شیر خشک | چگونه بهترین شیر خشک برای نوزاد انتخاب کنیم


شیر خشک از شیر گاو به صورت پودری یا مایع تشکیل شده است. به عنوان کمک کننده مواد غذایی برای رشد، نمو و وزن گیری کودک استفاده می‌شود. اما بهترین غذا در 6 ماه اول زندگی نوزاد، شیر‌مادر است. تا به امروز هیچ ماده ای یافت نشده که هم تراز شیر‌مادر مواد غذایی مغذی داشته باشد. بسیاری از مادران بدلیل مشغله شغلی، مسئولیت های سنگین و فعالیت های شلوغ شیر‌خشک را به شیر‌خود ترجیح می‌دهند.

اما شیر خشک به دلیل مواد نگهدارنده و مقدار لاکتوزی که دارد برای برخی از گروه های حساس از نوزادان مفید نیست. برخی از کودکان به شیر‌گاو، شیر‌سویا و مواد داخل شیر‌خشک حساسیت نشان می‌دهند. اما شیر‌خشک های مخصوص این نوزادان نیز تهیه شده‌است. برای کسب اطلاعات از فواید شیر‌مادر و شیر‌خشک می‌توانید از روانشناسان و مشاورین کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

شیر خشک

نوزادان برای رشد و نمو نیاز به مواد مغذی و ویتامین دارند. شیر‌مادر علاوه بر اینکه باعث رشد نوزاد می‌شود، به وزن گیری او نیز کمک می‌کند. اما برخی از مادران از شیر‌خشک به عنوان کمک غذایی استفاده می‌کنند. شیر‌خشک از شیر گاو به صورت پودر خشک تشکیل می‌شود. شیر‌خشک به عنوان شیر‌کمکی برای تقویت کودک است. این ماده به شیر‌مادر نزدیک است و مواد مناسب رشد کودک را فراهم می‌کند. اما هیچ وقت این شیر جایگزین شیر‌مادر نخواهد شد. مواد مغذی و رشد کودک را دارد اما هرگز به عنوان جایگزین شیر‌مادر استفاده نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فواید شیر مادر کلیک کنید.

انواع شیر خشک

شیر خشک ها به طور کلی به سه نوع وجود دارند. که عبارتند از.

1. شیر خشک‌پودری

شیر خشک پودری از اولین و شناخته ترین نوع شیر‌خشک است. هزینه این نوع ارزان تر است. برای مصرف لازم است تا با آب ولرم مخلوط شود.

2. شیر خشک‌مایع

دومین نوع شیر خشک، شیر‌خشک مایع غلیظ است که نیاز به مخلوط شدن با آب دارد. هزینه کمتری نسبت به شیر‌خشک آماده و هزینه بیشتری نسبت به شیر‌خشک پودری دارد.

3. شیر خشک‌آماده مصرف

آخرین نوع شیر‌خشک، شیر خشک آماده مصرف است. آسان ترین و راحت ترین روش مصرف را دارد. نیازی به مخلوط شدن با آب ندارد. و کاملا آماده برای مصرف کودک است. در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و مواقعی که آب در دسترس نیست این نوع شیر‌خشک بهترین گزینه برای انتخاب است.

چگونه بهترین شیر خشک برای نوزاد انتخاب کنیم؟

سیر خشک ها حاوی مواد متفاوت از یکدیگر و نگهدارنده هستند. بهترین شیر‌خشک برای نوزادان توسط پزشک انتخاب می‌شود. گاهی نوزاد و کودک به موادی که داخل شیر خشک وجود دارد حساسیت دارند. به دلیل سیستم ایمنی ضعیف نوزادان در ابتدای تولد احتمال دارد با درصد بالایی به مواد داخل شیر‌خشک حساسیت نشان دهند. در ادامه به جایگزین های شیر‌خشک تهیه شده از گاو اشاره کرده‌ایم.

  • گاهی برخی از نوزادان به شیر‌حساسیت دارند. بنابراین باید از شیر‌خشک تهیه شده با شیر‌سویا استفاده کرد.
  • اگر نوزاد به شیر‌سویا و شیر‌خشک حساسیت داشته باشد. از شیرهای خشک های هیدرولیز شده و آمینو اسید با نام شیر‌خشک نوترامیژن استفاده می‌کنند. به دلیل پروتئین های شکسته شده در ساختار این شیر‌خشک ها حساسیت نوزاد از بین خواهد برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر شیر مادر کلیک کنید.

شیر خشک مصرفی کودکان با رفلاکس

اکثر مواقع نوزادان عمل رفلاکس را انجام می‌دهند. امابرخی با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و مادران این نوزادان برای انتخاب کمک غذایی مناسب دچار سردرگمی می‌شوند. اما نگران نباشید! برای کودکانی که رفلاکس دارند باید از شیر‌خشک های ضد رفلاکس استفاده کرد. به این منظور که این شیر‌خشک ها لاکتوز ندارند یا کم لاکتوز هستند. که این نوع شیر خشک ها باعث کاهش گاز معده و علائم کولیک می‌شود.

شیر خشک مصرفی نوزادان نارس

نوزادان نارس به کالری بیشتری نسبت به ما بقی نوزادان نیاز دارند. بنابراین برای این نوع نوزادان نیز شیر خشک هایی با کالری بالا تهیه شده‌است. شیر‌خشک های این نوزادان حاوی مقدار زیادی آهن، کلسیم، فسفر، پروتئین، روی، مس، پتاسیم، سدیم و سایر مواد مغذی نیازمند نوزاد نارس است.

عکس نوزاد نارس

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش شیر مادر کلیک کنید.

به نوزادان کوچکتر از 1 سال شیر گاو ندهید!

نوزادان قبل از 1 سالگی توانایی هضم شیر‌گاو را به دلیل تحریک دستگاه گوارش ندارند. شیر‌گاو به دلیل مقداری آهن، ویتامین C، ویتامین E و اسید لینولئیک و مقدار بیش از حد سدیم، پروتئین و پتاسیم باعث می‌شود که نوزاد آن را هضم نکند. این مواد مغذی در شیر‌سویا نیز وجود دارد. بنابراین به نوزادان قبل از 1 سالگی شیر‌گاو ندهید.

راهنمای مصرف شیر خشک

  • از قرار دادن شیشه در معرض آفتاب جلوگیری کنید.
  • به همراه شیر‌خشک باید صبح و شب آب جوشیده خنک در اختیار داشته‌داشید.
  • محل آرامی برای شیردهی به کودک در نظر بگیرید.
  • در بطری شیر‌آماده را ببندید تا حشرات وارد نشود.
  • پس از باز کردن ظرف شیر خشک، طی 3 تا 4 هفته مصرف شود.
  • هر بطری شیر‌آماده تا 2 ساعت قابل نگهداری است.
  • برای آماده سازی شیر‌خشک حتما از آب جوشیده ای که سرد شده استفاده کنید.
  • شیشه را به گونه ای داخل دهان کودک قرار دهید که هوا وارد آن نشود.

عکس شیر خشک

کلام آخر

با وجود آنکه شیر خشک حاوی مواد مغذی است و به عنوان کمکی برای رشد، نمو و وزن گیری کودک استفاده می‌شود. اما هرگز جایگزین کاملی برای شیر‌مادر نمی‌شود. برای رشد هرچه بهتر نوزاد خود او را از شیر‌خود محروم نکنید. بهتر است تا از شیر‌خشک به عنوان کمکی و مصرف مواد مغذی داخل آن برای نوزاد استفاده کنید. اما تمامی شیر‌خشک ها برای کودکان مناسب نیست. بسته به خصوصیات و ویژگی های بدنی نوزاد باید از شیر‌خشک های مخصوص و مناسب استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه شیر‌خشک می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *