فرزند دوم لازم است | 6 مزایا و معایب فرزند دوم


فرزند دوم را برای رفع نیازهای خود نیاورید! زمانی که تصمیم به فرزند آوری دارید، باید تمام جنبه های رشدی او را در نظر داشته باشید. نباید بین فرزندان تفاوت قائل باشید و آنها را دائم با یکدیگر مقایسه کنید. فرزند دوم مزایا و معایب مشخصی دارد که در این مقاله نیز شرح داده ایم. اما اینکه انتظار داشته باشید فرزند دوم مانند فرزند اول رفتار کند، لطفا بچه دار نشید. هر فردی شخصیت مخصوص خود را دارد. در واقع هیچ انگشتی شبیه به هم نیست. پس سعی کنید تمام جوانب را در نظر بگیرید تا با مشکلات بزرگ روبرو نشوید. در مورد آوردن فرزند دوم حتما مشاوره کودک دریافت کنید.

فرزند دوم لازم است؟

فرزند دوم همراه خود معایب و مزایایی می‌آورد. اکثر پدر و مادرها به دلیل اینکه همبازی برای فرزندان اول بیاورند، برای فرزند دوم اقدام می‌کنند. اما طبق نظر دیگران، فززند دوم از حمایت کمتری نسبت به فرزند اول و آخر برخوردار است. در روانشناسی به چنین پدیده ای، سندرم فرزند دوم گفته می‌شود. فرزندان دوم را به عنوان فرزند مظلوم خانواده می‌نامند. اما پدر و مادر باید به شیوه ای یکسان فرزندان خود را حمایت کنند. به طور کلی فرزند دوم باید مانند فرزندان تربیت شود تا با مشکلات روانی و ضربه های جسمانی روبرو نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فاصله سنی بین فرزندان کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با بچه اول هنگام تولد بچه دوم کلیک کنید.

مزایای فرزند دوم چیست؟

زمانی که پدر و مادر دومین فرزند خود را به دنیا می‌آورند، از تجربیاتی که در تربیت فرزند اول استفاده کرده اند، در فرزند دوم نیز با دقت بیشتری استفاده می‌کنند. حتی در برخی شرایط به دلیل دغدغه های فرزند اول، شاید کمتر به فرزند دوم توجه کنند. در این بخش از مقاله راجع به مزایای فرزند دوم توضیح داده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین تعداد فرزند کلیک کنید.

📌 فرزند دوم مهارت مذاکره بالایی دارد

یکی از مزایای فرزند دوم، مهارت مذاکره بالا است. این فرزندان در جمع خواهر و بردار های بزرگ تر خود قرار می‌گیرند. و آموزش می‌بینند که باید چه رفتارهایی را در چه موقعیتی انجام دهند. بنابراین فرزندان دوم آموزش می‌بینند که با ویژگی های مثبت رشد پیدا کنند. اگر فرزند سومی نیز وجود داشته باشد، فرزند سوم تمام تلاش خودش را می‌کند تا نظر والدین را جلب کند. در نهایت فرزندان دوم مهارت های بالایی را در مذاکرات کسب می‌کنند.

📌 فرزند دوم انعطاف پذیر است

فرزند دوم با این موضوع کنار می‌آید که همه توجه پدر و مادر مخصوص او نیست. در واقع والدین محبت خود را بین فرزندان تقسیم می‌کند. فرزند دوم نیز از ابتدا به همین شیوه مشاهده کرده اند. بنابراین انعطاف بیشتری دارند. و در محیطی رشد کرده اند و آموخته اند که تمام توجه والدین نباید به آنها باشد.

📌 دوست های خوبی برای خواهر و برادر خود می‌شوند

یکی از ویژگی های مثبت و مزایای فرزند دوم، همراه خواهر و برادر بودن است. این اتفاق بسیار رایج است که فرزندان دوم به دلیل توجه و برقراری ارتباط با خواهر و برادر دیگر، همراه و دوست خوبی برای آنها می‌شود. باید حواس خود را جمع کنید که فرزند دوم به دلیل بی توجه خانواده، به سمت دوستان منفی گرایش پیدا نکند.

📌فرزندان مصممی هستند

مصمم بودن فرزند دوم به دلیل ویژگی های خواهر و برادران دیگر است. فرزند دوم خواهر و برادر بزرگ تر خود را مشاهده می‌کند که بهتر از او می‌تواند بدود، مطالعه کند، بازی کند و … . همین موضوع باعث می‌شود تا فرزندان دوم برای دستیابی جایگاه خواهر و برادر خود تلاش کنند. بنابراین با سرعت بالاتری به سوی کسب مهارت ها می‌روند.

📌 فرزند دوم اجتماعی است

فرزند دوم به دلیل اینکه در خانواده بزرگ رشد کرده است، اجتماعی تر می‌شود. چشم باز کرده و با 3 نفر در خانه روبرو شده. بنابراین برقراری ارتباط در فرزند دوم بیشتر است. به دلیل اینکه فرزند دوم نحوه صحبت و ارتباط صحیح را از فرزند اول یاد گرفته است، اجتماعی تر و رفتار مناسب تری خواهد داشت.

📌 سازگاری بالایی دارند

فرزند دوم به دلیل اینکه در طول فرایند رشد خود با خواهر، برادر، پدر و مادر مجبورا ارتباط داشته است، سازگاری بالاتری هم خواهد داشت. اغلب فرزندان دوم خواهان صلح هستند و از دعوا و بحث با خانواده گریزانند. در نهایت باعث سازگاری در مدرسه، اجتماع و محیط کار می‌شود. و معمولا شرایط سخت را به راحتی حل می‌کنند.

معایب فرزند دوم چیست؟

فرزند دوم گاهی شرایط سختی را تحمل می‌کند. اگر خود را جای فرزندان دوم قرار دهید، گاه متوجه این سختی خواهید شد. اینکه تمام توجه والدین به کودک کوچکتر یا دغدغه های فرزند اول باشد، بسیار طاقت فرسا است. بنابراین فرزند دوم بودن نیز معایبی دارد که در این بخش مقاله راجع به آن توضیح داده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی های فرزندان آخر کلیک کنید.

❌ توقع و انتظار دیگران را نادیده می‌گیرند

یکی از معایب فرزند دوم، این است که برای کارهایی که دیگران برای آنها انجام داده اند، تشکر نکنند. به دلیل اینکه والدین به فرزند دوم در اکثر مواقع مسئولیت کمتری می‌دهد، این شخصیت در آنها شکل گرفته است. بنابراین توانایی های خود را باور ندارد. و اینگونه فکر می‌کند که در هیچ کاری خوب نیست. به همین دلیل است که والدین از آنها برای انجام امور کمک نمی‌گیرند. چون مسئولیتی به عهده ندارند و انتظار ندارند که دیگران به آنها مسئولیت بدهند.

❌ مسیر زندگی را گم می‌کند

فرزند دوم معمولا مسیر زندگی خود را گم می‌کند. معمولا سردرگم هستند و توانایی انتخاب مسیر ندارند. به دلیل اینکه والدین تمرکز کامل خود را به فرزند دوم نداده اند، تبدیل به افرادی بی انگیزه و بی هدف می‌شوند.

❌ فرزند دوم عزت نفس پایینی دارد

یکی از بزرگ ترین معایب فرزند دوم، عزت نفس پایین است. فرزند دوم معمولا با خواهر و برادران خود مقایسه می‌شود. تمام این مقایسه ها باعث کاهش عزت نفس فرزند می‌شود. والدین باید این موضوع را به خاطر داشته باشند که هر فردی به صورت منحصر به فردی رشد می‌کند و نمودار رشد کاملا متفاوتی دارد. بنابراین لزومی ندارد که فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه کنید.

❌ حسادت می‌کنند

تعاریف بیش از حد از فرزند اول یا آخر باعث ناراحتی و حسادت فرزند دوم می‌شود. حسادت یکی از معایت فرزند دوم بودن است. اگر بین فرزندان خود فرق بگذارید یا یکی از آنها را بیشتر مورد تمجید قرار دهید، حسادت بین فرزندان ریشه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حسادت فرزند اول کلیک کنید.

❌ اغلب تنها هستند

تنهایی یکی از معایب فرزند دوم است. اغلب فرزندان دوم به دلیل اینکه در دوران کودکی تنهایی را تحمل کرده اند. توقع و انتظار زیاد از والدین ندارند، بنابراین به تنهایی عادت کرده اند. در واقع احساس می‌کند که کسی او را دوس ندارد و باید تنها بماند.

❌ فرزند دوم پرخاشگری می‌کند

یکی از رفتارهای فرزند دوم جهت جلب توجه والیدن، پرخاشگری است. زمانی که والدین تمام تمرکز خود را بگذارند روی فرزند اول، دومین کودک برای جلب توجه هر کاری انجام می‌دهد. برای جلوگیری از این رفتار فرزند، سعی کنید به طور یکسان به فرزندان اهمیت دهید. و توجه لازم را داشته باشید.

چگونه از فرزند دوم حمایت کنیم؟

پدر و مادرها زمانی که تصمیم گرفته باشند فرزند دوم را به دنیا بیاورند، باید این موضوع را در نظر داشته باشند که شیوه تربیتی سالمی داشته باشند. در غیر این صورت کودک با مشکلات و آسیب های روانی روبرو می‌شود. در این بخش از مقاله راجع به چگونگی حمایت از فرزند دوم توضیح داده ایم.

✅ بیش از اندازه مهربان و احساساتی نباشید.

✅ به صحبت های فرزند خود گوش دهید. و نسبت به نیازهای او بی توجه رفتار نکنید.

✅ فرزند دوم را با خواهر و برادرهایش مقایسه نکنید. بگذارید به صورت متفاوت تری رشد کند.

✅ نیازهای فردی هر فزند را به صورت جداگانه بر طرف کنید.

✅ توانایی های فرزند دوم خود را تشویق کنید. و بگذارید احساس خاص بودن داشته باشد.

✅ ارتباط سالم و درستی را با فرزند خود برقرار کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرق گذاشتن بین فرزندان کلیک کنید.

کلام آخر

احتما شنیده اید که فرزند دوم رفتارهای فرزند اول را پیروی می‌کند. تا حدودی رفتار فرزند دوم شبیه به رفتار والدین و فرزند اول می‌شود. با فرزند اول خود مکالمه داشته باشید و مطمئن شوید که باعث آثار و اذیت فرزند اول نمی‌شود. اما بهترین روش این است که قبل از به دنیا آوردن فرزند دوم، از مشاورین و متخصصین کمک بگیرید. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت حضوری و تلفنی به مراجعین عزیز خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه فرزند دوم می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان  کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *