گرد شدن سر نوزاد | چگونه سر نوزاد را گرد کنیم


گرد شدن سر نوزاد یکی از دغدغه های تازه مادران است. مادران با مشاهده سر نامتقارن نوزاد خود (مخصوصا در فرزند اولشان) وحشت زده می‌شوند. اما نگران نباشید! معمولا پس از گذشت 72 ساعت سر نوزاد به حالت طبیعی باز می‌گردد. دلایلی که باعث عدم تقارن سر نوزاد می‌شود عبارتند از: زایمان با پنس، چند قلویی، نارس بودن و … که هر کدام روش مخصوص خود را برای درمان دارند. با کمک کلاه درمانی در شرایط شدید، جراحی در شرایط خیلی شدید و تغیر حالت سر نوزاد در شرایط معمولی می‌توان به گرد شدن سر نوزاد پرداخت. به طور کلی بهتر است خودسرانه کاری نکنید و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

گرد شدن سر نوزاد

زمانی که نوزادی متولد می‌شود به دلیل زایمان و فشار وارده، سر گرد و متقارنی نخواهد داشت. معمولا این موضوع با گذشت 2 روز رفع خواهد شد. اما اگر بیشتر از 72 ساعت حالت سر نوزاد تغییر نکرد از روش هایی برای گرد شدن سر نوزاد استفاده کنید. اگر سر نوزادتان به شکل عجیب و غریبی بود نگران نباشید. استخوان های جمجه نوزاد به دلیل نرمی و انعطاف برای زایمان فشرده می‌شود. حالت های عجیب سر نوزاد به شکل صاف، مخروطی و کشیده مشاهده می‌شود. روش هایی برای گرد شدن سر نوزاد وجود دارد که در ادامه توضیح داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اندازه دور سر نوزاد کلیک کنید.

دلیل عدم گرد شدن سر نوزاد چیست؟

نوزادان به دلیل اینکه از طریق سر از بدن مادر خارج می‌شود، سر منعطف و نرمی دارند. استخوان های نوزاد نرم و قابل تغیر شکل است. ناحیه صاف پشت سر نوزاد امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با کمک روش هایی در جهت گرد شدن سر نوزاد می‌توان اقدام کرد. اما ظاهر نامناسب سر نوزاد دلایل مختلفی دارد که در ادامه اشاره کرده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضربه به سر نوزاد کلیک کنید.

1. تولد

تولد نامناسب یکی از علل ایجاد سر نامتقارن نوزاد است. تولد‌نوزاد به صورت طبیعی و سزارین، به دلیل فشار وارد بر سر باعث تغییر شکل سر کودک شود. جمجمه کودک هنوز نرم و قابل انعطاف می‌باشد. در زایمان طبیعی معمولا سر کودک با درصد بیشتری از زایمان سزارین فرم می‌گیرد. زایمان های سزارین فشار زیادی را برای خروج نوزاد در نظر نمی‌گیرند. اما صفر مطلق برای گرد شدن سر نوزاد هنگام تولد وجود ندارد. اما نگران نباشید با استفاده از روش های متفاوتی می‌توان این عاضه را درمان کرد.

2. زایمان با پنس

دومین عامل ایجاد سر نامتقارن نوزاد، زایمان با پنس است. زمانی که پزشک از پنس برای زایمان استفاده کند، یر نوزاد کشیده می‌شود و از طرفین فرو رفته می‌شود. در این شرایط باید از اقدامات لازم برای گرد شدن سر نوزاد کمک گرفت.

3. زایمان با مکش‌

سومین دلیل نامتقان بودن سر نوزاد، زایمان با مکش است. در این حالت نوزاد با کمک مکش شدید از بدن مادر خارج می‌شود. و در این شرایط شاید در بالای سر او توده ای ایجاد شود. معمولا با گذشت 72 ساعت گرد شدن سر نوزاد خود به خودی اتفاق می‌افتد.

4. فشار کانال زایمان

زایمان های طولانی یا فشار کانال زایمان باعث سر نامتقارن نوزاد می‌شود. این فشارها استخوان های جمجه را روی هم قرار می‌دهد و ممکن است سر اندکی تیز به نظر برسد. در این شرایط باید از اقدامات لازم برای گرد شدن سر نوزاد کمک گرفت.

5. نقص مادر زادی

یکی از علت های نامتقارن بودن سر  نوزاد، نقص مادر زادی است. در این شرایط کودک به دلیل ژنتیک به این عارضه مبتلا شده است و اصولا تا 2 سالگی مفاصل سر نرمی دارند. اگر این نقص مادر زادی قبل از رشد کامل مغز رخ دهد عوارضی مانند تشنج، ضربه مغزی و نابینایی به دنبال دارد. برای گرد شدن سر نوزاد در این شرایط باید از پزشک کمک گرفت.

6. وضعیت خواب

خوابیدن دائم به پشت باعث ایجاد سر مخروطی، صاف و نامتقارن در نوزاد می‌شود. با اینکه خوابیدن به پشت امن ترین راه برای خواب نوزاد است، اما باعث تغییرات شکل سر نوزاد می‌شود. برای رفع این عارضه از پزشک بخواهید حالات خواب نوزاد را تغییر دهید. در این شرایط باید از روش هایی برای گرد شدن سر نوزاد کمک گرفت.

7. چند قلویی

یکی از علل اساسی نامتقارن بودن سر نوزاد، چند قلویی است.در این شرایط یک رحم برای یک فرزند نیست و فرزندان دیگر باعث تنگ شد فضا می‌شوند. فشار وارد بر سر نوزاد باعث عدم گرد شدن سر نوزاد خواهد شد و از حالت عادی خارج می‌شود.

8. تورتیکولی عضلانی

یکی از علل صافی و مخروطی بودن پشت سر نوزاد، تورتیکولی عضلانی است. در این شرایط وضعیت عضلات گردن نوزاد بسیار سفت می‌باشد.و به دلیل عدم فضای کافی رحم، در حالت بریچ قرار دارد.  کودک توانایی چرخاندن سر خود را ندارد. و شرایط تکان سر نوزاد فقط در یک طرف است. که در نتیجه موجب پاژیوسفالی و یا تغییرات دیگر شکل جمجعه می‌شود. برای گرد شدن سر نوزاد حتما از پزشک کمک بگیرید.

9. کمبود مایع آمنیوتیک

اگر مایع آمنیوتیک کم باشد، نامتقارن بودن سر نوزاد ایجاد شود. در این شرایط جنین فضای مناسبی برای جا به جایی ندارد. که باعث ثبات نوزاد در یک ناحیه می‌شود و فشار به سر او وارد می‌شود. با کمک روش هایی گرد شدن سر نوزاد اتفاق می‌افتد.

چگونه سر نوزاد را گرد کنیم؟

نامتقارن بودن سر نوزاد به دلایلی مربوط می‌شود که در مقاله شرح داده‌ایم. این موضوع جای نگرانی ندارد و با تغییر شرایط،کلاه درمانی و … گرد شدن سر نوزاد اتفاق می‌فتد. در ادامه در رابطه با روش هایی برای گرد شدن سر نوزاد توضیح داده‌ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش فرزند داری کلیک کنید.

1. برای گرد شدن سر نوزاد از کلاه درمانی استفاده کنید

کلاه درمانی یکی از روش های درمانی برای گرد شدن سر نوزاد است. در این روش از کلاه های مخصوص یا نوار سفارشی برای تقارن سر نوزاد استفاده می‌کنند. برای سنین 3 تا 6 ماهگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلاه درمانی طول مدت 12 هفته دارد. برای کودکان با شرایط متوسط تا شدید تجویز می‌شود.

2. گرد شدن سر نوزاد با تغییر موقعیت سر

یکی از روش های درمان گرد شدن پشت سر نوزاد، تغییر موقعیت سر اوست. این موضوع مهم است که برای کاهش خطر SIDS نوزاد را به پشت بخوابانید. اما گاهی طبق نظر پزشک تغییر موقعیت سر الزامی است. مثلا اگر نوزاد علاقه دارد که روی کمر بخوابد، گاهی سر او را به جهات مختلف تغییر دهید.

3. درمان صاف بودن پشت سر نوزاد با کمک تمرینات

یکی از روش های درمانی برای گرد شدن سر نوزاد، انجام تمرینات است. اگر نوزاد تورتیکولی عضلانی داشته باشد، پزشک متخصص ورزش های کششی را توصیه می‌کند. هرگز بدون تجویز پزشک، روش های درمانی و کششی را انجام ندهید.

4. کمک از آغوشی برای گرد شدن سر نوزاد

یکی از روش های درمانی برای گرد شدن سر نوزاد، استفاده از آغوشی است. با کمک آغوشی موقعیت سر نوزاد تغییر می‌کند و فشار زیادی را متحمل نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس آموزش بچه داری کلیک کنید.

5. عمل جراحی راهی برای گرد شدن سر نوزاد

برای گرد شدن سر نوزاد به صورت موضعی نیاز به جراحی نیست. در موارد نقص مادرزادی زمانی که درزهای بین استخوان بسته شده باشد و فشار وارد شود جراحی صورت می‌گیرد. در شرایطی که با کمک وسایل ساده می‌توان سر نوزاد را شکل داد از جراحی استفاده نمی‌کنند.

6. استفاده از اسباب بازی نورانی جهت گرد شدن سر نوزاد

آخرین روش درمانی برای گرد شدن سر نوزاد، استفاده از اسباب بازی نورانی است. اسباب بازی پر صدا یا نورانی را در معرض دید کودک قرار دهید. و او را ترغیب کنید تا سرش را حرکت دهد. با این حرکات سر نوزاد از حالت یکسانی خارج می‌شود. حتی بستن اسباب بازی کوچک به مچ دست کودک نیز کار آمد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

کلام اخر

عدم تقارن سر نوزاد معمولا باعث استرس و اضطراب والدین علل خصوص مادران می‌شود. که نکند سر نوزاد به همین حالت باقی بماند و ظاهری زشت به خود بگیرد. علاوه بر اینکه عدم تقارن سر نوزاد موقت و کوتاه مدت است. استرس بیش از حد والدین روند درمانی و کمک به گرد شدن سر نوزاد را به تاخیر می‌اندازد. برای آرامش روح و روان خود و کودک از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه گرد شدن سر نوزاد می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *