دلایل مهاجرت | معایب و مزایای مهاجرت کدام‌‌اند؟


دلایل مهاجرت به مشکلات اقتصادی، مشکلات آموزشی، فقر، ناامنی و رسیدن به رفاه زندگی بر می‌گردد.مهاجرت همیشه به دلیل رسیدن به بهترین ها اتفاق می‌افتد.امروزه کشورهای توسعه یافته علاقه افراد را برای مهاجرت بیشتر می‌کنند. و افراد را نسبت به مهاجرت به کشور مقصد علاقه مند می‌کنند. آب و هوا، رهایی از فقر، رسیدن به تحصیلات عالیه، مهاجرت های اجباری و خدمات درمانی بهتر دلیل هایی برای مهاجرت هستند.

البته که دلایل افراد برای مهاجرت با یکدیگر متفاوت است اما در هر صورت مهاجرت مزایا و معایبی دارد که برای برخی افراد طاقت فرسا است اما برخی نیز نسبت به مسائل سازگار تر می‌شوند. افسردگی، ابعاد روانی و تفاوت های فرهنگی از مزایای مهاجرت محسوب می‌شود. اما تحصیلات عالیه، شرایط شغلی و قدرت خرید مسکن در دسته مزایای مهاجرت قرار می‌گیرد. در ادامه در رابطه با دلایل مهاجرت و مزایا و مهایت آن توضیح داده ایم.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از مهاجرت کلیک کنید.

دلایل مهاجرت

هر سال میلیون ها نفر در سر تا سر دنیا به کشورهای خارج از محل تولد خود مهاجرت می‌کنند. در کشور نا نیز افراد زیادی به مهاجرت فکر می‌کنند یا مهاجرت کرده اند. مهاجرت به کشورهای دیگر سختی ها و فواید خودش را دارد. از دلایل مهاجرت می‌توان به فقر، کار، ناامنی، آزادی، آب و هوا و … اشاره کرد. اما مهاجرت مزایایی نیز دارد که شامل دوری از خانواده، افسردگی، غربت و آسیب های روانی اشاره کرد. آسیب های روانی که در مهاجرت پیش می‌آید تنها با کمک روانشناس درمان می‌شود اما اگر این آسیب ها درمان نشود مهاجرت را برای افراد بسیار سخت تر و طاقت فرسا تر خواهد کرد. اگر مهاجرت کرده اید و با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم می‌کنید، برای رهایی از این وضعیت حتما از روانشناس کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

دلایل مهاجرت

دلایل مهاجرت در افراد با یکدیگر متفاوت است. برخی از افراد به دلایل اشتغال و امنیت مهاجرت می‌کنند. اما برخی نیز مهاجرت اجباری دارند. در ادامه دلایل مهاجرت را اشاره کرده ایم.

1. شرایط اقتصادی

در کشورهایی که شرایط اقتصادی مردمان خوب نیست افراد بیشتری مهاجرت می‌کنند. شرایط نامناسب اقتصادی یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت است. مردم برای بالا بردن کیفیت زندگی به محیط های دیگری مهاجرت می‌کنند.

2. آزادی

دومین دلایل مهاجرت رسیدن به آزادی است. زمانی که شرایط زندگی با فشار همراه باشد و افراد در زمینه های اجتماعی و سیاسی تحت فشار باشند به مهاجرت فکر می‌کنند. آزادی بیان و آزادی رفتار امروزه جزو اصلی ترین دسته های دلیل برای مهاجرت است.

3. جنگ و امنیت

برخی از افراد به دلیل جنگ و ناامنی کشورهای محل سکونت دست به مهاجرت می‌زنند. بنابراین از دلایل مهاجرت می‌توان امنیت اشاره کرد. جنگ همیشه از اصلی ترین دلایل مهاجرت محسوب می‌شود و به نوعی مهاجرت اجباری محسوب می‌شود.

4. موقعیت های آموزشی

تحصیل و شرایط آموزشی از دلایل مهاجرت به شمار می‌آید. اما این دلیل مهاجرت درنهایت بازگشت به کشور خود را به همراه دارد. برخی از مهاجرت ها به دلیل رسیدن به تحصیلات عالیه و رفاه آموزشی تن به مهاجرت می‌دهند.

5. موقعیت اقلیمی

بی آبی، شرایط بحرانی جغرافیایی، کمبود منابع تغذیه، سیل، زلزله، سرما و گرمای بیش از حد از دلایل مهاجرت به شمار می‌آید.

6. مهاجرت اجباری

احتمالا کشورهایی را دیده اید که در دوره ای از تاریخ زمین کشور خود را به دولت های دیگر فروخته اند. و مردم را به مهاجرت مجبور کرده اند. مهاجرت اجباری از جمله دلایل مهاجرت محسوب می‌شود که مردم را از کشور خود به اجبرا دور می‌کنند.

7. جذابیت های محیط انتخاب شده

برخی از کشورهای انتخاب شده برای زندگی به قدری زیبا و جذاب هستند که افراد را به خود جذب می‌کند. اگر شرایط کشور محل زندگی داغون باشد و جذابیتی نداشته باشد، جذابیت های کشور مقصد از دلایل مهاجرت به شمار می‌ورد.

معایب مهاجرت

دلایل مهاجرت علاوه بر مزایا و رفاه، معایب و مسائل آسیب زایی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.

1. غربت

این حال که از همه افراد دور شده اید و آشنایی اطراف شما وجود ندارد حس غربت است. اگر با زبان و فرهنگ کشور مقصد نیز آشنا نباشید با مشکلات بیشتری روبرو خواهید شد. غربت فضای سنگین و پر فشاری را به همراه دارد.

2. افسردگی

قرار گیری در موقعیت های جدید و دوری از عزیران در نهایت موجب افسردگی می‌شود. بنابراین از معایب مهاجرت می‌توان به افسردگی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی مهاجرت کلیک کنید.

3. دلبستگی

دلبستگی های مادی، معنوی و اجتماعی از جمله معایب مهاجرت محسوب می‌شود. علایق، بافت های شهری، اقوام، خانوادگی و دوستان در دسته دلبستگی های ما محسوب می‌شوند.

4. تفاوت فرهنگی

قبل از مهاجرت سعی کنید با فرهنگ کشور مقصد آشنا شوید و مطالعه داشته باشید. باید تفاوت ها و فرهنگ افراد را بیاموزید. زیرا اگر پیش زمینه ای از مردم و روابط نداشته باشید با مشکلات و چالش های جدی روبرو خواهید شد.

5. ابعاد روانی

ابعاد اقتصادی و سیاسی را بررسی کرده ایم، حال با ابعاد روانی که اصلی ترین معایب مهاجرت محسوب می‌شود همراه شما هستیم. عدم سازگاری با شرایط محیطی افراد را با چالش های ابعاد روانی همراه می‌کند. که در نهایت یا به کشور باز می‌گردند یا باید با روانشناس حتما در این باره صحبت کنید.

مزایای مهاجرت

دلایل مهاجرت علاوه بر معایب همیشه با مزایا نیز همراه است. در ادامه در رابطه با مزایای مهاجرت توضیح داده ایم.

1. امنیت

برخی از کشورهای انتخابی امنیت افراد را در اولویت اول قرار می‌دهند. که جزو مزایای مهاجرت به شمار می‌آید.

2. فرصت های شغلی

برخی افراد در کشور محل تولد خود قدرت خرید مسکن و انتخاب شغل ندارند. به همین دلیل مهاجرت می‌کنند. کشورهایی که فرصت های شغلی و قدرت خرید مسکن دارند مهاجرین بیشتری نیز دارند.

3. فرصت های آموزشی

از مزایای مهاجرت می‌توان به فرصت های آموزشی اشاره کرد. بهای زیادی که برخی کشورها به افراد برای تحصیلات می‌دهند از مزایای مهاجرت محسوب می‌شود.

4. آرامش روانی

در برخی از کشورها نا آرامی و جنگ وجود ندارد. شهروندان برخی از کشورها برای رهایی از جنگ و نا آرامی ها مهاجرت می‌کنند و برای رسیدن به آرامش قصد حضور در کشورهای دیگر دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

5. فرصت های مناسب رشد

برخی از کشورها به نژاد، ملیت، جنسیت و قومیت توجهی ندارند و کمترین نشان از نژاد پرستی دارند و البته هیچ خشونت های قومی در این کشور وجود ندارد. بنابراین فرصت های مناسبی برای رشد و زندگی عادلانه برای افراد پیش می‌آید.

کلام آخر

مهاجرت همیشه مزایا و معایبی به دنبال دارد. همه افرادی که قصد مهاجرت دارند باید از قبل خود را برای زندگی در غربت و دوری از خانواده و عزیزان آماده کنند. علاوه بر این موضوع افراد با تفاوت های فرهنگی زیادی همراه هستند که باید قبل از مهاجرت، نسبت به فرهنگ و شرایط کشور مقصد آگاهی پیدا کنند. اغلب افرادی که مهاجرت می‌کنند اگر با محیط و شرایط سازگار نشوند به افسردگی دچار می‌شوند. برای رهایی از افسردگی حتما باید از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دلایل مهاجرت می توانید از طریق شماره تلفن 02191002360 با متخصصان تحصیلی در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو صحبت کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *