ولخرجی | دلایل و راه های جلوگیری از ولخرجی


ولخرجی به منظور خرج بیش از اندازه و بدون سرمایه گذاری است. زمانی که شخصی برای زندگی خود هیچ برنامه ای نداشته باشد و تنها پول خود را خرج امورات و کارهای غیر واجب کند، اصطلاح ولخرج به او داده می‌شود. به طور معمول آقایان از خانم ها ولخرج تر هستند. اما این رفتار اصلا مناسب و درست نیست. در واقع شما هیچ آینده نگری ندارید و تنها از موقعیت حال استفاده می‌کنید.

برای درمان ولخرجی راهکارهای زیادی وجود دارد. عده زیادی از افراد با کمک روانشناس و مشاورین این رفتار خود را اصلاح کرده اند. برای بهبودی و کمک به برنامه ریزی برای زندگی آینده، حتما از روانشناس کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

ولخرجی چیست؟

ولخرجی به منزله عدم پس انداز و خرج بسیار زیاد است. زمانی که شخصی هیچ پس اندازی نداشته باشد و فورا با مشاهده هرچیزی وسوسه به خرید شود، ولخرج نامیده می‌شود. ولخرجی رفتار مناسبی نیست و برای جلوگیری از آسیب های این رفتار به زندگی حتما باید درمان شود.

ولخرجی به دلیل مواردی مانند عدم اعتماد به نفس، عدم برنامه ریزی، رودربایستی، جلب توجه و … بروز پیدا می‌کند. معمولا شخصی که چنین ویژگی هایی دارد زندگی پر دردسری هم خواهد داشت. معمولا افراد ولخرج برای آینده خود برنامه ریزی نمی‌کنند و همیشه لنگ پول در شرایط اضطراری خواهند ماند.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

دلایل ولخرجی چه چیزهایی هستند؟

ولخرجی به دلایل خاصی اتفاق می‌افتد. و این دلایل بنا به ویژگی هر شخص معین می‌شود. در این بخش مقاله راجع به دلایل ولخرجی توضیح داده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جنون خرید کلیک کنید.

📌 عدم اعتماد به نفس

یکی از دلایل بروز ولخرجی، عدم اعتماد به نفس است. عده ای از افراد به دلیل کمبود اعتماد به نفسی که دارند اقدام به خرید های با قیمت بالا می‌کنند تا اطرافیان خود را تحت تاثیر قرار دهند.

📌 رودربایستی | ولخرجی

گاهی به دلیل رودربایستی شخص اقدام به ولخرجی می‌کند. در این شرایط زمانی که مهمان به خانه شما وارد می‌شود، به جای 1 نفر اندازه 6 نفر برای او تدارک می‌بینید. و یا حتی مجبور به ولخرجی های زیاد و غیر ضروری می‌شوید.

📌 جلب محبت

از دیگر دلایل ولخرجی، جلب محبت است. عده ای از افراد به دلیل اینکه به دنبال جلب محبت هستند؛ شروع به خرید کالاها و وسایل گران قیمت برای دیگران می‌کنند تا ذره ای محبت ببینند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پول گرفتن از شوهر با چند روش ساده کلیک کنید.

📌 خجالت | ولخرجی

از دیگر دلایل ولخرجی، خجالت است. گاه وارد مغازه ای می‌شوید و با سوال قیمت در کنار فرد خاص خود را مجبور به خرید جنس می‌کنید. در واقع خجالت از موقعیت نوعی ولخرجی است.

راهکارهایی جلوگیری از ولخرجی

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد. ولخرجی رفتار مناسب و درستی نیست. به همین دلیل برای جلوگیری از این رفتار باید راهکارهایی را انجام داد. که در این بخش مقاله توضیح داده ایم.

✨ برای درآمد خود برنامه ریزی داشته باشید

از مهم ترین کارهای جلوگیری از ولخرجی، بودجه بندی و برنامه ریزی است. در این شرایط باید میزان خرید های خود را یادداشت کنید. سپس با برنامه درآمدی و پول خود طبقه بندی کنید. تمامی مخرج را بنویسید تا میزان پس انداز و خرج اضافی خود را متوجه شوید. در این شرایط اگر برنامه مناسبی داشته باشید؛ به راحتی می‌توانید پول را با برنامه ریزی بهتری خرج کنید.

✨  دست مزد روزانه خود را محاسبه کنید

زمانی که برای ترک ولخرجی اقدام کرده اید. باید دست مزد روزانه خود را محاسبه کنید. پس از محاسبه دقیق و بررسی خریدها، متوجه خواهید شد که دست مزد روزانه شما چه مقدار از خریدهای شما را در بر دارد. بنابراین در این شرایط آموزش خواهید دید که با توجه به این دست مزد، نباید هر هفته لباس خرید یا صرف خورد و خوراک غیر ضروری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استرس مالی کلیک کنید.

✨ کارت بانکی پر پول را با خود حمل نکنید | ولخرجی

یکی از روش های جلوگیری از ولخرجی، عدم حمل کارت بانکی پر پول است. بنابراین برای جلوگیری از این رفتار باید پول نقد برای خرید همراه خود ببرید. تا اگر کالای وسوسه انگیزی هم مشاهده کردید، مجبور به خرید آن نشوید.

✨ از افراد ولخرج دوری کنید

از دیگر راهکارهای مهم جلوگیری از ولخرجی، دوری از افراد ولخرج است. اگر با شخص ولخرج دوست باشید؛ با خریدهای او شما نیز وسوسه خواهید شد که خرید کنید. به جای گشت و گزار با این افراد، به تنهایی به خرید بروید تا برای ولخرجی وسوسه نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استرس و ترس از بی پولی کلیک کنید.

✨ لیست خرید داشته باشید

برای ترک ولخرجی حتما خرید های ضروری خود را لیست کنید. زمانی که برای تهیه وسایل ضروری لیست تهیه می‌کنید، باید برنامه ریزی داشته باشید که وسایل غیر ضروری تهیه نکنید. هر کدام از خرید ها که تکمیل شد علامت بزنید تا متوجه شوید که چه چیزهایی لازم دارید.

✨ به مراکز خرید تفریحی نروید | ولخرجی

برای اینکه از ولخرجی فاصله بگیرید. باید رفتن به مراکز تفریحی را محدود کنید. در این صورت تنها زمانی که وسال ضروری نیاز دارید می‌توانید به مراکز تفریحی بروید. زرق و برق فروشگاه ها و مراکز تفریحی باعث ولخرجی می‌شود.

✨ هزینه های روزمره خود را یادداشت کنید

اگر قصد جلوگیری از ولخرجی را دارید؛ باید هزینه های روزمره خود را یادداشت کنید. با یادداشت هزینه های روزمره می‌توانید به راحتی دخل و خرج خود را مشاهده کنید. شاید با نوشتن خرج های خود، منطقی تر پول خرج کنید.

✨ برای خرید ماهانه خود سقف هزینه مشخص کنید

اگر معتاد به ولخرجی هستید و با هیچ راهکاری توانایی قطع این رفتار را ندارید. باید برای هزینه های خود سقف مشخص کنید. در این شرایط حتی زمانی که به سوپر مارکت می‌روید، هزینه محدودی را خرج خواهید کرد.

✨ برای جلوگیری از ولخرجی، پس انداز داشته باشید

اگر از دسته کسانی هستید که توانایی پس انداز ندارند، بنابراین باید برای جمع آوری پول یا پس انداز از اطرافیان کمک بگیرید. یا در قرعه کشی های قابل اعتماد عضو شوید. در این شرایط مجبور به پرداخت ماهانه هزینه ای هستید که موجب جلوگیری از ولخرجی می‌شود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله راجع به ولخرجی اطلاعات کسب کردید. متوجه شدید که این رفتار همراه با خود عواقب بدی دارد. بنابراین برای جلوگیری از ولخرجی های افراطی لازم به ارائه راهکارهای توسط روانشناس است. بنابراین برای پیشگیری و بهبود این اتفاق حتما از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ولخرجی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *