صرفه جویی در زندگی | 4 نشانه افراد صرفه جو


صرفه جویی در زندگی یک عادت کار آمد است. عده ای تصور می‌کنند صرفه جویی فقط مربوط به پول می‌شود، اما اینطور نیست. با صرفه جویی می‌توان در وقت، انرژی و هزینه، صرفه جویی کرد و به اهداف خود رسید. صرفه جویی، به معنای خساسات نیست. افراد خسیس به طور کلی، به شکل افراطی عمل می‌کنند. آنها همیشه در حال حساب کتاب هستند و هیچ لذتی از خود نمی‌برند. شاید تفاوت محسوسی میان صرفه جویی با خساست نباشد؛ اما قطعا این دو مفهوم متفاوت هستند. برای دریافت مشاوره فردی در زمینه صرف جویی در زندگی کلیک کنید.

صرفه جویی در زندگی

صرفه جویی در زندگی همیشه جنبه های مثبت ندارد. گاهی این صرفه جویی ها باعث خساست، هوش اقتصادی پایین، عدم هزینه های مورد نیاز و خساست در رابطه می‌شود. در نهایت این خساست ها باعث افزایش مشکلات در زندگی فردی، زناشویی و … می‌شود.

همیشه افراد صرفه جو نشانه هایی به دنبال دارند که شامل استفاده بهینه از زمان، کارآمدی در امور مختلف، مدیریت مالی، هدف گذاری و اولویت بندی می‌شود. در این مقاله سعی کرده ایم راجع به تمامی خصوصیات خوب و بد صرفه جویی در زندگی توضیح دهیم.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

تفاوت صرفه جویی با خساست

صرفه جویی در زندگی

افراد صرفه جو، برای همه چیز برنامه ریزی دارند؛ آنان معمولا افراد منظمی هستند. اما افراد خسیس، برای هیچ چیز، حاضر به صرف وقت یا هزینه نیستند. آنها همیشه در حال جمع آوری هستند. صرفه جویی در زندگی در بسیاری از زمینه ها باعث پیشرفت و موفقیت فرد می‌شود. که در این مقاله قصد داریم با بیان کردن ویژگی های هرکدام از این افراد، قضاوت را بر عهده شما بگذاریم.

نشانه های افراد صرفه جو

صرفه جویی در زندگی به معنی استفاده به موقع و صحیح از منابع است. آنها از هر چیزی استفاده حداکثری می‌کنند. در خرج کردن میانه روی می‌کنند و آینده نگر هستند. در این قسمت ویژگی افراد صرفه جو را بیشتر بیان می‌کنیم.

🔷 استفاده بهینه از زمان

زمان، گرانبها ترین سرمایه آدمی است. افراد صرفه جو، به زمان بسیار اهمیت می‌دهند. آنها از هر لحظه، بهترین استفاده را می‌کنند. همیشه برنامه جایگزینی برای خود در هر مکانی دارند. صرفه جویی در زندگی باعث افزایش بهروری و کاهش فرسودگی می‌شود. صرف جویی فقط مربوط به مسائل مالی نیست و افراد در وقت و حتی ابراز محبت به دیگران نیز باید صرف جویی و تعادل داشته باشند.

 🔷 کارآمدی در امور مختلف

کارآمدی به معنای انجام امور به روش درست است. افراد صرفه جو به علت نظم و برنامه ریزی، تمام جوانب را در نظر گرفته و بهترین تصمیم را می‌گیرند. آنها با آگاهی از محدودیت ها و موانع ، بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند. شاید تصور شود افراد ثروتمند وموفق، نیازی به صرفه جویی در زندگی نداشته باشند؛ اما صرف جویی یکی از مراحل موفقیت است.

🔷 هدف گذاری والویت بندی

افراد صرفه جو با الویت بندی هزینه ها یا برنامه های خود؛ انرژی شان را متناسب با برنامه ریزی و اهداف تنظیم می‌کنند. آنها درگیر لذت های لحظه ای نمی‌شوند و همیشه آینده را در نظر دارند. با مشخص کردن اهداف بلند و کوتاه مدت، از اتلاف منابع جلوگیری می‌کنند. برای مثال بلافاصله بعد از دریافت حقوق خود، تمام آن را خرج نمی‌کنند. بنابراین صرفه جویی در زندگی باعث اولویت بندی می‌شود.

🔷 مدیریت مالی

صرفه جویی در زندگی مساوی با عدم بدهکاری است. یک فرد صرفه جو، هیچ وقت به دیگران بدهکار نیست. آنها دخل و خرج خود را مدیریت می‌کنند و به ندرت از دیگران پول قرض می‌گیرند. عزت نفس بالایی دارند و معمولا سریعا بدهی های مالی خود را با دیگران تصویه می‌کنند. اغلب هوش اقتصادی دارند و با سرمایه گذاری و خرج کردن به موقع، منابع مالی خود را در نظر می‌گیرند.

نشانه های خساست

خساست در واقع جنبه بد صرفه جویی در زندگی است. شخصی که در صرف جویی زیاده روی کند و نه برای خودش و نه برای دیگران حاضر به خرج کردن نباشد؛ خسیس محسوب می‌شود. چنین فردی، فقط در حال جمع آوری است؛ اما خروجی ندارد. در این بخش مقاله راجع به نشانه های صرفه جویی در زندگی که شامل خساست می‌شود؛ توضیح داده ایم.

🔶 هزینه نکردن برای نیاز های ضروری

افراد خسیس، حتی برای نیازهای اولیه خود نیز، حاضر به خرج کردن نیستند. برای مثال خرید لباس یا مواد غذایی را مدام به تعویق می‌اندازند و همیشه ظاهری نامرتب دارند. حتی مشکلات جسمانی خود را نیز نادیده می‌گیرند و به علت هزینه های درمانی به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

در منزل تا جایی که امکان داشته باشد، چراغی روشن نکرده و به گرمایش و سرمایش  اهمیتی نمی‌دهند. اینطور نیست که به دلیل وضع اقتصادی بد، این کارها را انجام دهد؛ معمولا موقعیت شغلی و اقتصادی خوبی هم دارند؛ اما مایل به خرج کردن نیستند. بنابراین صرفه جویی در زندگی همیشه خوب نیست.

🔶 خساست در روابط عاطفی

صرفه جویی در زندگی، باعث بی عاطفه بودن در روابط می‌شود. این افراد حتی در روابط عاطفی خود نیز، بهره کشی می‌کنند و حتی قادر به ابراز احساسات نیستند. روابط عاطفی، نیاز محبت و انرژی دارد که اینگونه افراد به آن اهمیت نمی‌‎دهند. در واقع این کار را غیر ضروری می‌دانند. تنها چیزی که برای آنها در زندگی اهمیت دارد؛ پول بیشتر است. افراد خسیس، معمولا روابط عاطفی موفقی ندارند. برای جلوگیری از طلاق به خاطر خساست کلیک کنید.

🔶 هوش اقتصادی پایین

افراد خسیس برخلاف چیزی که خودشان تصور می‌کنند؛ بسیار هوش اقتصادی پایینی دارند. در واقع همیشه مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای زندگی هستند. برای مثال با خرید کالاهای بی کیفیت و دست دوم، همیشه مجبور هستند آنها را سریع تر تعویض کند. که قیمت تمام شده آن مثل کالای نو یا حتی بیشتر از آن می‌شود. آنها حتی در موقعیت های مطمئنی هم سرمایه گذاری نمی‌کنند. در نهایت صرفه جویی در زندگی باعث عدم برنامه ریزی مالی می‌شود.

خساست و صرفه جویی | بیماری یا ویژگی شخصیتی؟

تفاوت صرفه جویی با خساست

قطعا صرفه جویی در زندگی ویژگی بدی نیست و حتی یادگیری آن برای زندگی، ضروری است. پس می‌توان گفت یک ویژگی شخصیتی مثبت است. خساست نیز یک اختلال روانی محسوب نمی‌شود. اما زمانی که حالت بیمار گون پیدا کند و به دیگران آسیب بزند؛ یک اختلال شخصیتی که نیاز به درمان دارد. فروید معتقد است خساست ریشه در کودکی فرد دارد و احتمالا این افراد در مرحله مقعدی گیر کرده اند. درمان یا کنترل این افراد آسان نیست؛ چرا که معمولا از وضعیت خود شکایتی ندارند. حتی به حرف های دیگران نیز اهمیتی نمی‌دهند.

درمان خساست

افراد خسیس، نه تنها همیشه در حال جمع آوری پول و منابع هستند؛ بلکه برای از دست دادن آنها نیز استرس و اضطراب زیادی را تحمل می‌کنند. به طور کلی صرفه جویی در زندگی، عارضه های روانی دیگری را نیز برای فرد به وجود می‌آورد. برای مثال، این افراد برای خرج کمتر با دیگران رفت و آمد نمی‌کنند. و همین موضوع آنها را افسرده و منزوی می‌کند. درمان این مشکل فقط به کمک یک متخصص امکان پذیر است. روانشناسان برای درمان این اختلال از روش های شناختی-رفتاری، مواجه و پیشگیری از پاسخ، استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

در زندگی روزمره، هر لحظه در حال خرج کردن چیزی هستیم. گاهی پول، وقت، احساسات و… آموختن مهارت صرفه جویی در زندگی درست و به موقع حائز اهمیت است؛ اما نباید زیاده روی کرد. همیشه در زندگی میانه رو باشید. در روابط و حتی روش های فرزند پروری نیز به این موضوع دقت داشته باشید. از قضاوت و تمسخر دیگران نترسید و از یک روانشناس کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه صرفه جویی در زندگی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید

سوالات متداول

تفاوت خساست با صرفه جویی چیست؟

صرف جویی یک مهارت لازم برای زندگی است. در جنبه های مختلف، می‌توان از آن کمک گرفت و از آن استفاده کرد. ولی خساست، زیاده روی در صرف جویی است و بعد از مدتی بر روی زندگی فرد و اطرافیان، تاثیرات منفی به جا می‌گذارد.

چگونه با فرد خسیس برخورد کنیم؟

در مواجه با افراد خسیس، سعی نکنید آنها را قانع به خرج کردن کنید. از قضاوت و تمسخر آنان نیز بپرهیزید. اما برای کمک به این افراد با یک روانشناس مشورت کنید.

ویژگی افراد صرفه جو چیست؟

هوش اقتصادی بالا، مدیریت زمان، کارآمدی، هدف گذاری و الویت بندی از ویژگی های افراد صرفه جو است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *