نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان – حکم نگهداری حیوان در ساختمان


طبق آماری که هرساله اعلام ‌‌می‌شود تعداد زیادی از پرونده‌‌‌های حقوقی مربوط به شکایات همسایه‌‌‌‌‌ها از یکدیگر ‌‌می‌باشد.‌‌ اگر همسایه‌‌‌ها جدا از یکدیگر در یک کوچه زندگی کنند آمار شکایت‌‌‌ها بسیار کمتر خواهد شد اما از آنجایی که افزایش جمعیت باعث آپارتمان نشینی شده است‌‌ اختلافات زیادی میان همسایه‌‌‌ها به وجود ‌‌می‌آید که ممکن است منجر به شکایت شود. یکی از این اختلافات نگهداری حیوان در آپارتمان ‌‌می‌باشد. در ادامه قصد داریم توضیحات مفصلی را در خصوص نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

نگهداری حیوانات در آپارتمان

برخی افراد به طور ذاتی علاقه بسیار زیادی به نگهداری حیوانات دارند، اما نگهداری حیوانات نیز قواعد خاص خود را دارد. در برخی موارد دیده ‌‌می‌شود که یکی از ساکنین آپارتمان حیوانی را اعم از اهلی یا وحشی به داخل آپارتمان ‌‌می‌آورد که این مورد ‌‌می‌تواند باعث آزار و اذیت و در نتیجه شکایت همسایه‌‌‌ها شود.

طبق قانون هیچکس حق ندارد حیوانی را وارد قسمت‌‌‌های مشترک آپارتمان کند و در صورتی که این کار را انجام دهد همسایه‌‌‌ها ‌‌می‌توانند از او شکایت کنند. قسمت‌‌‌های مشترک آپارتمان شامل راهرو‌‌‌ها، حیاط، پشت بام و…‌‌ می‌باشد که متعلق به همه ساکنین است و هیچکس ‌‌نمی‌تواند از این قسمت‌‌‌ها به صورت شخصی و برای نگهداری حیوان استفاده کند.

شاید برایتان سوال شود که چرا نگهداری حیوان در قسمت‌‌‌های مشترک آپارتمان ممنوع است؟ که در این باره باید بگوییم از آنجایی که حیوانات ناقل بیماری هستند امکان دارد بیماری را به ساکنین نیز منتقل کنند و یا صدای آن‌ها موجب آزار و اذیت همسایه‌‌‌ها شود. لازم به ذکر است که اگر همسایه‌‌‌ها اجازه ورود حیوان به ساختمان را داده باشند فرد ‌‌می‌تواند در آپارتمان حیوان را نگهداری کند.

در چه مواردی فرد ‌‌می‌تواند حیوان را در آپارتمان نگهداری کند‌ ؟

با وجود اینکه نگهداری حیوان در قسمت‌‌‌های مشترک آپارتمان ممکن است باعث شکایت همسایه‌‌‌ها شود اما طبق نظر قانونگذاران افراد ‌‌می‌توانند حیوان را برای نگهداری به بخش‌های اختصاصی آپارتمان و همان منزل خود نیز ببرند.

در این صورت هیچ همسایه‌‌‌ای حق شکایت ندارد زیرا آن‌ قسمت از آپارتمان در تصرف و مالکیت او نیست. اما نکته حائز اهمیت این است که نگهداری حیوان در قسمت‌‌‌های مشترک‌‌ آپارتمان نیز نباید موجب آزار همسایه‌‌‌ها شود و اگر این کار‌‌ کوچک‌ترین آزاری به آن‌ها برساند ‌‌می‌توانند از فرد شکایت کنند.

نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان

در مرحله اول‌‌ بهتر است ماجرا به صورت دوستانه میان همسایه متخلف و همسایه شاکی حل شود. اما اگر صحبت دوستانه اثری نداشته باشد همسایه شاکی ‌‌می‌تواند به دادسرا مراجعه کند و با ارائه شکوائیه خواستار برخورد با همسایه متخلف خود شود. در این صورت دادسرا موضوع را بررسی ‌‌می‌کند و حکم نهایی را صادر خواهد کرد. طی صدور حکم نهایی همسایه متخلف به ضبط حیوان، حبس و یا جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

سوالات‌‌ متداول

آیا نگهداری از حیوان‌‌‌های اهلی در قسمت‌‌‌های اختصاصی آپارتمان جرم است‌ ؟

خیر این کار جرم تلقی ‌‌نمی‌شود اما نباید با این عمل باعث آزار همسایه شد که توضیحات کامل‌تر در متن مقاله آمده است.

برای شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان باید به کدام مرجع قضایی رجوع کرد‌ ؟

در این صورت ‌‌می‌بایست به دادسرا رجوع نمود که توضیحات کامل‌تر در متن مقاله امده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در آپارتمان پاسخ دهند.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *