افسردگی در زنان را می‌توان یکی از اصلی‌ترین و بیشترین دلایل برای مراجعه به مراکز مشاوره دانست. افسردگی درعین اینکه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی در قرن حاضر است، بر اساس آمار در میان زنان دو تا سه برابر بیش از مردان رواج دارد. این موضوع می‌تواند به دلایل مختلفی نظیر اختلالات هورمونی یا توجه بیشتر زنان به مسائل عاطفی ایجاد شود. علاوه بر این خانم‌ها به خاطر حجم مسئولیت‌های زیادشان در طول روز، زمانی برای خود ندارند و این موضوع می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل برای بروز افسردگی آن‌ها باشد. با توجه به اینکه افسردگی می‌تواند مشکلات بسیاری را در روند زندگی فرد ایجاد کند، بهتر است در شرایطی که نشانه‌های این اختلال را در خود یا هر فرد دیگری مشاهده می‌کنید از یک روانشناس کمک بگیرید.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : علائم افسردگی شدید | نشانه های افسردگی چیست؟ [/box]

افسردگی و نشانه‌های آن

افسردگی یکی از انواع اختلالات روحی است که باعث احساس غم یا کاهش انگیزه و میل به فعالیت در فرد می‌شود. رواج این بیماری در سال‌های اخیر به میزانی است که آن را سرماخوردگی روحی نامیده‌اند. به همین خاطر شاید بتوان گفت تمامی افراد در هر جنسیت و گروه سنی درخطر ابتلای به این بیماری هستند. شایع‌ترین نشانه‌های افسردگی عبارتند از:

  • احساس غم و ناراحتی
  • از دست دادن علاقه و انگیزه نسبت به مسائلی که در گذشته برای فرد جذابیت داشته است
  • افزایش یا کاهش در جریان طبیعی خواب یا خوراک
  • ناتوانی در تمرکز یا سخت شدن قضاوت و تصمیم‌گیری
  • احساس گناه و بی‌ارزشی
  • فکر کردن یا اقدام برای آسیب زدن به خود یا خودکشی

انواع افسردگی در زنان

اگرچه افسردگی اختلالی است که می‌تواند در هر دو جنس بروز پیدا کند، بااین‌حال دو نوع از افسردگی به‌طورکلی تنها در زنان اتفاق می‌افتند و این موضوع خود می‌تواند دلیلی برای آسیب‌پذیری بیشتر زنان در برابر این اختلال باشد.

سندروم ملال پیش از قاعدگی

ملال پیش از قاعدگی مجموعه‌ای از نشانه‌های جسمی و روحی است که از حدود دو هفته پیش از قاعدگی شروع می‌شود و پس از شروع قاعدگی به‌تدریج از شدت آن کاسته می‌شود. اگرچه تقریباً تمامی خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی در این ایام تغییراتی را در خلق و شرایط جسمی خود تجربه می‌کنند؛ اما شدت این مشکلات در اختلال ملال پیش از قاعدگی به حدی است که دشواری‌هایی را برای جریان طبیعی زندگی فرد ایجاد می‌کند. اگر احساس می‌کنید نشانه‌های این اختلال در شما یا هر یک از اطرافیان وجود دارد بهتر است از یک روانشناس در این زمینه کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با نشانه‌های ملال پیش از قاعدگی کلیک کنید.

افسردگی پس از زایمان

درصورتی‌که فرد در طول مدت بارداری یا نهایتاً دو ماه پس از تولد فرزند دچار افسردگی شود، تشخیص اختلال افسردگی پس از زایمان برای وی مطرح خواهد شد. اگرچه این اختلال صرفاً متعلق به زنان است بااین‌حال برخی تحقیقات نشان‌دهنده این است که بارداری و تولد فرزند در زنان می‌تواند باعث افسردگی در همسران آن‌ها نیز باشد. برای آشنایی بیشتر با نشانه های افسردگی پس از زایمان کلیک کنید.

شیوع افسردگی در زنان و دلایل آن

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که در تمامی گروه‌های سنی و هر دو جنس بروز پیدا می‌کند. بااین‌حال بر اساس آمار جهانی زنان 2 تا 3 برابر بیش از مردان به این اختلال مبتلا می‌شوند. این درحالیست که در کشور ما نرخ ابتلای زنان به افسردگی به‌مراتب بالاتر از سایر کشورهای جهان است. ابتلای بیشتر زنان به افسردگی می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی که به دلیل عادت ماهانه یا بارداری در خانم‌ها اتفاق می‌افتد یکی از دلایلی است که آن‌ها را نسبت به افسردگی آسیب‌پذیر می‌کند. این تغییرات هورمونی علاوه بر اینکه مشکلات زیستی را برای فرد ایجاد می‌کند باعث بروز دشواری‌هایی در روابط اجتماعی و فرایند کار یا تحصیل فرد می‌شود که به‌نوبه خود وی را دچار مشکل خواهند کرد.

تفاوت در قضاوت‌های اخلاقی

بررسی‌هایی که در ارتباط با رشد اخلاقی زنان و مردان انجام‌شده نشان‌دهنده این موضوع است که زنان بیش از مردان به احساسات توجه داشته و سعی می‌کنند از اطرافیان خود مراقبت کنند. وجود این روحیه در زنان و تأثیرپذیری بیشتر آن‌ها از مسائل می‌تواند یکی از دلایلی باشد که آن‌ها را نسبت به افسردگی آسیب‌پذیر می‌کند.

نقش‌های جنسیتی

زنان معمولاً وظیفه انجام فعالیت‌های مختلفی مثل رسیدگی به امور خانه و تربیت فرزندان را بر عهده دارند. این موضوع باعث می‌شود آن‌ها زمان کمتری برای رسیدگی به علائق شخصی داشته باشند. این شرایط درصورتی‌که فرد مشغول به کار باشد پیچیده‌تر خواهد شد و به‌تدریج باعث احساس سرخوردگی و افسردگی در زنان می‌شود.

تفاوت‌های افسردگی در زنان و مردان

ابتلا به افسردگی در زنان و مردان باعث تفاوت در برخی نشانه‌ها خواهد شد. برای مثال اگرچه زنان بیش از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند اما زنان معمولاً درجات خفیف تا متوسط این اختلال را تجربه می‌کنند. این درحالیست که مردان در صورت ابتلا به افسردگی معمولاً دچار حالت‌های شدیدی از این بیماری خواهند شد. یکی دیگر از تفاوت‌های افسردگی در زنان و مردان این است که زنان بیشتر دچار احساس غم یا بی‌انگیزگی می‌شوند، درحالی‌که مردان ممکن است افسردگی را با رفتارهایی نظیر پرخاشگری نشان دهند.

افسردگی‌های شدید معمولاً همراه با افکار یا رفتارهای خودکشی هستند. بررسی‌ها نشان‌دهنده این است که زنان اگرچه به‌دفعات بیشتری ممکن است اطرافیان را تهدید به خودکشی کنند یا اقداماتی را در این زمینه انجام دهند که امکان نجات آن‌ها وجود داشته باشد، اما مردان معمولاً روش‌های خشن‌تر و قطعی‌تری را برای خودکشی انتخاب کرده و تعداد خودکشی‌های موفق نیز در آن‌ها بیش‌تر از زنان است.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : درمان افسردگی شدید | بهترین راه درمان افسردگی چیست؟ [/box]

راه های از بین بردن افسردگی زنان

افسردگی اختلالی است که می‌تواند مشکلات بسیاری را در جریان زندگی طبیعی فرد ایجاد نماید. احساس نارضایتی از زندگی، کاهش فعالیت‌های شغلی یا تحصیلی و همین‌طور آسیب دیدن سایر اعضای خانواده به‌ویژه فرزندان از افسردگی مادر ازجمله پیامدهای این بیماری و دلیلی برای لزوم توجه به درمان افسردگی هستند. علاوه بر این درصورتی‌که برای درمان افسردگی اقدامات لازم صورت نگیرد، احتمال مزمن شدن یا افزایش شدت نشانه‌ها در فرد وجود دارد. به همین خاطر بهتر است هنگامی‌که نشانه‌های این اختلال را در خود احساس می‌کنید از یک روانشناس متخصص برای درمان کمک بگیرید. ازجمله اقداماتی که به شما برای درمان افسردگی کمک خواهد کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برگزیدن سبک زندگی سالم

با توجه به اینکه تغییرات هورمونی در زنان دلیل بسیاری از اختلالات و نا‌به‌سامانی‌های خلقی است، بهتر است برای کاهش اثرگذاری آن‌ها سبک زندگی خود را تغییر دهید. داشتن الگوی خواب منظم و کافی، استفاده از مواد غذایی سالم و همین‌طور ورزش‌های هوازی در کنار عدم استفاده از سیگار، مشروبات الکلی و سایر مخدرها می‌تواند آمادگی شما را برای مبارزه با تغییرات هورمونی افزایش دهد.

ایجاد هدف و فعالیت

بی‌انگیزگی و نداشتن هدف و برنامه برای زندگی ازجمله مسائلی است که می‌تواند باعث بروز افسردگی‌زنان شود. در شرایطی که احساس می‌کنید حجم یا کیفیت فعالیت‌های شما به میزانی نیست که احساس سرزندگی را برایتان به همراه داشته باشد، بهتر است سعی کنید اهداف و برنامه‌های مشخصی برای خود ایجاد کرده و در جهت رسیدن به آن‌ها عمل کنید.

برقراری روابط اجتماعی مطلوب

ارتباطات اجتماعی و احساس تعلق‌خاطر به افرادی که آن‌ها را دوست دارید و احساس می‌کنید شما را می‌فهمند یکی از مهم‌ترین مسائلی است که از بروز افسردگی در فرد جلوگیری می‌کند. به همین خاطر ایجاد دوستی‌های جدید یا برنامه‌ریزی برای دیدار با دوستان می‌تواند ازجمله مسائل مهم در پیشگیری از بروز افسردگی باشد.

شناخت بهتر خود

خودشناسی یکی از بهترین راهکارها برای بالا بردن سلامت روان و همین‌طور جلوگیری از بروز آسیب‌های روانی است. هنگامی‌که شما خود را با تمام نقاط ضعف و قوتتان می‌شناسید و می‌دانید چه افکار یا رفتارهای اشتباهی دارید می‌توانید آن‌ها را کنترل کرده و از بروز افسردگی جلوگیری کنید.

کمک گرفتن از مشاورین روانشناسی

اگر نشانه‌های افسردگی را در خود احساس می‌کنید و یا تصور می‌کنید به دلیل بحران‌هایی که در زندگی داشته‌اید ممکن است نسبت به این بیماری آسیب‌پذیر شده باشید بهتر است برای پیشگیری از ابتلای به افسردگی یا درمان آن از یک روانشناس کمک بگیرید. روانشناسان به شما کمک خواهند کرد تا افکار و باورهای منفی که باعث ایجاد افسردگی در شما می‌شود و همین‌طور رفتارهایی که این شرایط را در شما تثبیت می‌کند شناسایی کرده و برای تغییر آن‌ها برنامه‌ریزی نمایید. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سؤالات متداول

1.چرا زنان بیش از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند؟

تغییرات هورمونی، اهمیت بیشتر زنان به مسائل احساسی و همین‌طور مسئولیت امور خانه و تربیت فرزندان ازجمله موضوعاتی است که زنان را در مقابل افسردگی آسیب‌پذیر می‌کند.

2.آیا نشانه‌های افسردگی درزنان و مردان با یکدیگر تفاوت دارد؟

به‌طورکلی نشانه‌های افسردگی در هر دو جنس یکسان است اما بروز افسردگی در زنان بیشتر با غم و در مردان بیشتر با پرخاشگری یا گوشه‌گیری و سکوت مشاهده می‌شود. همچنین مردان در صورت ابتلا معمولاً درگیری درجات شدیدتری از افسردگی می‌شوند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *